تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شورای جهانی صلح
۸ اکتبر ۲۰۲۳

بیانیه شورای جهانی صلح پیرامون تحولات در فلسطین

 

شورای جهانی صلح نگرانی عمیق خود را از چرخه خونریزی در فلسطین و اسرائیل که تاکنون منجر به کشته شدن صدها غیرنظامی و زخمی شدن هزاران نفر از هر دو طرف شده است اعلام می‌کند. ما به عنوان شورای جهانی صلح به صراحت اعلام می‌کنیم که علت اصلی این تشدید، اشغال چندین دهه سرزمین‌های فلسطین توسط اسرائیل، سیاست‌های شهرک‌سازی، غارت زمین، دیوار حائل در کرانه باختری و تحقیر، آزار و اذیت و کشتار روزانه فلسطینی‌ها توسط رژیم اشغالگر، هزاران اسیر فلسطینی، مسدود شدن جاده‌ها، تبعیض و سلب حقوق مسلم ملت فلسطین از داشتن حکومت خود است.

نابخردانه است که انتظار داشته باشیم بی‌عدالتی انباشت شده و اشغال باعث واکنش مردم فلسطین، که همانطور که در حقوق بین الملل به وضوح بیان شده است حق مشروع مقاومت در برابر اشغال را دارند، نشود. دولت کنونی اسرائیل، در ادامه همه دولت‌های قبلی، تحریکات را در کرانه باختری، در بیت‌المقدس شرقی تشدید کرده است و زندگی میلیون‌ها فلسطینی در نوار غزه بیش‌تر یک زندان «در فضای باز» است.

تصمیم برای پایان دادن به خصومت‌های کنونی با دولت اسرائیل است، که با بمباران شدید نوار غزه فلسطین سعی دارد از این وضعیت بهره‌برداری کند، در حالی‌که مسئولیت‌های سنگین و جدی بر عهده آمریکا، اتحادیه اروپا و متحدین آن‌ها در منطقه و جهان است، که نه فقط از اشغال مستمر و همه اقدامات آن را مورد تأیید و حمایت قرار می‌دهند، بلکه امروز نیز با ریاکاری درباره «حق اسرائیل برای دفاع از خود» صحبت می‌کنند و به طرز تحریک‌آمیزی این حق را برای مردم فلسطین نفی می‌کنند.

دولت اسرائیل با اشغال مداوم فلسطین در واقع با مردم خود (یهودیان و اعراب) نیز دشمنی می‌کند. تشدید تنش کنونی ثابت می‌کند که نفی حق مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خویش به صلح و ثبات در کل منطقه و به ویژه در این ساعاتی که خطر جنگ منطقه‌ای وجود دارد، امکان نمی‌دهد.

شورای جهانی صلح بر مطالبه خود برای پایان دادن به اشغال تمامی سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل، ایجاد کشور مستقل فلسطین در مرزهای قبل از ۴ ژوئن ۱۹۶۷ با پایتختی بیت‌المقدس شرقی مجدداً تاکید می‌کند. ما خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی فلسطینی از زندان‌های اسرائیل و حق بازگشت همه آوارگان فلسطینی بر اساس قطع‌نامه ۱۹۴ سازمان ملل هستیم.

اشغال و بی‌عدالتی نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد!

دبیرخانه شورای جهانی صلح
۸ اکتبر ۲۰۲۳

https://www.wpc-in.org/statements/statement-wpc-about-developments-palestine