تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۸ ژوئن ۲۰۲۴

ششم ژوئن سالگرد فرود نرماندی در سال ۱۹۴۴ است، در این روز با برگزاری مراسمی در شهرهای مختلف اروپا از ارتش آمریکا که ادعا می‌شود این قاره را از بلای نازی‌ها نجات داده است، ستایش می‌شود. آیا واقعاً اینطور است؟

***

در آغاز سال ۱۹۴۴، جنگ جهانی دوم هنوز عمدتاً در جبهه شرقی جریان داشت. ارتش سرخ و واحدهای پارتیزانی که آلمان نازی را از خاک شوروی بیرون راندند، اکنون خط مقدم را به لهستان و اسلواکی آوردند و بلغارستان، رومانی و مجارستان تا حد زیادی از اشغال آزاد شدند. کشورهای امپریالیستی، به‌ویژه ایالات متحده آمریکا، علی‌رغم درخواست‌های مصرانه استالین رهبر شوروی، بر گشودن جبهه دوم در اروپا اصرار داشتند، و در جبهه ایتالیا که نازی‌ها با نیروهای نسبتاً کمی با موفقیت از آن دفاع می‌کردند، به بن‌بست رسیدند. امپریالیست‌ها، که از آزاد شدن قاره اروپا توسط ارتش سرخ شوروی در پایان جنگ می‌ترسیدند، در این دوره، نقشه‌های خود را برای فرود آمدن در سواحل فرانسه آغاز کردند.

 


خط مقدم ارتش سرخ در ژانویه ۱۹۴۴


پیشروی متفقین در جبهه ایتالیا متوقف شد

ساحل شنی اسلیتون در دوون در منطقه جنوبی انگلستان که به دلیل ویژگی‌های فیزیکی شبیه به سواحل نرماندی است، به عنوان منطقه تمرین برای آموزش سربازان آمریکایی که در فرود شرکت خواهند کرد تعیین شد. جمعیت غیرنظامی منطقه به مکان‌های دیگر منتقل شد و تمرینات شدید بین آوریل و مه ۱۹۴۴ آغاز شد.

در این تمرین‌ها کشتی‌های حامل تانک، کشتی‌های جنگی مختلف نیروی دریایی و حدود ۳۰ هزار سرباز شرکت کردند. اولین حادثه در ۲۷ آوریل رخ داد. برای این‌که تمرین در فعالیت آن روز واقع‌بینانه باشد، نیروها زیر بمباران توپخانه نیروی دریایی فرود آمدند. برنامه‌ریزی های انجام شده برای آماده‌سازی سربازان برای محیط جنگ به دلیل عدم هماهنگی و خطاهای ارتباطی به یک فاجعه مبدل شد. آغاز رزمایش به دلیل آماده نبودن برخی از شناورها در ساعت ۰۷:۳۰، به مدت یک ساعت به تعویق افتاد، اما این اطلاعات به برخی از شناورها منتقل نشد. توپخانه نیروی دریایی که طبق زمان تمرین جدید درست قبل از فرود ساحل را با گلوله‌های واقعی بمباران می‌کرد، سربازان آمریکایی بی‌اطلاع از به تعویق افتادن رزمایش را بمباران کرد. گفته می‌شود که حدود ۴۵۰ سرباز در این حادثه جان باختند.

فردای آن روز به دلیل بی‌کفایتی و بی‌تدبیری ستاد فرماندهی فاجعه بزرگ‌تری رخ داد. از آنجایی که منطقه تمرین بسیار نزدیک به سواحل فرانسه بود، پایگاه نیروی دریایی نازی‌ها در شربورگ فرانسه برای ایمنی کشتی‌های شرکت کننده در رزمایش مسدود شد. اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از حمله کشتی‌های جنگی یا زیردریایی‌هایی آلمانی که ممکن بود از اینجا بیرون بیایند صورت گرفت. با وجود این، ۹ قایق تهاجمی نازی‌ها محاصره را شکستند و صبح به منطقه محل برگزاری رزمایش رسیدند.

خطای فرمانده کشتی انگلیسی «اچ‌ام‌اس آزالیا»، که مسئولیت حفاظت از کشتی‌های شرکت‌کننده در عملیات را داشت تعیین کننده بود. این کشتی برای تعمیر و نگهداری از رده خارج شده بود و جایگزین آن هنوز نرسیده بود. این واقعیت که نیروهای انگلیسی و آمریکایی در فرکانس‌های رادیویی مختلف بودند، حلقه‌های جدیدی به زنجیره سهل‌انگاری افزود. نتیجتاً، در اثر حملات نازی‌ها به کشتی‌های بی‌دفاع تا رسیدن نیروهای پشتیبانی به منطقه، ناوهای فرود مورد اصابت قرار گرفتند و غرق شدند، و سایر کشتی‌های فرود نیز مورد اصابت قرار گرفتند و آسیب جدی دیدند. در مجموع ۷۴۹ سرباز آمریکایی، اکثر آن‌ها ر حریان انفجار اولیه، و باقی در حالی‌که منتظر نجات بودند بر اثر خفگی یا سرمازدگی جان باختند.

در زمان جنگ، برای این‌که روحیه نظامیان و مردم تحت تاثیر قرار نگیرد بر این ماجرا سرپوش گذاشته شد و این رفتار پس از جنگ نیز ادامه یافت.

امروز، امپریالیسم این دروغ را که مردم شوروی توسط سرباز آمریکایی که در نرماندی فرود آمدند، و نه توسط ارتش سرخ، از بلای نازی‌ها نجات یافتند، با بازنویسی تاریخ بازتولید می‌کنند. امپریالیسم در حال تولید انواع دروغ‌ها برای بدنام کردن نظام شوروی است. اما زمانی به تاریخ پنهانگاری خود امپریالیسم نگاه می‌کنیم، معلوم می‌شود که این امپریالیسم است که سربازش را یک مهره می‌بیند، جان مردم را فدا می‌کند تا بی‌کفایتی، و سهل‌انگاری خود را بپوشاند.

https://haber.sol.org.tr/haber/normandiya-cikarmasinin-yildonumunde-unutturulan-kayiplar-393673