سیریزا که در سال ۲۰۱۵ در یونان به قدرت رسید، و تقریباً همه به جز کمونیست‌ها آن‌را به عنوان «امید» تبلیغ می‌کردند و در ترکیه [و ایران] باد آن بسیاری را با خود برد، شروع به فروپاشی کرد.

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۱۳ نوامبر ۲۰۲۳

بحران در سیریزا پس از انتخاب رهبر جدید طرفدار آمریکا: یک جناح از حزب خارج شد

 

در یونان، جناح «چتر» سیریزا تصمیم به ترک حزب گرفت و کاسلاکیس رهبر جدید را به «جایگزین کردن ایدئولوژی اساسی با پوپولیسم راست» متهم کرد.

سیریزا که در سال ۲۰۱۵ در یونان به قدرت رسید، و تقریباً همه به جز کمونیست‌ها آن‌را به عنوان «امید» تبلیغ می‌کردند و در ترکیه [و ایران] باد آن بسیاری را با خود برد، شروع به فروپاشی کرد.

جناح «چتر» در درون حزب به رهبری اوکلید چاکالوتوس، که بین سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۱۵ ، زمانی که سیریزا دولت را در دست داشت ، وزیر دارایی بود بیانیه‌ تندی صادر کرد و استفانوس کاسلاکیس، رهبر جدید حزب را متهم کرد که «با توسل به اقدامات ترامپ و … درگیر شدن در پوپولیسم، به راست منحرف می‌شود» و اعلام کرد که حزب را ترک می‌کند.

الکسیس تسیپراس، رهبر سیریزا، که از سال ۲۰۱۹ حزب اصلی اپوزیسیون بود، پس از پیروزی مجدد دموکراسی نو در انتخابات سراسری در ژوئن، استعفا داد.

چند هفته پیش، کاسلاکیس رهبر جدید، از حزب انتقاد کرد و گفت که می‌خواهد ۳ عضو فراکسیون «چتر» را، که در زمان در قدرت بودن این حزب، وزیر بودند اخراج کند.

کاسلاکیس پیشنهاد برگزاری یک همه‌پرسی در میان اعضای حزب درباره این موضوع را مطرح کرد.

این پیشنهاد کاسلاکیس با واکنش گروه‌های نزدیک به او در داخل حزب نیز مواجه شد. در جلسه کمیته مرکزی حزب در روز شنبه، سخنرانی کاسلاکیس در به چالش کشیدن جناح‌های دیگر بارها با هو کردن‌ها و فریاد‌های «شرم کن» قطع شد. حامیان افی آچسیوگلو، وزیر سابق و یکی از افراد مورد نظر برای ریاست جدید، همراه با فراکسیون «چتر» حزب را ترک کرد.

گروه «چتر» که هنوز برنامه‌های آینده خود را برای پس از خروج از حزب اعلام نکرده است، قرار است یک حزب چپ جدید تأسیس کند.

فراکسیون آچسیوگلو موسوم به ۶+۶ اعلام کرد که با وجود نارضایتی از رهبر جدید، تصمیم دارد در حزب بماند.

آچسیوگلو در بیانیه روز یک‌شنبه خود، کاسلاکیس را به «داشتن زبان بسیار تهاجمی و تبعیض‌آمیز و استفاده از زبان راست افراطی» متهم کرد.

کاسلاکیس، رهبر جدید حزب کیست؟
کاسلاکیس ۳۵ ساله، مدیر اجرایی سابق گلدمن ساکس و در حال حاضر مالک ثروتمند کشتی‌های تجاری است، که ۲۱ سال اخیر عمر خود را در ایالات متحده آمریکا گذرانده است، کشوری که در سن ۱۴ سالگی به آن‌جا مهاجرت کرد، و تنها فعالیت سیاسی شناخته شده او تا این تاریخ این است که در سال ۲۰۰۸ برای کارزار انتخاباتی جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده داوطلبانه کار کرد. کاسلاسکیس همچنین یک شهروند ایالات متحده است.

حزب توانست پایگاه خود را به راست بکشد
به نظر می رسد سیریزا توانسته است مخاطبان خود را به راست بکشاند، درست شبیه کاری که حزب جمهوریخواه مردم در ترکیه سال‌ها انجام داده است. زیرا هر دو حزب یک رسالت تاریخی مشترک دارند: مهار خشم توده‌های کارگر و ایجاد ناامیدی بزرگ در توده‌‌ها علیه چپ پس از دادن امیدهای واهی.

این‌که کاسلاکیس، که امروز یک الگو شبیه حزب دموکرات در ایالات متحده آمریکا را مطرح می‌کند، به ریاست سیریزا رسید در واقع نشان‌دهنده این است که چگونه این حزب توانسته است اعضای خود و توده‌های تحت نفوذ خود را به راست بچرخاند.

https://haber.sol.org.tr/haber/syrizada-amerikanci-yeni-genel-baskanin-ardindan-kriz-bir-fraksiyon-partiden-ayrildi-386559