تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۲۳ مه ۲۰۲۴

بیانیه حزب کمونیست ایرلند: برسمیت شناختن دولت فلسطین فقط گام اول است

 

حزب کمونیست ایرلند از تصمیم دولت ایرلند برای برسمیت شناختن دولت فلسطین استقبال می‌کند. این تصمیم دولت ایرلند برای برسمیت شناختن دولت فلسطین نتیجه دهه‌ها مطالبه و مبارزه است، مبارزه‌ای که از زمان تهاجم اسرائیل به غزه در اکتبر ۲۰۲۳ تشدید شده است. این یک پیروزی برای مردم ایرلند است که دستگاه را زیر فشار قرار دادند، و این اقدام را بر آن‌ها تحمیل کردند. اعتبار این تصمیم از آن به مردم است، نه دستگاه سیاسی.

با این وصف،ما ضمن استقبال از این تصمیم، معتقدیم که این یک ژست توخالی باقی خواهد ماند، مگر این‌که دولت با انجام اقدامات فعال عمل را پشتوانه حرف خود قرار دهد. برسمیت شناختن دولت فلسطین حداقل چیزی است که دولت می‌توانست انجام دهد. بنابراین، ما از دولت ایرلند می‌خواهیم که فورا؛

● لایحه «کنترل فعالیت‌های اقتصادی (سرزمین‌های اشغالی)» را تصویب کند،

● صدور کالاهای «دو منظوره» به اسرائیل را متوقف کند،

● تمام پروازهای ارتش آمریکا از طریق فرودگاه شانون را متوقف کند. ارتش ایالات متحده از شانون به مثابه یک نقطه ترانزیت برای ارسال تسلیحات به اسرائیل استفاده می‌کند، تسلیحاتی که علیه جمعیت غیرنظامی غزه و کرانه باختری بکار برده می‌شوند.

ما هم‌چنین از دولت ایرلند می‌خواهیم که همه روابط دیپلماتیک، فرهنگی و اقتصادی خود با اسرائیل را قطع کند و برای انزوای کامل رژیم اسرائیل فعالت کند.

مردم ایرلند، شمال و جنوب مرز تحمیلی انگلیس، به خوبی خشونت مرتبط با استعمار و امپریالیسم را می‌شناسند. مردم ایرلند زمانی که دولت انگلیس اراده دموکراتیک مردم ایرلند را در سال ۱۹۱۸ نادیده گرفت و همه اعتراضات مسالمت‌آمیز را سرکوب کرد، علیه حکومت استعماری سلاح به دست گرفتند.

ما دوشادوش مردم فلسطین در مبارزه آن‌ها برای رهایی ملی می‌ایستیم.

جیمز کورکوران
دبیر کل، حزب کمونیست ایرلند

http://www.solidnet.org/article/CP-of-Ireland-Recognition-of-the-State-of-Palestine-is-only-the-first-step/