تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: ۹۰۲، پایگاه خبری حزب کمونیست یونان
۵ نوامبر ۲۰۲۳

سیل همبستگی با مردم فلسطین در خیایان‌‌های آتن

 

«آزادی در فلسطین» و «نه به مشارکت، نه به دخالت، ناتو و آمریکایی‌ها بیرون»، دو شعار اصلی در تظاهرات بزرگی بود که توسط اتحادیه‌ها و سازمان‌های مردمی برگزار شد.

همانطور که ویدئوی پایگاه خبری حزب کمونیست یونان از بالا نشان می‌دهد، هزاران نفر در این تظاهرات شرکت کردند.

راهپیمایی همبستگی با مردم فلسطین که از میدان قانون اساسی آغاز شد تا سفارت اسرائیل ادمه یافت.

https://tinyurl.com/bhysbrvb

***

منبع: سایت حزب کارگران روسیه
نویسنده: دیمتری کوزمین، معاون سردبیر «روسیه کارگری»
۳۱ اکتبر ۲۰۲۳

این حرامزادۀ آن‌ها است

 

در شامگاه ۲۷ اکتبر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل چندین قطع‌نامه درباره جنگ بین اسرائیل و گروه تندرو فلسطینی حماس بررسی شد. در پایان نشست مجمع عمومی، طرح پیشنهادی اردن، که خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه و ترک مخاصمه بود، به تصویب رسید. صد‌و‌بیست کشور از جمله روسیه، چین و برزیل از این سندحمایت کردند. همانطور که انتظار می‌رفت، ایالات متحده و اسرائیل رای منفی دادند، نه تنها در اقلیت ماندند، بلکه عملاً خود را در مقابل بقیه جهان قرار دادند.

قابل توجه این‌که اسرائیل رسماً با رد و تحقیر کامل قطع‌نامه به تصویب قطع‌نامه به آن پاسخ داد. و احتمالاً، برای برجسته‌تر ساختن این تحقیر، حمله ارتش خود به نوار غزه را تشدید کرد، عملاً به «صاف کردن» مناطق مسکونی سکنه از پیش بی‌نوای فلسطین ادامه داد. همانطور که یک ناظر سیاسی به درستی اشاره کرد، رژیم اسرائیل در واقع در حال سرکوب خونین شورش در اردوگاه اجباری است که خود سازماندهی کرد.

جالب توجه است که تشدید درگیری فلسطین-اسرائیل مشخصه دیگری را برجسته کرده است: حمایت از اقدامات در مرز نسل‌کشی اسرائیل توسط دولت‌های حکومت‌هایی که قبلاً بدون قید و شرط از رژیم نازی در کی‌یف حمایت می‌کردند، سازماندهی استقبال‌های باشکوه و کف‌زدن و هلهله برای پیشوا زلنسکی و کهنه سربازان اس. اس. اوکراینی محبوب او. این روشن است که ایالات متحده نیز در رأس این شاباش بود. که، کلاً تعجب‌آور نیست. حتا تاریخ‌نویسان از روزولت رئیس‌جمهور آمریکا، نقل کرده‌اند که در رابطه با دیکتاتور نیکاراگوئه گفت: «بله، سوموزا حرامزادۀ است، اما او حرامزادۀ ماست!»

منطقی است که فرض کنیم ایالات متحده مدت‌هاست نقش یک بدکار بدجنس را بازی می‍کند و این هیولاهای اخلاقی را به جهان عرضه می‌کند. اکثریت قریب به اتفاق احزاب کمونیست و چپ جهان با اعلام حمایت از مطالبات عادلانه مردم فلسطین، اقدامات اسرائیل را محکوم کردند. بیانیه حمایت از فلسطین که در بیست‌و‌سومین اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری در ۲۲-۱۹ اکتبر سال جاری در ازمیر برگزار شد، گواه بر این است. خوب، وقت آن رسیده است که آن «چپ‌هایی» که حتا در این شرایط به تکرار شعار «هر دو بدترند» خود ادامه می‌دهند، با تمام نتیجه‌گیری‌های بعدی، از جمله نتایج سازمانی، در رده «نفوذی‌های امپریالیست» قرار بگیرند.

https://tinyurl.com/7dmpapb6

—————————-
توضیح «عدالت»:
پیش از این ترجمه دیگری از تحلیل آقای گوزمین در نشانی زیر منتشر شد:

https://tinyurl.com/2ewzue9j