عدالت: این ویدئوی دو ساعته در ماه مه ۲۰۲۱ در تدارک تدوین و انتشار مانیفست – «از چندقطبی به سوسیالیسم» تهیه شده است. از هفت سخنران، پنج نفر در دانشگاه‌ها و اتاق‌های فکر چین کرسی‌های استادی دارند. خوانندگان گرامی «عدالت» پیش از این طی چند مقاله با دو تن آن‌ها – مارتین ژاک و جان راس- آشنا شده‌اند.

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: دوستان چین سوسیالیستی
۶ سپتامبر ۲۰۲۱

 

سخنرانی چنگ انفو در نشست راه‌اندازی «از چندقطبی به سوسیالیسم»

 

در ۵ سپتامبر ۲۰۲۱، «گروه مانیفست بین‌المللی» نشست پرده‌برداری از مانیفست خود- «از چندقطبی به سوسیالیسم» را برگزار کرد. تحریریه «دوستان چین سوسیالیستی» از مانیفست حمایت می‌کنند و ما مردم را به خواندن و امضاء کردن آن تشویق می‌کنیم.

چنگ انفو، رئیس سابق «آکادمی مارکسیسم در آکادمی علوم اجتماعی چین» (CASS)، و در حال حاضر آکادمیسین (CASS)، و استاد اصلی «دانشگاه آکادمی علوم اجتماعی» چین، و رییس «انجمن جهانی برای اقتصاد سیاسی» (WAPE) است. ما در زیر متن سخنرانی او را در مراسم پرده‌برداری منتشر می‌کنیم.

من می‌خواهم از تهیه‌کنندگان مانیفست برای ارائه بسیاری از ایده‌های جدید مارکسیسم معاصر، و نوشتن اعلامیه‌ای که صدای‌های شمار زیادی از کارگران و ملت‌های تحت ستم را منعکس می‌کند، تشکر کنم. پس از خواندن آن، پی بردم که عناصر و مشخصه‌های زیر از اهمیت ویژه برخوردارند:

نخست، مانیفست به طور عینی تاریخ پرپیچ و خم جنبش سوسیالیستی را تحت هدایت تئوریک سوسیالیسم علمی که توسط مارکس و انگلس پایه‌گذاری شد، توصیف می‌کند.

دوم، مانیفست به طور عینی وضعیت کنونی، دستاوردها و مشکلات توسعه سوسیالیسم جهانی را توصیف می‌کند.

سوم، مانیفست یک نقد علمی از امپریالیسم به رهبری ایالات متحده و سرمایه‌داری به مثابه علت ریشه‌‌ای انواع بحران‌ها و پیامدهای منفی ارائه می‌کند.

چهارم، مانیفست یک نقد علمی از تئوری‌ها و افکار عمومی نادرستی که به وسیله سرمایه‌داران، نولیبرال‌ها و امپریالیست‌ها در سراسر جهان ساخته و منتشر می‌شود ارائه می‌کند.

پنجم، مانیفست واقعاً خواست عقلانی امروز مردم برای سوسیالیسم است.

من قوباً با مضمون فوق‌الذکر مانیفست موافقم و احساس می‌کنم آنچه در آینده می‌توانیم انجام دهیم، توضیح بیش‌تر راه‌ها، استراتژی‌ها و اقدامات مشخص در راستای تحقق تدریجی مطالبات معقول و پیش ‌بردن جنبش جهانی سوسیالیستی با فراخوانی است که می‌گوید: «کارگران، مردم تحت‌ ستم و ملت‌های جهان متحد شوید!»

در راستای آن هدف، پیش از این مقاله‌ای نوشتم با عنوان «آینده سوسیالیسم جهانی به اقدام مشترک مؤثر پرولتاریا در سراسر جهان بستگی دارد» که به زبان چینی منتشر شد. من استدلال کردم که آینده سوسیالیسم جهانی تا حد زیادی به سطح وحدت و کارایی کاری پرولتاریای معاصر بستگی دارد. به طور مشخص، در اینجا دو موضوع وجود دارد.

نخستین مسأله، روش‌های خاصی است که ما از طریق آن‌ها کار خود را برای تحقق یافتن روح «پرولتاریای جهان متحد شوید» در مانیفست کمونیست و در این مانیفست، تقویت می‌کنیم.

۱- احزاب چپ طبقه کارگر جهان متحد شوید.

۲- سندیکاهای چپ طبقه کارگر جهان متحد شوید.

۳- سازمان‌های آکادمیک مارکسیست و چپ جهان متحد شوید.

۴- مراکز رسانه‌ای مارکسیست و چپ جهان متحد شوید.

۵- همایش‌های مارکسیست و چپ جهان متحد شوید.

۶- جنبش‌های طبفه کارگر و چپ جهان متحد شوید.

مسأله دوم مربوط به ۹ استراتژی و تاکتیک مشخص زیر است که مارکسیست‌ها و چپ‌ها باید به آن‌ها توجه کنند.

۱- ما باید تبادل تئوری‌ها، استراتژی‌ها و تاکتیک‌های چپ را تقویت کنیم، ضمن حفظ اختلافات، به دنبال زمینه‌های مشترک باشیم و اختلافات غیرضروری را کاهش دهیم.

۲- ما باید چپ مارکسیست را به مثابه هسته اصلی در نظر بگیریم، همه نیروهای پان-چپ را که می‌توانند متحد شوند را متحد کنیم، و یک جبهه متحد سوسیالیستی بین‌المللی وسیع تشکیل دهیم.

. ۳- ما باید فعالانه گروه‌های چپ را در سندیکاها، مدارس و دیگر بخش‌های جامعه توسعه دهیم

۴- ایجاد و توسعه انجمن‌های مارکسیستی ملی و بین‌المللی در رشته‌های مختلف علوم انسانی و اجتماعی، با انواع رسانه‌های مانند روزنامه‌ها، سایت‌ها و مؤسسات انتشاراتی ضروری است. هم‌چنین راه‌اندازی دوره‌های مارکسیستی در دانشکده‌ها و همایش‌های باز در جامعه ضروری است.

۵- شناسایی و ارتقای مارکسیست‌ها و چپ‌گرایان مستحکم و مبتکر در جنبش‌های چپ برای تصدی پست‌های کلیدی رهبری ضروری است.

۶– ما باید در جنبش‌های چپ و مترقی در داخل و خارج از کشور، علنی با غیرعلنی، نفوذ، شرکت و رهبری نماییم.

۷- سازمان‌های چپ، از جمله احزاب کمونیست، در راستای تأمین مستقیم و غیرمستقیم حمایت مالی برای فعالیت‌های خود، مادام که ناقض قوانین موجود نباشد، باید فعالانه بنگاه‌های انتفاعی تأسیس و گسترش دهند.

۸- کشورهای سوسیالیستی با احزاب کمونیست در قدرت باید منافع کل جنبش بین‌المللی کمونیستی را به مثابه اولویت اصلی خود قرار دهند و با دقت به انواع تضادها و اختلافات بین خود رسیدگی کنند.

۹- ما باید تلاش‌ها را برای انتشار نمونه‌هایی از اقدامات چپ در کشورهای مختلف افزایش دهیم تا مردم بتوانند ارزش‌ها و ترقی‌خواهی چپ را درک کنند.

این تمام چیزی است که برای امروز باید بگویم. متشکرم!

https://socialistchina.org/2021/09/06/cheng-enfu-speech-at-the-launch-meeting-of-from-pluripolarity-to-socialism/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2afzwjrr