● «ما معتقدیم که اختلاف بین نیروهای راست افراطی اسرائیل و اسلام‌گرایان فلسطین مبتنی بر دیدگاه‌های کاملاً ارتجاعی و ضدّمردمی هر دو طرف است. به فرض پیروزی کامل این یا آن طرف، گامی به سود دو ملت و مردم منطقه برداشته نخواهد شد. نقش آنانی را که در تشدید تنش‌ها و اختلاف بین دو شرّ می‌کوشند، مانند نقش جمهوری اسلامی ایران در حمایت از بنیادگرایان اسلامی و نقش دولت‌های امپریالیستی در پشتیبانی مادّی و تبلیغاتی از اسرائیل را باید افشا و خنثی کرد.» («موضع ما: همبستگی با مردم فلسطین و مبارزه با جنگ‌طلبی اسرائیل و حکومت ولایی ایران»، «نامه مردم»، شمارۀ ۱۱۹۳، ۱ آبان ۱۴۰۲)

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
نویسنده: فواد البکیر
۸ اکتبر ۲۰۲۳

سخنگوی جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین: توفان الاقصی سیلی به سیستم امنیتی اسرائیل

 

توضیح «چپ» (soL): فواد البكیر مسئوول بخش روابط بین‌الملل «جبهه دموكراتیک برای آزادی فلسطین» (PFLP) است. ما مقاله‌ای را که البکیر برای سازمان‌های رسانه‌ای مختلف در سراسر جهان، از جمله برای «چپ»، فرستاده است بشکل کوتاه منتشر می‌کنیم. مقاله بار دیگر تأیید می‌کند که عملیات آغاز شده از غزه توسط «اتاق عملیات متحد»، که شامل کلیه نیروهای مقاومت فلسطین، از جمله «جبهه دموكراتیک برای آزادی فلسطین» است مدیریت می‌شود. تأکید در مقاله از «چپ» است.

 

مقاومت فلسطین در برابر نقشه دولت اشغالگر فاشیست و نژادپرست اسرائیل برای یهود‌سازی، آواره‌سازی ، گسترش شهرک‌ها، انضمام سرزمین‌های، حمله به محوطه مسجد الاقصی و اردوگاه‌های فلسطینی، دستگیری‌های مداوم و از بین بردن حقوق ملی و آرمان مردم فلسطین، بیش از ۷۵ سال مبارزه کرده است. هیچ‌کس پاسخی مانند این‌را انتظار نداشت.

اگرچه اسرائیل آخرین فن‌آوری‌ها را دارد، اما سیستم امنیتی آن نتوانسته است با ارتکاب جنایت، قتل‌ و شکنجه علیه فلسطینی‌ها ، از شهرک‌نشینانی که سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کرده‌اند، محافظت کند. تعداد زیادی از رزمندگان مقاومت فلسطین، از دیوار حائل بین شهرک‌ها و نوار غزه عبور کردند. نیروهای مقاومت کل توانایی ارتش اشغالگر اسرائیل را مختل کردند، ده‌ها تن از شهرک‌نشینان اشغال‌کننده سرزمین‌های فلسطینی را کشتند، به گروگان گرفتند، و به مواضع خود در نوار غزه عقب‌نشینی کردند. پیش از این عملیات، ۵ هزار موشک از نوار غزه به شهرک‌های غیرقانونی شلیک شد. این موشک‌ها سیستم امنیتی اسرائیل و گنبد آهنی را، که شامل سیستم‌های نظارت ، سیستم‌های اطلاعاتی و پهپادهای جاسوسی بود ، فلج کردند. «اتاق عملیات متحد فلسطین»، که همه جناح‌های فلسطینی را دربر دارد، بخشی از این عملیات بود. عناصر اصلی اتاق عبارتند از حماس ، جهاد اسلامی و جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین …

در کرانه باختری، با شور و شوق از عملیات نظامی که در آن گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه صدها نفر از شهرک‌نشینان اسرائیلی را کشتند و ۳۵ نفر از آن‌ها را گروگان گرفتند، استقبال شد. راهپیمایی‌های جشن نظامی و غیرنظامی در شهرهای کرانه باختری برپا شد، که برخی از آن‌ها به درگیری انجامید. نیروهای اشغالگر اسرائیل در شهرک قالندیا و نابلوس مستقیماً به جوانان فلسطینی‌ شلیک کردند.

اسرائیل ورودی اصلی در شمال را بست، و باعث ایجاد یک بحران گسترده در رفت‌و‌آمد شد. در الخلیل درگیری‌هایی رخ داد، ساختمان پلیس اسرائیل در بیت‌المقدس آتش زده شد. با حمله ارتش اشغالگر اسرائیل، درگیری‌های در بیت‌المقدس، شرق نابلوس، و همچنین در جنین ، ابو دیس ، رام‌الله و طولکرم رخ داد.

مقاومت فلسطین حمله علیه شهرک‌های اسرائیل در مرز نوار غزه «عملیات توفان الاقصی» نامید. این عملیات حرفه‌ای بودن کار و برنامه‌ریزی مقاومت فلسطین را نشان داد. هدف عملیات بازگرداندن ابتکار عمل به فلسطینی‌ها بود. «توفان الاقصی» همچنین روند عادی‌سازی عربستان سعوی و اسرائیل را، که به معنای نابود کردن آرمان فلسطین و نادیده گرفتن حقوق ملی فلسطینی‌ها است، رد کرد. وقتی می‌گوییم حقوق ملی فلسطینی‌ها ، منظور ما پایان دادن به اشغال اسرائیل از سرزمین‌های آن‌ها ، ایجاد کشور مستقل آن‌ها با بیت‌المقدس به عنوان پایتخت آن، و بازگشت آوارگان به میهن‌شان است.

رژیم اشغالگر اسرائیل عملیات توفان الاقصی را «عملیات تروریستی» توصیف کرد، اما این واقعیت را نادیده گرفت که آن‌ها رژیم اشغالگری هستند که سرزمین‌های متعلق به مردم فلسطین را اشغال کرده‌اند. اگر آن‌ها واقعاً در خاورمیانه صلح می‌خواهند ، باید به اشغال پایان دهند. از دیگر سو، این عملیات موارد زیر را برجسته ساخت:

۱- نیروهای امنیتی اسرائیل و موساد، علی‌رغم همه ظرفیت آن‌ها و کمک‌های نظامی ارائه شده توسط ایالات متحده، نتوانستند برنامه‌های مقاومت فلسطین را آشکار کنند. برنامه‌های نظارت و جاسوسی مانند پگاسوس، که اسرائیل نیز به کشورهای عربی فروخته است، شکست خورده است.

۲- هماهنگی کامل و رازداری در بین گروه‌های مقاومت فلسطین به نیروهای فلسطینی امکان داد تا از چترنجات برای عبور از دیوار اطراف نوار غزه استفاده کنند، همه تانک‌های اسرائیلی را نابود نمایند و دروازه‌های شهرک‌های غیرقانونی را باز کنند.

۳- افزایش در کیفیت مقاومت فلسطین آشکار شد. موشک‌ها و توپ‌های ساده به موشک‌های نیمه-دقیق تبدیل شدند که به اعماق اسرائیل رسیدند. در نتیجه، سربازان اسرائیلی به گروگان گرفته شدند. از این سربازان در مذاکرات برای آزادی زندانیان فلسطینی که ده‌ها سال است در زندان‌های اشغالگران، شکنجه می‌شوند و از مراقبت پزشکی محرومند، استفاده خواهد شد.

در واکنش به عملیات توفان الاقصی، نیروهای اشغالگر اسرائیل غیرنظامیان را در نوار غزه بمباران کردند و ۲۵۰ فلسطینی را کشتند و صدها نفر را زخمی کردند.

عملیات عملیات توفان الاقصی ابعاد بین‌المللی نیز دارد. در یک سو ، مسیر عادی‌سازی عربستان سعودی-اسرائیل است، و در سو دیگر، دیگر دالان‌های اقتصادی که توسط ایالات متحده آمریکا برای محاصره چین، ایران و روسیه مطرح شده است، و آخرین نمونه آن دالان هند- خاورمیانه-اروپا است.

(…)

کسانی که فکر می‌کنند مردم فلسطین خواهند پذیرفت کارتی باشند که قدرت‌های بزرگ به عنوان برگ برنده از آن استفاده کنند، سخت در اشتباه‌اند. کسانی که فکر می‌کنند مردم فلسطین راه حل‌های سیاسی را خواهند پذیرفت که مطالبات آن‌ها را برآورده نمی‌کند و به آن‌ها امکان نمی‌دهد حقوق ملی مشروع خود را بدست آورند؛ سخت در اشتباه‌اند. و مهم‌تر از همه ، کسانی که فکر می‌کنند صلح می‌تواند بدون عدالت واقعی و بدون پایان‌دادن به اشغال اسرائیلی در سرزمین‌های فلسطینی به خاورمیانه بیاید، سخت در اشتباه‌اند.

درست همانطور که جنگ «شمشیر قدس» در سال ۲۰۲۱ به معنای پایان یک دوره در تنش عرب-اسرائیل بود، عملیات «توفان الاقصی» صفحه جدیدی را در تنش عرب- اسرائیل باز می‌کند.

https://haber.sol.org.tr/haber/fdkc-sozcusu-el-aksa-tufani-israil-guvenlik-sistemine-atilmis-bir-tokat-385351