تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳

بایدن پس مبادله زندانیان، احمدی‌‌نژاد و وزارت اطلاعات را تحریم کرد!

 

بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای درباره توافق تبادل زندانیان با ایران، تحریم‌هایی را علیه احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق ایران و وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق ایران و وزارت اطلاعات ایران اعمال می‌کند.

بایدن در پی آزادی ۵ شهروند آمریکایی که در چارچوب توافق مبادله زندانیانی که در ایران بازداشت شده بودند، یک بیانیه کتبی منتشر کرد.

بایدن با بیان این‌که «امروز ۵ آمریکایی بی‌گناه بازداشت شده در ایران بالاخره به خانه باز می‌گردند:، خاطرنشان کرد: سیامک نماز، مراد طاهباز و عماد شارکی و دو نفر که نخواستند هویت‌شان فاش شود به آمریکا بازخواهند گشت.

بایدن با بیان این‌که از شرکای خود، از جمله قطر، عمان، سوئیس و کره جنوبی که در بازگشت بازداشت‌شدگان به آمریکا کمک کردند سپاسگزار است، و از شیخ تمیم بن‌حمد الثانی امیر قطر و هیثم بن‌طارق سلطان عمان برای کمک آن‌ها در این زمینه قدردانی کرد.

از سوی دیگر، بایدن گفت: «از رژیم ایران می‌خواهم که درباره رابرت لوینسون، کارمند سابق اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) که در سال ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شد، و آن‌چه دقیقاً برای لوینسون رخ داده است، توضیح بدهد.»

تحریم‌ها علیه احمدی‌نژاد و وزارت اطلاعات
بایدن گفت: «امروز، ما بر اساس قانون لوینسون، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین (ایران) و وزارت اطلاعات ایران را به دلیل نقش آن‌ها در بازداشت غیرقانونی (شهروندان آمریکایی) تحریم می‌کنیم.»

بایدن با اشاره به این‌که آن‌ها به اعمال فشار بر ایران «به دلیل اقدامات تحریک‌آمیز آن در منطقه» ادامه خواهند داد»، همچنین به همه آمریکایی‌ها درباره «خطرات سفر به ایران» هشدار داد. بایدن گفت: «کسانی که گذرنامه آمریکایی دارند نباید به آن‌جا سفر کنند.»

بایدن تاکید کرد که به آزادی شهروندان آمریکایی «به ناحق بازداشت‌شده» اولویت داد و مدعی شد که دولت او تعداد بسیاری را به کشور بازگردانده است، اما هنوز بسیاری از افراد به ناحق در مناطق مختلف جهان، مانند روسیه، ونزوئلا و سوریه در بازداشت هستند.»

بلینکن از شهروندان آمریکایی در ایران خواست «فورا کشور را ترک کنند»
آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه ایالات متحده، در بیانیه کتبی خود در این زمینه اعلام کرد که در دولت بایدد ۳۰ آمریکایی بازداشت شده در سراسر جهان آزاد شدند.

بلینکن با ادعای این‌که ایالات متحده به استفاده از قانون لوینسون «برای ارتقای پاسخگویی در ایران و سایر رژیم‌ها» ادامه خواهد داد، گفت: «شهروندان آمریکایی به هیچ دلیل نباید به ایران سفر کنند. من از شهروندان آمریکایی در ایران می‌خواهم که فوراً کشور را ترک کنند.»

https://haber.sol.org.tr/haber/abd-tutuklu-takasi-sonrasi-irani-hedef-aldi-ahmedinejada-ve-istihbarat-bakanligina-yaptirim