رجانیوز

۲۴ آذر ۱۴۰۲

بیانیه مشترک ایران، عربستان و چین پیرامون اوضاع غزه/ مخالفت با کوچ اجباری فلسطینی‌ها

 

ایران عربستان و چین در نشست کمیته مشترک سه جانبه بر توقف فوری عملیات نظامی در غزه، فراهم آوردن کمک پایدار برای غیرنظامیان و مخالفت با کوچاندن اجباری فلسطینیان تأکید کردند.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: روز گذشته، اولین نشست کمیته مشترک سه‌جانبه بین جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی و جمهوری خلق چین در پکن برگزار شد.

طبق گزارش خبرگزاری واس، در این نشست مقام‌های چینی از جمله «وانگ یی» وزیر خارجه این کشور، با رؤسای هیأت‌های ایران و عربستان تشکیل جلسه دادند.

این نشست با ریاست دنگ لی معاون وزیر خارجه چین، ولید بن عبدالکریم الخریجی معاون وزیر خارجه عربستان و علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران برگزار شد.

در این نشست، اعضا نتایج مثبت احیای روابط ایران و عربستان، بازگشایی سفارت‌خانه و همچنین دیدارهای دوجانبه که با میانجی‌گری چین حاصل شد را مرور کردند.

طرف‌های سعودی-ایرانی همچنین تعهد کامل خود نسبت به اجرای توافق پکن که در ماه مارس گذشته به دست آمد را ابراز کردند. طرف چینی نیز بر آمادگی خود به‌منظور ادامه‌دادن نقش سازنده خود و حمایت از اتخاذ گام‌های بیشتر توسط تهران و ریاض برای تقویت روابط را ابراز کرد.

ایران، عربستان و چین در پایان این نشست و در بیانیه‌ای مشترک پیرامون ادامه یافتن وضعیت فعلی در نوار غزه ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه مشترک آمده است: ما درباره ادامه یافتن وضعیت کنونی در غزه به عنوان تهدیدی برای امنیت و صلح در منطقه، ابراز نگرانی می‌کنیم.

این سه کشور همچنین بر ضرورت «توقف فوری عملیات‌ نظامی در غزه، فراهم آوردن کمک پایدار برای غیرنظامیان و مخالفت با کوچاندن اجباری فلسطینیان» تأکید کردند.

این سه کشور تاکید کردند هرگونه ترتیبات درباره آینده فلسطین باید تجسم اراده مردم فلسطین باشد و باید از حق مردم فلسطین برای ایجاد کشور و تعیین سرنوشت خود حمایت کند.

شرکت‌کنندگان در پایان، ادامه‌یافتن این نشست‌های سه‌جانبه را تایید کردند و تصمیم گرفته شد که نشست بعدی در ژوئن ۲۰۲۴ و در عربستان برگزار شود.