تسنیم

۱۱ اسفند ۱۴۰۲

بیانیه نشست گروه‌های فلسطینی در مسکو/ تاکید بر ادامه مقاومت و اخراج اشغالگران از غزه

 

رهبران و نمایندگان گروه‌های فلسطینی شرکت کننده در نشست مسکو در بیانیه‌ای بر ضرورت مقابله با تجاوزات و جنگ نسل‌کشی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، کرانه باختری و قدس تاکید کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نشست نمایندگان گروه‌های فلسطینی به میزبانی مسکو برگزار شد.

رهبران این گروه‌ها در بیانیه ای تاکید کردند که نشست مسکو مثبت و هدف از آن مقابله با بحرانهای کنونی و تجاوز و جنگ نسل‌کشی رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین بوده و نقاط مشترک تمرکز داشته است.

مهم‌ترین بندهای این بیانیه به این شرح است:

فضای مثبت و سازنده ای بر نشست ما در مسکو حاکم بود، ما درباره نشستهای دیگری در آینده تا رسیدن به وحدت فراگیر ملی توافق کردیم.

درباره مقابله با تجاوزات و جنگ نسل کشی علیه ملت ما در نوار غزه، کرانه باختری و قدس توافق کردیم.

درباره مقاومت و شکست تلاشهایی که برای کوچاندن ملت ما از سرزمین خود، فلسطین به ویژه در نوار غزه، کرانه باختری یا قدس صورت می گیرد، به توافق رسیدیم.

بر غیرقانونی و نامشروع بودن شهرک سازی و گسترش آن بر اساس قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کردیم.

بر ضرورت لغو محاصره وحشیانه نوار غزه و کرانه باختری و رساندن کمکهای بشردوستانه و بسیار ضروری و کمکهای پزشکی بدون هر گونه محدودیت یا شروط تاکید کردیم.

درباره وادار کردن اشغالگران به عقب نشینی از نوار غزه و جلوگیری از تلاشها برای تثبیت اشغال یا سیطره بر هر بخش از نوار غزه به بهانه ایجاد مناطق حائل به توافق رسیدیم.

بر ضرورت چنگ زدن به وحدت اراضی فلسطینی بر اساس قانون اساسی و نیز مخالفت با هرگونه تلاش برای جدایی نوار غزه از کرانه باختری از جمله قدس تاکید کردیم.

ضرورت مقابله با توطئه های اشغالگران و تجاوزات مستمر آنها به مسجدالاقصی و تعدی به آزادی عبادت در ماه رمضان را مورد تاکید قرار دادیم.

بر پشتیبانی کامل از اسیران زن و مرد و اولویت تلاش ها برای رهایی آنها از اسارت اشغالگران و نیز ضرورت حمایت از آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی (آنروا) تاکید کردیم.

از نقش اساسی آفریقای جنوبی در اقامه دعوا در دیوان دادگستری بین المللی برای بازخواست اشغالگران به سبب جنگ نسل‌کشی علیه ملت فلسطین تقدیر می کنیم.

***

ایسنا

۱۱ اسفند ۱۴۰۲

بیانیه مشترک گروه‌های فلسطینی پس از مذاکرات مسکو

 

گروه‌های فلسطینی شرکت کننده در اجلاس مسکو بر ضرورت وحدت فلسطینیان برای مقابله با نسل کشی رژیم صهیونیستی و تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات روسی شرکت کننده در اجلاس گروه‌های فلسطینی در مسکو پایتخت روسیه اعلام کردند روحیه مثبت و سازنده‌ای بر نشست گروه‌های فلسطینی حاکم بود و رهبران این گروه‌ها در خصوص دوره‌ها و مراحل آینده گفت‌وگو تا رسیدن به وحدت ملی فراگیر توافق کردند.

به گزارش المیادین، شرکت کنندگان در این نشست با انتشار بیانیه‌ای، در خصوص وظایف فوری پیش روی ملت فلسطین و وحدت عمل برای دستیابی به آنها توافق و بر لزوم مقابله با تجاوزات و جنگ نسل کشی رژیم صهیونیستی علیه ساکنان نوار غزه، کرانه باختری و قدس که با حمایت‌های همه جانبه آمریکا صورت می‌گیرد؛ تاکید کردند.

گروه‌های فلسطینی همچنین در خصوص تداوم مقاومت و متوقف کردن و خنثی سازی طرح‌های کوچ اجباری مردم فلسطین از سرزمین خویش به ویژه در نوار غزه، کرانه باختری یا قدس موافقت کردند.

این گروه‌ها همچنین تاکید کردند توسعه شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی طبق قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل یک اقدام غیر قانونی است و باید متوقف شوند.

گروه‌های فلسطینی شرکت کننده در نشست مسکو بر ادامه تلاش‌ها به منظور لغو محاصره وحشیانه نوار غزه و کرانه باختری و ارائه کمک‌های بشردوستانه، حیاتی و پزشکی بدون محدودیت و بی‌قید و شرط تاکید و در عین حال اعلام کردند باید رژیم اشغالگر صهیونیستی را به عقب نشینی از نوار غزه و جلوگیری از تلاش برای نهادینه کردن اشغالگری یا کنترل بر هر بخشی از نوار غزه به بهانه مناطق حائل مجبور کرد.

منابع روسی افزودند: جناح‌ها و گروه‌های فلسطینی همچنین بر لزوم پایبندی به وحدت تمامی سرزمین‌های فلسطینی مطابق با قانون اساسی تاکید و مخالفت شدید خود را با هر گونه تلاش برای جدا کردن نوار غزه از کرانه باختری، از جمله قدس اعلام کردند.

رهبران گروه‌های فلسطینی در نشست مسکو همچنین بر ضرورت تشکیل کشور آزاد و مستقل فلسطینی با حاکمیت کامل برای اراضی اشغالی فلسطین و پایتختی قدس طبق قطعنامه‌های بین‌المللی تاکید کردند.

در بیانیه گروه‌های فلسطینی بر حمایت از ایستادگی و پایداری و مقاومت مردم فلسطین و حمایت از ساکنان نوار غزه، کرانه باختری و قدس برای غلبه بر آلام ناشی از تجاوزات و ویرانی‌ها و مقابله با توطئه‌های اشغالگران و حملات و نقض مداوم حریم مسجد الاقصی و لزوم عبادت آزادانه در ماه رمضان و دفاع از مسجد الاقصی و قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی آن تاکید کردند.

گروه‌های فلسطینی همچنین حمایت کامل خود را از اسرای فلسطینی و اولویت دادن به تلاش‌ها برای آزادی آنها تاکید کردند و خواستار محافظت و ادامه فعالیت‌های آژانس بین‌المللی کار و امداد رسانی به آوارگان فلسطین (آنروا) شدند.

گروه‌های فلسطینی در بیانیه خود از آفریقای جنوبی به خاطر ایفای نقش اساسی در تشکیل پرونده در دادگاه بین‌المللی دادگستری برای پاسخگو کردن اشغالگران برای جنگ نسل کشی تقدیر و تمجید کردند.

گفتنی است فهد سلیمان، رئیس هیئت جبهه دموکراتیک خلق برای آزادی فلسطین به خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفت: طرف روسی آمادگی خود را برای میزبانی از دوره‌های بعدی گفت‌وگوها اعلام کرد