تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۱۳ اکتبر ۲۰۲۳

به توسعه‌طلبی و نسل‌کشی صهیونیستی پایان دهید

 

حزب کمونیست کانادا خواستار آتش‌بس فوری برای جنگ جدیدی است که در خاورمیانه در جریان است و دولت راست افراطی اسرائیلی بنیامین نتانیاهو مسئولیت کامل آن را بر عهده دارد و مردم غزه و اسرائیل با جان خود هزینه آن را می‌پردازند.

دولت اسرائیل و اهداف صهیونیستی و توسعه‌طلبانه آن یک راه‌حل مسالمت‌آمیز و دموکراتیک را که شامل ایجاد فوری یک دولت فلسطینی متشکل از سرزمین‌های اشغال شده توسط اسرائیل از سال ۱۹۶۷، از جمله کرانه باختری و غزه، با پایتختی بیت‌المقدس شرقی باشد، و از جمله حق بازگشت فلسطینی‌های در تبعید، آن‌طور که در قطع‌نامه‌های متعدد سازمان ملل از جمله قطع‌نامه ۲۴۲ ذکر شده است، رد می‌کند.

بجای آن، اسرائیل فلسطینی‌ها را به زندگی تحت محاصره در غزه مجبور کرده است، اراضی فلسطینی را تصرف کرده و فلسطینی‌ها توسط پلیس، ارتش و اوباش شهرک‌نشین‌ها از خانه‌های خود بیرون رانده شده‌اند. با سیاست دولت‌های متوالی اسرائیل و با حمایت کامل ایالات متحده، کانادا و اتحادیه اروپا فلسطینی‌ها به طور عادی توسط پلیس و ارتش کشته، زندانی و شکنجه شده‌اند. این سیاست‌های اسرائیل نوعی آپارتاید علیه مردم فلسطین است.

بدون هیچ نشانه‌ای از یک راه‌حل سیاسی که بتواند مردم فلسطین را از سیاست‌های نسل‌کشانه دولت اسرائیل نجات دهد، حماس با یک اقدام نظامی علیه اسرائیل با هدف ایجاد توازن جدید و مطلوب‌تر نیروهای سیاسی پاسخ داده است. این قیام خلقی است که در برابر نابودی مقاومت می‌کنند.

سازمان ملل و مردم جهان باید فوراً خواستار یک آتش‌بس فوری، توقف دائمی سیاست‌های آپارتاید اسرائیل، و مذاکراتی باشند که به اجرای فوری قطع‌نامه ۲۴۲ سازمان ملل و قطع‌نامه‌های مرتبط با آن و ایجاد کشور فلسطین بیانجامد.

حزب کمونیست کانادا در کنار مردم فلسطین، که در برابر توسعه‌طلبی صهیونیستی مورد حمایت امپریالیسم آمریکا، کانادا و اروپا مقاومت می‌کنند، ایستاده است. غیرنظامیان اسرائیلی، از جمله کسانی که در این درگیری کشته شده‌اند، مجبور به پرداخت هزینه جنایات صهیونیسم شده‌اند،‌ و آن‌ها نیز باید خواستار پایان دادن به این نسل‌کشی بمثابه اولین گام در راه صلح شوند.

شرم‌آور است که دولت کانادا و همه احزاب در پارلمان سیاست دیرینه خود را در حمایت کامل از دولت صهیونیستی اسرائیل تکرار کرده‌اند، در عین حال تنها چند هفته پس از آن‌که پارلمان کانادا یکپارچه و ایستاده دو سرباز فاشیست جنگ جهانی دوم را مورد تحسین قرار داد، به دروغ کسانی را که با فلسطین اعلام همبستگی می‌کنند به یهودی‌ستیزی متهم می‌نمایند.

ما از دولت کانادا می‌خواهیم که به نسل‌کشی که توسط دولت اسرائیل در جریان است اذعان نماید و آن‌را محکوم کند، هم‌اکنون خواستار اجرای قطع‌نامه‌های سازمان ملل بشود. این راهِ به صلح و بقای مردم فلسطین است.

همچنین، از همه مردم و سازمان‌های مترقی و صلح‌دوست در کانادا می‌خواهیم که اکنون صدای خود را علیه جنگ و توسعه‌طلبی صهیونیستی که علت آن است، بلند کنند.

کمیته اجرایی مرکزی، حزب کمونیست کانادا

http://solidnet.org/article/CP-of-Canada-End-Zionist-expansionism-and-genocide/