تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

۱۶ آذر ۱۴۰۲

منابع: الجزیره، خبرگزاری فلسطینی وفا، شبکه خبری قدس

حکومت جنایت‌کار اسرائیل مردم فلسطین را در خون غرق می‌کند: آخرین تحولات

 

بمباران حکومت جنایتکار اسرائیل در سراسر نوار غزه ادامه دارد، و تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

حملات رژیم صهیونیستی در جنوب فلسطین به ویژه در شهر خان یونس، که در آن جنگ خانه به خانه جریان دارد، در حال افزایش است.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت حماس، از زمان آغاز بمباران توسط اسرائیل در ۷ اکتبر، ۱۶۲۸۴ نفر که بیش از ۷۰ درصد آن‌ها زن، کودک و نوجوان بودند، در نوار غزه کشته شده‌اند.

بنا به گزارش خبرگزاری فلسطینی وفا در ۶ دسامبر، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی خانه‌های مجاور مدرسه «عونی الحرثانی» را، که هزاران آواره در بیت لاهیه غزه را در خود جای داده است، هدف قرار دادند.

به گفته وزارت بهداشت حماس، حملات هوایی رژیم صهیونیستی به اردوگاه آوارگان نصیرات در بخش مرکزی نوار غزه شش نفر را کشت، و در اردوگاه آوارگان جبالیه ده‌ها فلسطینی‌ کشته و زخمی شدند.

ارتش اسرائیل مدعی است که «خطوط دفاعی» حماس را شکسته است و نتانیاهو در بیانیه‌ای گفت که نیروهای اسرائیلی خانه یحیی شینوار رهبر حماس را محاصره کردند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ۱٫۹میلیون نفر، یعنی ۸۰ درصد جمعیت، در اثر جنگ در نوار غزه آواره شده‌اند. بیش از نیمی از خانه‌ها آسیب دیده یا به طور کامل تخریب شده‌اند.

هزاران فلسطینی در تلاش برای یافتن یک پناهگاه امن‌تر، با پای پیاده، سوار بر موتور سیکلت، در گاری‌، وبا چمدان‌ها و وسایل شخصی آن‌ها بر روی سقف خودروها، خان یونس را ترک کردند.

گسترش تهاجم شدید در جنوب، نقشه‌های بیرون راندن اجباری فلسطینی‌ها از غزه را نزدیک‌تر می‌کند. هزاران نفر در حال فرار به مناطق دیگر در جنوب غزه هستند، در عین خال، در نزدیکی مرزهای بسته با مصر، شهر کوچکی از آوارگان ایجاد شده است که در سرما یا در گل و لای در چادرهای موقت بدون حتا وسایل ضروری برای یک خانه ابتدایی (پتو، لباس گرم، وسایل نظافت و بهداشت شخصی) بسر می‌برند.

نان و غذای گرم یا شیر برای نوزادان و کودکان هم‌چنان دست نیافتنی است.

هلال احمر اعلام کرده است که تنها ۱۰ درصد از کمک‌های مورد نیاز خود را برای مقابله با شرایطی که در منطقه تحت محاصره فلسطین با آن مواجه است دریافت کرده است.

سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل متحد اعلام کرد که بیمارستان کمال عدوان در شمال غزه فعالیت خود را متوقف کرده است. ، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل این سازمان گفت: ۱۴بیمارستان بطئر نیمه-وقت کار می‌کنند، و ۱۹ بیمارستان غیرفعالند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نشست اضطراری شورای امنیت را فراخواند

آنتونیو گوترش با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل متحد، جلسه اضطراری شورای امنیت را درباره وضعیت غزه تشکیل می‎دهد.

ماده ۹۹ بیان می‌گوید «دبیر کل می‌تواند توجه س.ذای امنیت را به هر موضوعی که به نظر او حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند، جلب نماید.»

گوترش در این نامه از شورای امنیت می‌خواهد که برای متوقف کردن یک فاجعه انسانی فشار وارد نماید، و خواهان آتش‌بس بشردوستانه در غزه است. او بر «از هم پاشیدگی کامل» نظم عمومی در نتیجه حملات بی وقفه اسرائیل به غزه و این‌که «وضعیت به سرعت در حال بدتر شدن به یک فاجعه با عواقب بالقوه غیرقابل برگشت برای همه فلسطینی‌ها و برای صلح و امنیت در منطقه است» تأکید می‌کند.

گوترش در نامه خود با اشاره به این‌که جامعه بین‌المللی مسئولیت دارد از تمام نفوذ خود برای جلوگیری از تشدید بیش‌تر و پایان دادن به این بحران استفاده کند، گفت: «باید به هر قیمتی از چنین نتیجه‌ای اجتناب کرد.»

رهبران گروه هفت کشور توسعه یافته (G7) در بیانیه مشترک خود پس از تأکید بر «حق اسرائیل برای دفاع از خود و دفاع از مردم خود در برابر حماس مطابق با قوانین بین‌المللی» خواستار «وقفه‌های بشردوستانه بیش‌تر» در نوار غزه شدند و تأکید کردند که «اقدامات فوری بیش‌تری» برای رسیدگی به «وخامت بحران انسانی در غزه و به حداقل رساندن تلفات غیرنظامی» لازم است.

آ‌ن‌ها هم‌چنین حماس را متهم می‌کنند که «چیزی جز رنج برای مردم فلسطین ارائه نمی‌کند» و «یک مانع برای آینده بهتر برای آن‌ها و منطقه است.»

آن‌ها «افزایش خشونت شهرک‌نشینان افراطی» علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری را محکوم کردند و گفتند که این اقدامات امنیت و ثبات را تضعیف می کند و چشم‌انداز صلح پایدار را به خظر می‌اندازد.

گروه هفت، که به طور کامل «خط آمریکا» را اتخاذ کرده است، از ایران خواست که از «حمایت» از حماس، حزب‌الله و حوثی‌های یمن خودداری کند.