تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی
۲۸ سپتامبر ۲۰۲۱

 

بیانیه حزب کمونیست آلمان پیرامون انتخابات بوندستاگ

 

پاتریک کوبله رهبر حزب کمونیست آلمان در اظهار نظر پیرامون نتایج انتخابات بوندستاگ می‌گوید:

نتایج انتخابات بوندستاگ به مذاکرات بین حزب سوسیال دمکرات آلمان، اتحادیه دمکرات مسیحی آلمان، سبزها، و حزب دمکرات آزاد منتهی خواهد شد. به احتمال قوی، ائتلاف بزرگ ادامه نخواهد یافت؛ همه صورت‌بندی‌های دیگر از این چهار حزب قابل تصور است.

همه این صورت‌بندی‌ها خواستار یک دولت فدرال با تجاوزگری فزاینده داخلی و خارجی هستند. همه این احزاب با اختلافات جزیی در حمایت از مسیر جنگی ناتو و نظامی‌کردن اتحادیه اروپا، در حمایت از مسیر علیه روسیه و چین صحبت کرده‌اند. همه این احزاب خواستار حملات شدید به حقوق دمکراتیک و اجتماعی مردم در این کشور هستند. پس از انتخابات این حملات تشدید خواهد شد. توجیهات متفاوت خواهد بود. برخی‌ها حملات را بیش‌تر توجیه خواهند کرد، دیگران با نجات محیط‌‌زیست کم‌تر. آن‌ها هیچ درکی از بهبود واقعی وضعیت زیست‌بومی ندارند، زیرا نمی‌خواهند در سودجویی سرمایه‌داری یا حتا در روابط مالکانه مداخله نمایند.

چشم‌انداز جنبش کارگری و صلح پس از این انتخابات فدرال هم‌چنان این خواهد بود: «بیایید راه مقاومت را در پیش بگیریم.»

عملکرد حزب چپ تلخ است و دلیلی برای لاف‌زنی یا حتا شادی نیست. اما این عملکرد نتیجه یک کارزار انتخاباتی است که حزب چپ (Die Linke) در آن آشکارا اعلام کرد که آماده است برای حکمرانی همه چیز را به کنار بگذارد. تجربه با مشارکت حزب چپ در دولت نشان می‌دهد که با هر شکل از سوسیال دموکراسی سنتی تفاوت چندانی ندارد.

علی‌رغم افزایش مشارکت رای‌دهندگان ، افرادی که رأی ندادند اندکی کم‌تر از یک چهارم افراد واجد شرایط را تشکیل می‌دهند، نتیجتاً نیرومندترین «حزب» بشمار می‌آیند. سهم آراء به اصطلاح «دیگر» دربیش‌ترین سطح، بیش از ۸ درصد است؛ این به علاوۀ درصد غیر رأی‌دهندگان، بدین معنی است که بیش از ۳۰ درصد واجدین شرایط در پارلمان آلمان نمایندگی نمی‌شوند.
عملکرد حزب کمونیست آلمان، که در مقایسه یا انتخابات بوندستاگ در سال ۲۰۱۷ کمی بهتر است، رضایت‌بخش نیست. حزب کمونست آلمان ضعیف‌تر از آن است که خود را به مردمی که در جستجوی بدیل هستند ارائه نماید.

با این وجود، کارزار انتخاباتی ما ارزشمند بود. تا حد زیادی حزب و مواضع آن‌را به جهان خارج آورد و آن‌‌را تقویت کرد. حزب کمونیست آلمان در این کارزار انتخاباتی تنها حزبی بود که تماماً علیه جنگ‌طلبی بود و پیوسته مواضع صلح را ارتقاء می‌داد. ما توانستیم آگاهی، مخاطبان وسیع‌تر، اعضای جدید، و فعالین جدید را جلب نماییم.

ما از رأی‌دهندگان، نامزدها، و رفقای خود که در این کارزار انتخاباتی شرکت کردند تشکر می‌کنیم. ما به پیمودن مسیر مقاومت ادامه می‌دهیم. این بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد: برای صلح با روسیه و چین. علیه ریاضت اجتماعی و برچیدن دمکراسی. چشم‌انداز برای بشریت و طبیعت سرمایه‌داری نیست.

اسن
۲۷ سپتامر ۲۰۲۱

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/av93pw5c