تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۸ فوریه ۲۰۲۳

گروه‌های ضدجنگ علیه کنفرانس امنیتی مونیخ تظاهرات کردند

 

 

در روز شنبه ۱۸ فوریه، گروه‌های چپ‌گرای ضد امپریالیست در مونیخ، آلمان، علیه پنجاه و نهمین «کنفرانس امنیتی مونیخ» که در روز جمعه ۱۷ فوریه آغاز شد، تظاهرات کردند. گروه‌های چپ‌گرا، از جمله «حزب کمونیست آلمان» (DKP) و «جوانان کارگر سوسیالیست آلمان» (SDAJ))، و دیگران در شهر راهپیمایی کردند و «کنفرانس امنیتی مونیخ» را را بمثابه یک کنفرانس جنگ افروز محکوم نمودند. بسیج شاهد شرکت ده‌ها هزار نفر بود که کنفرانس را محکوم کردند و خواهان صلح شدند. گروه‌های ضدفاشیست هم‌چنین تظاهرات گروه‌های راست افراطی روز شنبه در مونیخ را محکوم نمودند.

کنفرانس امنیتی مونیخ یک کنفرانس سالانه پیرامون سیاست‌های امنیتی بین‌المللی است که از سال ۱۹۶۳ در مونیخ سازماندهی شده است. در کنفرانس سه روزه امسال، حدود ۷۰۰ نماینده از جمله کامالا هریس معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده، ریشی سوناک نخست‌وزیر بریتانیا، اولاف شولز صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، و رهبری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا شرکت دارند. امسال هیچ نماینده‌ای از روسیه دعوت نشده است.

رایزنی‌ها بر سر تأمین بودجه بیش‌تر، تسلیحات پیشرفته و مهمات بیش‌تر به اوکرایین برای جنگ با روسیه تاکنون بر بحث‌ها غالب بوده است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکرایین، روز جمعه از طریق ویدئو کنفرانس در کنفرانس سخنرانی کرد و خواستار افزایش حمایت اتحادیه اروپا، آمریکا و ناتو از اوکرایین شد. دیگر موضوعات در دستورکار کنفرانس شامل تغییرات اقلیمی و امنیت سایبری می‌شود.

در عین‌حال، سازمان‌های ضدامپریالیستی و کارگری در آلمان به شدت از سرمایه‌گذاری سنگین سیاسی و مالی دولت خود برای دامن زدن به تلاش‌های جنگی در اوکرایین و امتناع آن از رسیدگی به بحران جاری هزینه زندگی در این کشور انتقاد کرده‌اند. نظرسنجی‌ها هم‌چنین نشان می‌دهند که اکثریت جمعیت آلمان از مذاکرات فوری برای پایان دادن به جنگ حمایت می‌کنند. کارگران و اتحادیه‌های آن‌ها در خدمات بخش دولتی و دیگر بخش‌ها پیش از این اعتصاب‌های هشدار دهنده‌ای را سازماندهی کردند و خواستار افزایش دستمزدها شدند.

در ۱۷ فوریه، روز آغاز «کنفرانس امنیت مونیخ ۲۰۲۳»، کارکنان امنیت هوانوردی، حمل و نقل زمینی و خدمات عمومی در هفت فرودگاه آلمان، از جمله مونیخ، اعتصاب کردند و خواستار افزایش دستمزدها و کارکنان بیش‌تر شدند.

حزب کمونیست آلمان و جوانان کارگر سوسیالیست آلمان دولت آلمان در بیانیه‌ای گفتند: «دولت آلمان فعالانه این جنگ را تشویق کرده و هم‌چنان به تشویق آن ادامه می‌دهد. در حالی‌که ما صورتحساب را می‌پردازیم، اتحادیه اروپا تحویل تسلیحات را هماهنگ و اجرا می‌کند.» آن‌ها تأکید کردند که سیاستمداران و نمایندگان بخش‌های نظامی و تجاری شرکت‌کننده در کنفرانس امنیتی مونیخ به جای تلاش برای ایجاد صلح، برای طولانی کردن جنگ در اوکرایین برنامه می‌ریزند.

https://peoplesdispatch.org/2023/02/18/anti-war-groups-stage-protest-against-munich-security-conference/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2t5r7pfw