تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منابع: ریا نووستی و رویترز
۲۴ ژوئن ۲۰۲۳

تدابیر امنیتی در مسکو و تشدید حملات لفظی پریگوژین

 

خودروهای نظامی در مسکو

نیروهای نظامی دسترسی به وزارت دفاع روسیه در مسکو را مسدود کردند. گارد ملی در حال نصب موانع در ورودی‌های پایتخت روسیه است، در حالی که بسیج نیروهای فرماندهی نظامی شرق به سمت غرب روسیه آغاز شده است.

خبرگزاری دولتی روسیه تاس جمعه شب گزارش داد که تدابیر امنیتی در مسکو افزایش یافته است. تاس به نقل از یک مقام دولت روسیه که نامش فاش نشده گزارش داد: «تدابیر امنیتی در مسکو تقویت شده است، مهم‌ترین تأسیسات و همچنین «ارگان‌های دولتی و زیرساخت‌های حمل‌ونقل تحت کنترل دولت قرار دارند.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که وزارت دفاع، وزارت امور داخلی و «گارد روسیه» (از جمله «گارد ملی») شبانه‌روز به رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین درباره اقدامات انجام شده در ارتباط با تلاش برای شورش مسلحانه گزارش می‌دهند.

در عین‌حال، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دولت اوکرایین با «سوء استفاده از تحریک پریگوژین برای بی‌ثبات کردن اوضاع»، حمله به باخموت را آغاز کرده است. وزارت دفاع گفت «نیروهای لشکر جنوب با حملات هوایی و توپخانه‌ای دشمن را عقب راندند.»

در حال حاضر اخطار حمله هوایی در شهرهای سومی، خارکف، پولتاوا، دنیپروپتروفسک، اودسا و نیکولایف اوکرایین به صدا درآمده است.

از سوی دیگر، یوگنی پریگوژین امروز اعلام کرد که افرادش از خاک اوکرایین به خاک روسیه رفته‌اند و اعلام کرد که «تا آخر» براه خود ادامه خواهند داد.

پریگوژین در یک پیام صوتی که در تلگرام نصب شده، گفت که افرادش وارد شهر روستوف روسیه شده‌اند و بار دیگر تاکید کرد که هر کس را که سر راه آن‌ها قرار بگیرد، «نابود خواهند کرد.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد: «ریاست جمهوری آمریکا اوضاع روسیه و تحولات شرکت نظامی خصوصی واگنر را زیر نظر دارد و با متحدین و شرکای آمریکا درباره تحولات رایزنی خواهد کرد.»