تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۲۶ فوریه ۲۰۲۴

سرباز آمریکایی در مخالفت با نسل کشی اسرائیل در غزه خودسوزی کرد

این جوان ۲۵ ساله عضو تمام وقت نیروی هوایی در حالی‌که در شعله‌های آتش فرو می‌رفت و به زمین می‌افتاد فریاد زد «فلسطین آزاد»


خودسوزی آرون بوشنل در اعتراض به نسل‌کشی اسرائیل در غزه

آرون بوشنل، یکی از اعضای تمام وقت نیروی هوایی ایالات متحده، روز یک‌شنبه، ۲۵ فوریه، در اعتراض به نسل‌کشی اسرائیل در غزه و حمایت کشورش از جنگ، مقابل سفارت اسرائیل در واشنگتن دی سی خود به آتش زد.

بوشنل «اقدام اعتراضی افراطی» خود را به صورت زنده در «توییچ» (Twitch) پخش کرد و گفت: «من یکی از اعضای تمام وقت نیروی هوایی ایالات متحده هستم و دیگر در نسل‌کشی شریک نخواهم بود. من در آستانه انجام یک عمل اعتراضی افراطی هستم، اما در مقایسه با آن‌چه که مردم در فلسطین به دست استعمارگران خود تجربه کرده‌اند، ابتداً افراطی نیست. این چیزی است که طبقه حاکم ما تصمیم گرفته است عادی باشد.»

در این ویدئو که متعاقباً توسط «توییچ» حذف شده است، بوشنل ۲۵ ساله در‌حالی که لباس نظامی خود را بر تن داشت، مایعی را روی خود ریخت و خود را به آتش کشید. او پس از آتش زدند خود و پیش از آن‌که به زمین بیفتد فریاد زد «فلسطین آزاد». را آزاد کن» امدادگران، و یک مأمور اطلاعاتی که اسلحه را به سمت بوشنل نشانه رفته بود، به محل حادثه شتافتند، در حالی‌که فرد دیگری با کپسول آتش‌نشانی کوشش می‌گرد آتش را خاموش کند. او سپس با جراحات وخیم به بیمارستان منتقل شد و در آنچا درگذشت.

سفارت اسرائیل در واشنگتن از زمانی‌که اسرائیل جنگ نسل‌کشانه خود را علیه غزه آغاز کرد، مرکز اصلی اعتراضات بوده است. در سرتاسر ایالات متحده، صدها تظاهرات و بسیج توده‌ای در چهار ماه گذشته در شهرهای سراسر کشور برای درخواست آتش‌بس فوری در غزه و درخواست از دولت بایدن برای پایان دادن به همه کمک‌های خود به اسرائیل سازماندهی شده است.

در ماه دسامبر، یک معترض خود را در مقابل کنسولگری اسرائیل در آتلانتا به آتش کشید.

جنگ اسرائیل در غزه نزدیک به ۳۰ هزار فلسطینی را کشته و نزدیک به ۷۰ هزار نفر را زخمی کرده است. تقریباً تمام جمعیت پیش از جنگ در قلمرو محاصره شده، بیش از ۲٫۲ میلیون نفر، اکنون آواره شده‌اند. اسرائیل بمباران‌های گسترده و حملات زمینی را در سرتاسر قلمرو انجام داده و به بیمارستان‌ها، مدارس و خانه‌های حمله کرده است. اسرائیل هم‌چنین از ارسال کمک‌ها و مواد اساسی برای مردم غزه جلوگیری کرده و فلسطینی‌ها را به گرسنگی و رنج بی‌سابقه سوق داده است.

ایالات متحده از اکتبر سال گذشته تاکنون نه فقط با وتو کردن قطع‌نامه‌هایی که خواستار آتش‌بس بودند، تلاش‌ها برای صلح را خنثا کرده است، بلکه با تأمین میلیاردها دلار تسلیحات و مهمات به اسرائیل نیز فعالانه در جنگ شرکت کرده است.

https://peoplesdispatch.org/2024/02/26/us-soldier-self-immolates-in-opposition-to-israels-genocide-in-gaza/