اخبار روز

چهارشنبه، ۲ خرداد ۱۴۰۳

مرگ ابراهیم رئیسی و همراهان؛ نمایشی از دروغ

 

از لحظه ی ناپدید شدن بالگرد ابراهیم رئیسی و همراهانش تا همین امروز، به نظر می رسد حکومت جز این که او در سقوط بالگرد کشته شده، هیچ چیز را راست نگفته است. در این چند روز نمایشی از دروغ و گمراه کردن افکار عمومی بر پا بوده است که مهم ترینش، «سوگواری جمعی» در ایران در عزای یک جنایتکار است. بعد از چند روز هنوز هیچ اطلاعات به دردبخوری در مورد علت این حادثه و چگونگی یافتن محل سقوط بالگرد که ساعت ها به طول انجامید، داده نشده و ارگان های حکومتی دسته جمعی مشغول دروغ بافی هستند. حتی سپاه مدعی شده است بالگردهایش از اوقیانوس هند آمده اند و لاشه بالگرد را پیدا کرده اند.

سایت عصر ایران می‌نویسد: از لحظه پیدا شدن بالگرد سقوط کرده توسط پهپاد ایکینجی ترکی بحث‌های زیادی درباره این‌که این پهپاد چقدر موفق و مفید بوده مطرح شده اما عجیب‌ترین اظهار نظرها در این باره صحبت‌های کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر است. او به کل عملیات پهپاد ترکی در ایران را انکار کرد؛ این درحالیست که نه تنها رسانه‌های ایرانی که رسانه‌های ترکی هم بر نقش پهپاد ترکی هنگام انجام ماموریت تاکید کرده‌ بودند.

اما ناگهان پس از این‌که لاشه توسط پهپاد ایرانی دیده شد ورق برگشت و گویا مسئولان جستجو نخواستند نامی از همکاری کشور همسایه در میان باشد. یکی از اولین تصاویری که پهپاد ایکینجی ترکیه ارسال کرد، گفته می‌شود یک میلیون نفر آن را به صورت زنده دیده‌اند. می‌گویند این نقطه‌ حرارتی که پهپاد ترکی پیدا کرد در تعیین مختصات دقیق محل حادثه نقش داشته‌است. مختصاتی که تیم ایرانی از زمان حادثه تا پیدا شدن لاشه بالگرد بارها آن را اشتباهی داده بودند.

این درحالیست که گفته می‌شود طی دو سال گذشته میلیاردها تومان برای تجهیز هلال احمر هزینه شده‌ است. ولی معلوم نیست این هزینه‌ها چقدر برای تجهیز این نیروی امدای خرج شده. مثلا در حادثه بالگرد رئیس جمهور خبری از پهپادهای دید در شب ایران نبود یا این‌‌‌که مدام اخباری درباره توان تجهیزاتی امدادگران کوهنورد شنیده می‌شد. بهتر است رئیس جمعیت هلال احمر به این سئوال که برای تجهیز این جمعیت چه کارهایی انجام داده پاسخ بدهد. بهتر است به رسانه‌ها نشان بدهد چه تجهیزات پیشرفته‌ای خریداری شده‌است.

اما مهم‌تر آن است که با کشور همسایه‌ای که کمک کرده اخلاقی‌تر برخورد کنیم، لطف دوستی را به جا بیاوریم و به جای انکار زحمات، تشکر کنیم؛ تا اگر لازم شد بازهم بتوانیم روی کمک‌شان حساب کنیم.

خبرگزاری آناتولی هم اظهارات رئیس هیات مدیره شرکت بایکار ترکیه را منتشر کرده که گفته است پهپاد آکینجی ماموریت یافتن لاشه هلیکوپتر حامل رئیس‌جمهور ایران را با پرواز در ارتفاع پایین و شرایط ویژه انجام داده است.

سلجوق بایراکتار، رئیس هیات مدیره شرکت بایکار ترکیه طی بازدید از پردیس دانشگاه استانبول و دیدار با دانشجویان در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره مشارکت پهپاد آکینجی در عملیات جستجوی هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران و هیئت همراهش گفت: آکینجی ماموریت خود در ایران را با پرواز در ارتفاع بسیار پایین و درون دره‌ها انجام داد.

بایراکتار تصریح کرد: نیروهای مسلح ترکیه یک عملیات امداد و شناسایی ویژه را اجرا کردند.

او افزود: پهپاد آکینجی در منطقه‌ای صعب العبور و با پرواز از درون دره‌ها موفق به اجرای ماموریت شد. شاید هم پهپاد آکینجی تنها پهپاد موجود در جهان است که امکان اجرای چنین عملیاتی در شرایط مذکور را دارد.

بایراکتار اظهار داشت: به دلیل دور بودن محل پرواز، برای اجرای عملیات از ماهواره‌های تُرکست نیز استفاده شد.

او ادامه داد: ابتدا یک فروند پهپاد آکینجی مسلح که در حال اجرای ماموریت دیگری بود به سمت ایران پرواز کرد اما با عدم موافقت طرف ایرانی یک پهپاد غیرمسلح دیگر به ایران اعزام شد. پهپادهای آکینجی موجود در آذربایجان نیز آماده اعزام بودند.