تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۱۹ مه ۲۰۲۴

رئیس‌جمهور ایران در حادثه هلیکوپتر جان باخت

 

بالگرد حامل رئیسی که به همراه علی‌اف در افتتاح سد در مرز آذربایجان شرکت کرده بود، سقوط کرد. پس از ۱۶ ساعت لاشه هواپیما پیدا شد؛ ۹ نفر از جمله رئیس‌جمهور و وزیر امورخارجه جان باختند.

یکی از بالگردهای کاروان ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران، در استان آذربایجان شرقی در شمال غرب ایران دچار سانحه شد. رئیسی در حال بازگشت از افتتاح سد در مرز دو کشور با الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، در این کاروان ۳ بالگرد حضور داشتند. در حالی‌که دو فروند بالگرد حامل برخی وزرا به سلامت در مقصد فرود آمدند، اعلام شد که بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران «فرود سخت» داشته است.

احمد وحیدی وزیر کشور ایران در اولین اظهارات خود اعلام کرد بالگرد حامل ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور به دلیل شرایط بد جوی مجبور به فرود سخت شد.

وزیر امور خارجه ایران نیز در این هلیکوپتر حضور دارد
در این بالگرد علاوه بر رئیسی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، ملک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و آیت‌الله آل هاشم امام جمعه تبریز نیز حضور داشتند.

به گزارش پرس تی.وی، تیم‌های امداد ظهر امروز خود را به منطقه رساندند اما به دلیل وجود مه، هنوز محل «فرود سخت» بالگرد مشخص نشده است.

گرافیک تهیه شده توسط خبرگزاری آنادولو، منطقه‌ای را نشان می دهد که بالگرد حامل رئیسی در آن جستجو شده است

رئیسی گفت: ممکن است برخی از روابط ایران و آذربایجان راضی نباشند
الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان و ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران در مراسم افتتاح سد قلعه دختر، که به طور مشترک توسط دو کشور بر روی رودخانه ارس در مرز دو کشور ساخته شده است، شرکت کردند.

رئیسی در سخنان خود در اینجا گفت: شاید برخی از پیوند ایران و آذربایجان راضی نباشند، اما آنچه برای ما مهم است منافع دو ملت و دو کشور است.

رئیسی رئیس‌جمهور ایران گفته بود که هرگونه مشکل امنیتی در مرز مشترک دو کشور به دو کشور آسیب می‌رساند.

به دلیل شرایط آب و هوایی نمی‌توان با پهپاد جستجو کرد
از سوی دیگر استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد که هنوز نمی‌تواند درباره «کشته‌ها و مجروحان احتمالی» درباره «سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور» اطلاعاتی ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ایرنا، هلال احمر ایران تعداد تیم‌های امداد و نجات اعزامی به منطقه را ۴۰ تیم اعلام کرد و با بیان این‌که تلاش‌های جست و جو و نجات در منطقه با وجود همه شرایط نامساعد جوی ادامه دارد، خاطرنشان کرد: «به دلیل وجود مه امکان جستجوی منطقه با پهپاد وجود ندارد.».

پیرحسین کولیوند رئیس هلال احمر ایران از اعزام یگان‌های نظامی برای مشارکت در عملیات جستجو و نجات در منطقه خبر داد.

سربازان نیز در تلاش های جستجو شرکت می کنند
محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران دستور داده بود که همه امکانات برای یافتن بالگرد بسیج شود. علاوه بر تیم‌های جستجو و نجات هلال احمر، تیم‌های ویژه یگان‌های نظامی از جمله سپاه پاسداران نیز در عملیات جستجو و نجات حضور دارند.

مقام ایرانی در گفتگو با رویترز: جان آن‌ها در خطر است
هنوز هیچ اطلاعات رسمی از وضعیت سلامت رئیس جمهور ایران به اشتراک گذاشته نشده است.
یک مقام ایرانی در گفتگو با خبرگزاری انگلیسی رویترز گفته است که جان رییس جمهوری ایران و عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران «در اثر سقوط بالگرد در خطر است».

این مقام مسئول که نخواست نامش فاش شود، گفت: «ما هنوز امیدواریم، اما اطلاعاتی که از محل حادثه می‌آید بسیار نگران‌کننده است.»

ایالات متحده: ما تحولات را از نزدیک دنبال می‌کنیم
به گزارش خبرگزاری سی.بی.اس نیوز، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا اعلام كرد كه در حال بررسی گزارشات مربوط به فرود احتمالی سخت بالگرد حامل رئیس‌جمهور، عبداللهیان وزیر امور خارجه و برخی مقامات هستند و تحولات را از نزدیک دنبال کند.

کاخ سفید هم‌چنین اعلام کرد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از این حادثه مطلع شده است.

علی‌اف: دعای ما با رئیسی و هیئت همراه او است
الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، در اظهارنظر خود در شبکه اجتماعی خود اعلام کرد که آن‌ها به طور جدی نگران فرود اضطراری بالگرد حامل رئیسی و هیئت همراه او در ایران بوده، و آماده ارائه «هر نوع» حمایت از ایران هستند

علی‌اف گفت: «پس از دیدار امروز ما با ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، خبر فرود اضطراری بالگرد حامل این هیئت عالیرتبه در ایران به شدت ما را نگران کرد. دعای ما از خداوند متعال با رئیس جمهور ابراهیم رئیسی و هیئت همراه وی است.» وی گفت: «جمهوری آذربایجان به عنوان کشوری همسایه، دوست و برادر آماده ارائه انواع حمایت‌ها است.»

وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که این تحولات را با ناراحتی دنبال می‌کند
در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «با ناراحتی تحولات مربوط به سانحه بالگرد (در ایران) را دنبال می‌کنیم و امیدواریم رئیس جمهور و مسئولان سلامت باشند.

بیانیه ارمنستان: ما آماده حمایت هستیم
وزارت امور خارجه ارمنستان نیز اعلام کرد که از اخبار ایران شوکه شده‌اند.
در بیانیه‌ای که در حساب «ایکس» این وزارتخانه منتشر شد، آمده است: «در حالی‌که عملیات امداد و نجات ادامه دارد، ارمنستان به عنوان همسایه نزدیک و دوست ایران، آماده ارائه تمام حمایت‌های لازم است.»

آیت‌الله خامنه‌ای: خللی در امور کشور ایجاد نمی‌شود
آیت‌الله خامنه‌ای رهبر دینی ایران در سخنرانی خود در دیدار با خانواده‌های کارکنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نگرانی‌های خود را درباره بالگرد مفقود شده بیان کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای با درخواست از مردم ایران، گفت: «امیدواریم خداوند رئیس‌جمهور ارزشمند و همراهانش را به آغوش ملت بازگرداند. آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «ملت ایران نگران نباشند، خللی در امور کشور ایجاد نمی‌شود.»

به گزارش ایرنا، تیم‌های جستجو و نجات محل احتمالی بالگرد را مشخص کردند. از سوی دیگر خاطرنشان شد که امدادرسانی به منطقه کوهستانی به دلیل مه و بارندگی بسیار سخت بوده و تیم جستجو و نجات هلال احمر ایران متشکل از ۲۴۰ نفر در حوالی روستای یوزی حضور دارند.

در اطلاعیه فرماندهی سپاه آذربایجان شرقی آمده است که علائمی از یک تلفن همراه در بالگرد و خدمه در محل سقوط هواپیما دریافت و سربازان به منطقه اعزام شدند.

معاون رئیس‌جمهور ایران: چندین بار با ۲ نفر تماس تلفنی برقرار شد
محسن منصوری معاون اجرایی رییس‌جمهور گفت: پس از سانحه بالگرد حامل رئیسی، چندین بار با دو سرنشین هلیکوپتر تماس تلفنی برقرار شد.

منصوری در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران گفت: «تماس بالگرد حامل رئیس‌جمهور رئیسی و سایر بالگردها در ساعت ۱۳:۳۰ به وقت محلی قطع شد و دو بالگرد حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه منطقه را برای یافتن بالگرد رئیسی جستجو کردند.

منصوری گفت: با دو نفر یکی از کارکنان هلیکوپتر و دیگری از مسافران چندین بار تلفنی تماس گرفتیم که در آن زمان این تصور را ایجاد کرد که حادثه چندان جدی نیست.

منصوری با بیان این‌که جست و‌جوها در منطقه‌ای به شعاع ۲ کیلومتر ادامه دارد، اظهار داشت: «شرایط جوی ناشی از بارش باران و مه و شرایط سخت منطقه باعث کندی کار شد.»

اردوغان: امیدوارم هر چه زودتر خبرهای خوبی دریافت کنم
رجب طیب اردوغان، رئیس حزب عدالت و توسعه، در پست خود در شبکه اجتماعی خود گفت: «ما عمیقاً متأسفیم که رئیس‌جمهور ایران، برادرم آقای ابراهیم رئیسی و هیئت همراهش دچار سانحه هلیکوپتر شدند. ما به نام جمهوری ترکیه این حادثه را از نزدیک در تماس و هماهنگی کامل با مقامات ایرانی دنبال کرده و تمام حمایت‌های لازم را ارائه می کنیم.»

اردوغان گفت: «از طرف ملتم بهترین آرزوها را به ملت همسایه، دوست و برادر ایران و دولت ایران می‌رسانم و امیدوارم هر چه زودتر خبرهای خوشی از آقای رئیس‌جمهور و هیئت همراه دریافت کنم.

روسیه: آماده کمک به بررسی علت حادثه در ایران هستیم
ماریا زهارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که اطلاعات مربوط به سرنوشت مدیران ارشد ایرانی در هلیکوپتر را به دقت دنبال می‌کنند و امیدوارند که آن‌ها زنده باشند.

زاهارووا در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی گفت: «روسیه آماده ارائه تمام کمک‌های لازم برای یافتن بالگرد مفقود شده و بررسی علت حادثه است.»

آفاد: ایران درخواست هلیکوپتر دید در شب کرد
از سوی دیگر در بیانیه «مرکز مبارزه با حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی ترکیه» (آفاد) آمده است: «ایران درخواست هلیکوپتر جستجو و نجات دید در شب از کشورمان کرده است که ۳۲ نفر از نیروهای جستجو و نجات کوهنورد و ۶ خودرو از وان و ارزروم عازم منطقه شدند.»

لاشه بالگرد پیدا شده: هیچ نشانه‌ای از حیات وجود ندارد
هواپیمای بدون سرنشینی که از سوی ترکیه برای فعالیت‌های جستجو تعیین شده بود، منبع گرما را که گمان می‌رود لاشه بالگرد باشد، شناسایی کرد و مختصات خود را با مقامات ایرانی در میان گذاشت.

تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد که در لاشه بالگرد حامل رئیس‌جمهور و هیئت همراه که پس از این کشف پیدا شد، هیچ نشانه‌ای از حیات وجود ندارد.

رئیس‌جمهور ایران جان باخت
خبرگزاری رسمی ایران ایرنا اعلام کرد که ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در اثر سقوط بالگرد جان باختند.

خبرگزاری مهر اعلام کرد که در بین ۹ سرنشین این بالگرد هیچ فرد زنده‌ای وجود ندارد. ملک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز آیت‌الله علی هاشم نیز در این بالگرد حضور داشتند.

از سوی دیگر گفته شد که قطعات بالگرد به طور کامل سوخته است.

https://haber.sol.org.tr/haber/aliyev-ile-baraj-acilisindan-donuyordu-iran-cumhurbaskani-reisi-helikopter-kazasinda-oldu