ایران ۱۵ سال است در انتظار عضویت دائم در پیمان شانگهای است. گويا چینی‌ها نگران این هستند دامنه تنش‌هایی که بین ایران و آمریکا وجود دارد، به سازمان شانگهای کشیده شود. سازمان شانگهای برخلاف ماهیت شرق‌گرای خود، مانند «بریکس»، در بحران سوریه، اوکراین و گرجستان و هیچ کدام از بحران‌های منطقه‌ای که ناتو حضور داشته، موضع و جهت نداشته است.

***

ایسنا

۲۴ تیر ۱۴۰۰

 

مصر و عربستان به عنوان شریک سازمان همکاری شانگهای پذیرفته شدند

 

وزیر امور خارجه تاجیکستان در پایان نشست وزرای خارجه کشورهای عضو این پیمان خبر داد که مصر و عربستان به عنوان اعضای شریک این سازمان پذیرفته شده‌اند.

به گزارش ایسنا، اعضای سازمان همکاری شانگهای در نشست سالانه خود در سطح وزرای خارجه در شهر دوشنبه تاجیکستان، مصر و عربستان سعودی را به عنوان اعضای شریک پذیرفتند.
به گزارش «اسپوتنیک»، «سراج الدین مهرالدین»، وزیر امور خارجه تاجیکستان در پایان نشست وزرای خارجه کشورهای عضو این پیمان خبر داد که مصر و عربستان به عنوان اعضای شریک این سازمان پذیرفته شده‌اند.

او گفت که اسناد مربوط به این مصوبه به تأیید وزرای خارجه رسیده و در نشست سران در سپتامبر آینده به تصویب نهایی خواهد رسید.

***

ایسنا

۲۳ تیر ۱۴۰۰

 

روسیه خواستار پذیرش عضویت ایران در سازمان شانگهای شد

 

هیات روسیه در شورای وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای خواستار پذیرش عضویت ایران در این سازمان شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، یک‌ منبع دیپلماتیک در هیات روسیه در شورای وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای روز چهارشنبه گفت: معتقدیم که وقت آن رسیده است که قصد ایران برای عضویت در سازمان را که از سال ۲۰۰۸ بر روی میز است گرامی بداریم.

وی در ادامه عنوان کرد که افغانستان در این مرحله به عنوان کاندیدی برای عضویت درنظر گرفته نمی‌شود.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/tbhtppc