به گزارش خبرگزاری دولتی شین‌هوا، شی جین‌پینگ در این دیدار تأکید نمود «برای چین و ایالات متحده، پشت کردن به یکدیگر یک گزینه نیست» و «رقابت کشورهای بزرگ نمی‌تواند مشکلات پیش روی چین و ایالات متحده یا جهان را حل کند» و خاطرنشان کرد که «جهان به اندازه کافی بزرگ است که هر دو کشور را در خود جای دهد، و موفقیت یک کشور یک فرصت برای کشور دیگر است.»

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منابع: شین‌هوا، رویترز
۱۶ نوامبر ۲۰۲۳

دیدار بایدن – شی در اوج نسل‌کشی در غزه برای «رهبری مشترک بر جهان»

 

جو بایدن و شی جین‌پینگ با هدف از سرگیری گفت‌وگوی عمیق درباره موضوعات استراتژیک، مسائل کلی و موضوعات مربوط به جهت‌گیری روابط چین و آمریکا، در حاشیه اجلاس «مشارکت اقتصادی آسیا و اقیانوسیه» در سانفرانسیسکو دیدار کردند.

این دیدار به از سرگیری تماس‌های سطح بالا بین ارتش آمریکا و چین، که به دلیل سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، بیش از یک سال بود که به حالت تعلیق درآمده بود، منجر گردید.

پس از این دیدار، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که اکنون این دو این توانایی را دارند که در صورت بروز بحران، تلفن را بردارند و «مستقیم» با یکدیگر صحبت کنند. به گزارش خبرگزاری دولتی شین‌هوا، شی گفت: «چین و ایالات متحده باید به طور موثر اختلافات را مدیریت کنند.» وی با تأکید بر این‌که «اختلافات نباید شکافی باشد که دو کشور را از هم دور نگه دارد»، افزود: «برعکس، دو طرف باید به دنبال راه‌هایی برای ساختن پل‌هایی باشند که به آن‌ها کمک کند تا به سمت یکدیگر حرکت کنند.»

با این وجود، در این گفتگو، موضوعاتی که چین و آمریکا سر آن اختلاف دارند مطرح شد. خبرگزاری شین‌هوا امروز گزارش داد که شی جین‌پینگ به جو بایدن هشدار داد که تحریم‌ها و دیگر اقدامات ایالات متحده علیه شرکت‌های چینی به «منافع مشروع پکن» لطمه می‌زند.

بایدن به نوبه خود از شی جین‌پینگ خواست به «روند انتخاباتی» در تایوان احترام بگذارد. رئیس‌جمهور چین به نوبه خود از جو بایدن خواست تا «تسلیح تایوان» را متوقف کند.

شی تأکید نمود «برای چین و ایالات متحده، پشت کردن به یکدیگر یک گزینه نیست» و افزود «این غیرواقعی است که یک طرف شکل طرف دیگر را تغییر دهد» و خاطرنشان کرد که «درگیری و تقابل پیامدهای غیرقابل تحملی برای هر دو طرف دارد.»

به گزارش خبرگزاری دولتی شین‌هوا، شی جین‌پینگ در این دیدار گفت که «رقابت کشورهای بزرگ نمی‌تواند مشکلات پیش روی چین و ایالات متحده یا جهان را حل کند» و خاطرنشان کرد که «جهان به اندازه کافی بزرگ است که هر دو کشور را در خود جای دهد، و موفقیت یک کشور یک فرصت برای کشور دیگر است.»

بایدن به نوبه خود پس از این دیدار طی یک کنفرانس مطبوعاتی، با اشاره به توافق برای از سرگیری تماس‌های در سطح بالا بین ارتش‌های دو قدرت بزرگ و کمک ارتش چین در مبارزه با فنتانیل، دیدار را «سازنده و پربار» توصیف کرد.