تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: سایت حزب کمونیست ترکیه
چهارشنبه، ۲۴ ژانویه ۲۰۲۴
برگردان فارسی: ۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

سوئد که پس از جنگ در اوکرایین درخواست پیوستن به ناتو را مطرح نمود، در «مجلس ملی بزرگ ترکیه» موافقت لازم را برای شرکت در این ائتلاف نظامی دریافت کرد. پروتکلی که پس از بیش از یک سال مذاکره به مجلس آورده شد در مجمع عمومی به رای گذاشته شد. از ۶۰۰ نماینده، ۳۴۶ نماینده با ۲۸۷ رای «آری» و ۵۵ رای «نه» در رأی‌گیری شرکت کردند، و ۴ نماینده رای ممتنع دادند. بدین ترتیب پروتکل تایید عضویت سوئد در ناتو با اکثریت آراء به تصویب رسید.

در جریان رای‌گیری دیروز، رزمندگان حزب کمونیست ترکیه بیرون ساختمان پارلمان تجمع نمودند و به این رای اعتراض کردند و گفتند: «قول می‌دهیم ناتو را از کشورمان بیرون کنیم.» این صدای قوی و بی‌همتای ضد-ناتو توجه گسترده رسانه‌ها را به خود جلب کرد. بلافاصله پس از اعلام نتایج رای‌گیری، کمیته مرکزی حزب کمونیست ترکیه بیانیه زیر را صادر کرد:

 

حزب کمونیست ترکیه: پارلمان بازیچه دست ناتو است

 

«مجلس ملی بزرگ ترکیه» تصمیم شرم‌آور دیگری گرفته است. موضوع عضویت سوئد در ناتو امروز در مجمع عمومی پارلمان مطرح شد و با اکثریت آرا به تصویب رسید. همان‌طور که مشخص است، پس از شروع جنگ در اوکرایین، تلاش ناتو برای جذب اعضای جدید در شمال اروپا شتاب زیادی پیدا کرد و عضویت سوئد و فنلاند بلافاصله در دستور کار قرار گرفت. در نتیجه یک روند بسیار سریع، فنلاند به عضویت ناتو درآمد و پارلمان ترکیه یکی از پارلمان‌هایی بود که این تصمیم تاریخی را در مارس ۲۰۲۳ امضا کرد.

دولت «حزب عدالت و توسعه» با پا به‌ پا کردن درباره عضویت سوئد سعی کرد از این موضوع به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی با امپریالیسم پیرامون مسائل مختلف، به ویژه خرید جنگنده‌های اف-۱۶ استفاده کند. عقب‌نشینی «حزب عدالت و توسعه» و متحد اصلی آن «حزب حرکت ملی» از «شروط» خود، که نه تنها نشان می‌دهد که پیشرفت مشخصی در این مذاکرات حاصل شده است، بلکه کسانی را نیز نشان می‌دهد که در حالی‌که سعی می‌کنند میلیون‌ها نفر را با دروغ «داخلی و ملی» (چگونه دولت «حزب عدالت و توسعه» قدرت خود را تعریف می‌کند) فریب دهند، یک‌بار دیگر زمام کشور را به امپریالیست‌ها سپردند.

پس از فنلاند، پیوستن سوئد به افزایش و تداوم جنگ و تنش‌های سیاسی در منطقه، از جمله کشور ما، منجر خواهد شد. ایالات متحده و امپرياليسم غربی به طور كل، خواهان ادامه تنش‌ها در منطقه هستند، هرچند آن‌ها هنوز به نتيجه دلخواه نرسيده‌اند. برای این منظور، ابتکارات گوناگون، از جمله نقض «معاهده مونترو» [که در سال ۱۹۳۶ به امضاء رسید، و ضمن تأکید بر حاکمیت ترکیه بر تنگه‌های بسفر و داردانل، عبور آزاد کشتی‌های تجاری را از دو تنگه تضمین می‌کند- عدالت]، این پتانسیل را دارد که یک تهدید بزرگ برای صلح در منطقه بشود.

همه این رویدادها یک تهدید بزرگ برای امنیت کشور ما نیز بشمار می‌آیند. دولت، که عضویت سوئد را پس از فنلاند تایید کرد، نه تنها یک‌بار دیگر ادامه عضویت ترکیه در ناتو را تضمین کرد، بلکه به عنوان بخشی از سیاست‌های امپریالیستی در حال مبدل شدن به همدست این سازمان جنگی است.

اما، ناتو فقط یک سازمان تروریستی است. ناتو یک تهدید امنیتی بزرگ برای مردم کشورهای عضو و دیگر کشورها است. ناتو هم با استفاده از روش‌های جنگ مستقیم، و هم با استفاده از تاکتیک‌های ضد-چریکی، سعی کرده است تداوم نظام سرمایه‌داری را تضمین کند، و برای خاموش کردن صدای زحمتکشان در استفاده از هر آنچه که در توان دارد کوتاهی نکرده است.

آنچه به فوریت لازم می‌باشد خلاص شدن از شر ناتو است. نخستین گام، خروج کشور ما و دیگر کشورهای عضو از ناتو است. حزب کمونیست ترکیه هم‌چنان بر موضع خود در این زمینه خواهد ایستاد. زیرا ناتو فقط جنگ، خون و رنج را برای بشریت به ارمغان خواهد آورد.

همان‌طور که امروز در مقابل «مجلس ملی بزرگ ترکیه» که این تصمیم شرم‌آور را امضاء کرد فریاد زدیم، قول می‌دهیم ناتو را از کشورمان بیرون کنیم!

مرگ بر ناتو، مرگ بر امپریالیسم!

کمیته مرکزی حزب کمونیست ترکیه

https://www.tkp.org.tr/en/agenda/statements/tkp-central-committee-statement-nato-pulls-the-strings-of-parliament/