تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۲۷ نوامبر ۲۰۲۳

«بانک پوست» اسرائیل: اجساد فلسطینی‌‌ها برای تجارت اعضای بدن غارت می‌شود

 

«بزرگ‌ترین بانک پوست جهان» در اسرائیل است. گزارش‌ها حاکی از آن است که اسرائیل بیش از ۲۵ سال است که فلسطینی‌ها را می‌کشد و اجساد آ‌ها را برای تجارت اعضای بدن غارت می‌کند.

اسرائیل که طی سال‌ها در حملات به غزه باعث کشته شدن بسیاری از غیرنظامیان شده است، این‌بار با تجارت غیرقانونی اعضای بدن، و مصادره اجساد کشته‌شدگان فلسطینی به میدان آمد.

بر اساس گزارش‌های تحقیقاتی ارائه شده توسط روزنامه‌نگاران مستقل، سربازان اسرائیلی سال‌هاست از اجساد فلسطینی‌هایی که کشته‌اند برای جمع‌آوری و تجارت اعضای بدن استفاده می‌کنند. اولین کسی که این موضوع را مطرح کرد دونالد بوستروم روزنامه‌نگار سوئدی در سال ۲۰۰۱ بود. گزارش ارائه شده توسط این روزنامه‌نگار باعث ایجاد بحران دیپلماتیک بین سوئد و اسرائیل شد و دولت اسرائیل محدودیت‌هایی را برای خبرنگاران سوئدی اعمال کرد.

سرقت اعضای بدن در مؤسسه ابوکبیر در انتفاضه اول
میرا ویس (Meira Weiss)، پزشک و مردم‌شناس اسراییلی، در کتاب خود به نام «درباره بدن‌های مرده» (On Dead Bodies) می‌گوید که در طول مدت کارش در «مؤسسه پزشکی قانونی ابوکبیر» در تل آویو بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۲، شاهد ربوده شدن اعضای بدن از بسیاری از اجساد به ویژه فلسطینی‌ها بوده است.

ویس با اشاره به این‌که اعضای بدن فلسطینی‌ها در زمان حضور وی در این مؤسسه به سربازان اسرائیلی تحویل داده می‌شد و در ازای آن چیزی دریافت نمی‌شد، می‌گوید: «آن‌ها قرنیه، پوست، دریچه‌های قلب را برمی‌داشتند، و برای این‌که جلب توجه نشود،یک شئی پلاستیکی را به جای قرنیه‌ها می‌گذاشتند و پوست را از پشت بدن برمی‌داشتند.»

ویس هم‌چنین با بیان این‌که از اجساد مصادره شده فلسطینی‌ها در دانشکده‌های پزشکی دانشگاه‌های اسرائیل برای اهداف تحقیقاتی استفاده می‌شود، گفت: «در جریان انتفاضه اول، ارتش به مؤسسه اجازه داد تا در جریان کالبدشکافی زندانیان جان‌باخته فلسطینی، که بخشی از یک رویه نظامی الزامی است، اعضای بدن را خارج کنند. از این اعضاء توسط بانک پوست اسرائیل که در سال ۱۹۸۵ تأسیس شد، برای درمان سوختگی سربازان اسرائیلی استفاده می‌شد.»

ویس با تایید ادعای دزدیده شدن دیگر اعضای بدن توسط بانک‌های اعضای بدن در اسرائیل، برای عمل پیوند و تحقیقات پزشکی افزود که بسیاری از کارمندان این مؤسسه در دوره انتفاضه اول از این عمل به عنوان «روزهای خوب» یاد می‌کنند.

«مرکز جهانی تجارت غیرقانونی اعضای بدن»
وزارت بهداشت اسرائیل در پاسخ به پرسش الجزیره در این خصوص گفت: «این کار شده است.» شبکه ۲ تلویزیون اسرائیل نیز در سال ۲۰۱۵ گزارشی منتشر کرد که با اسناد فاش کرد که «مؤسسه پزشکی قانونی» بدون اجازه، اعضای بدن فلسطینی‌ها را دزدیده است.

شبکه آمریکایی سی.ان.ان در سال ۲۰۰۸ گزارش داد که اسرائیل بزرگ‌ترین مرکز جهانی تجارت غیرقانونی اعضای بدن محسوب می‌شود.

در گزارشی که در سال ۲۰۱۶ در روزنامه اسرائیلی هاآرتص منتشر شد، گفته شد که دولت اسرائیل اعتراف کرده است که اجساد ده‌ها فلسطینی جان‌باخته را «گم کرده است».

«فراتر از سرقت اعضای بدن، مصادره اجساد نیز وجود دارد»
از سوی دیگر، وزارت اطلاعات فلسطین نیز گزارشی درباره مصادره اجساد فلسطینی‌ها توسط اسرائیل منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: «آن‌چه در این‌جا مطرح است نه فقط سرقت اعضای بدن بلکه مصادره کامل اجساد است. این موضوع در سال‌های اخیر جدی‌تر شده است. تعداد کشته‌هایی که مهاجمان در فوریه ۲۰۱۹ در سردخانه قرار دادند ۳۶ جسد بود. در فوریه ۲۰۲۱، این تعداد به ۷۲، در فوریه ۲۰۲۲ به ۹۳ و در آوریل ۲۰۲۲ به ۱۰۵ افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، تعداد اجساد مصادره شده فلسطینی‌ها توسط اسرائیل به ۲۵۶ نفر رسید.

ظن قوی وجود دارد که این فعالیت اسرائیل امروز نیز ادامه دارد
پیش‌نویس قانونی نیز در سال ۲۰۲۲ در پارلمان اسرائیل (کنست) ارائه شد که به پلیس اسرائیل اجازه می‌دهد اجساد فلسطینی‌های جان‌باخته را مصادره کند. طبق قوانین بین‌المللی توقیف اجساد توسط نهادهای دولتی جرم محسوب می‌شود.

https://haber.sol.org.tr/haber/israilin-deri-bankasi-filistinlilerin-cesetleri-organ-ticareti-icin-yagmalaniyor-387120