تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: دنیای جوان
۱۶ ژانویه ۲۰۲۳

«جنگ بوسیله غرب به مالی تحمیل شد»

آمیناتا درامان ترائوره (مالی) پیرامون عملیات نظامی در ساحل

 

آمیناتا درامان ترائوره در «کنفرانس روزا لوکزامبورگ ۲۳»: «ما باید متحد بپا خیزیم!»

«جنگ مالی بوسیله غرب به ما تحمیل شد»: حکم آمیناتا درامان ترائوره در مورد عملیات نظامی به رهبری فرانسه در ساحل از سال ۲۰۱۳ روشن است. برای فعال حقوق بشر و وزیر فرهنگ سابق مالی، نیروهای خارجی در این درگیری آن‌طور که ادعا می‌کنند برای مبارزه با «جهادیسم» نیست، بلکه برای تضمین مواد خام است.

ترائوره گفت: «فرانسه حاضر نیست از منابع قاره آفریقا از جمله نفت، اورانیوم، طلا و سایر منابع استراتژیک که خودش تولید نمی‌کند، چشم بپوشد. این به ویژه در حال حاضر که فرانسه در نتیجه تحریم‌ها علیه روسیه با یک بحران شدید انرژی رو‌به‌رو است، صادق است.

ترائوره توضیح داد که در مالی، پاریس به ویژه بوسیله برلین حمایت می‌شود. جمهوری فدرال آلمان در حال حاضر بیش از هزار سرباز را به عنوان بخشی از «مأموریت ثبیت» [ماموریت تثبیت یک‌پارچه چند بعدی سازمان ملل در مالی – عدالت] سازمان ملل در کشور مستقر کرده است.

ترائوره بیش از هر چیز، از ماهیت نژادپرستانه عملیات نظامی غرب در مالی انتقاد می‌کند. او به عنوان نمونه به امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اشاره کرد که در اجلاس سال ۲۰۱۷ «گروه ۷» در هامبورگ گفت: «توسعه قاره آفریقا برای تمدن یک چالش است، زیرا زنان در آن‌جا هنوز ۶ تا ۷ فرزند دارند.»

با این حال، فعال حقوق بشر مالی در برابر این وضعیت ناامید نیست. وی در پایان سخنان خود گفت: «ما فرصتی بی‌نظیر داریم تا شبکه دروغ‌هایی را که منجر به این سقوط به جهنم شده است، بیش‌تر تشریح نماییم. ما باید متحد بپا خیزیم و جامعه، آفریقا، کل جهان را از نو طراحی کنیم.»

https://www.jungewelt.de/rlk/de/article/443362.krieg-vom-westen-aufgezwungen.html

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2d9ej5zc