تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: گلوبال تایمز
نویسنده: تحریریه
۲۲ ژوئیه ۲۰۲۳

سرمقاله «گلوبال تایمز»: استقبال گرم چین از کیسینجر بیانگر چیست؟

 


شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین با هنری کیسینجر وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۲ در پکن گفتگو کرد. عکس: شین هوا

هنری کیسینجر «دوست قدیمی» چین مورد استقبال گرم طرف چینی قرار گرفت. او به عنوان یک شهروند خصوصی مورد بزرگ‌ترین استقبال رسمی قرار گرفت. رئیس‌جمهور چین شی جین‌پینگ با وی در ویلای شماره ۵ مهمانخانه ایالتی دیائویوتای دیدار کرد، جایی که چوئن لای نخست‌وزیر وقت ۵۲ سال پیش با کیسینجر برای نخستین‌بار دیدار کرد. کیسینجر همچنین مورد استقبال وانگ یی، مدیر دفتر کمیسیون روابط خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، و لی شانگفو، وزیر دفاع ملی قرار گرفت. دیدار کیسینجر به موضوعی پرطرفدار در شبکه‌های اجتماعی چین تبدیل شد. کاربران اینترنت به او خوشامد گفتند نسبت به نقش او در روابط چین-ایالات متحده ادای احترام کردند.

با درنظر گرفتن مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های قبلی کیسینجر، او نگرانی‌های واقعی در مورد روند توسعه کنونی روابط چین-ایالات متحده دارد. احتمالاً، به همین دلیل است که او اصرار دارد در چنین سنی از چین بازدید کند. مردم چین می‌دانند که برای یک شخص صد ساله آسان نیست که به خاطر روابط چین-ایالات متحده از راه دور سفر کند، و عمیقاً به تلاش‌های او احترام می‌گذارند. با این حال، در ایالات متحده، کاخ سفید از این‌که کیسینجر توانست در پکن به عنوان یک شهروند خصوصی نسبت مخاطبان بیش‌تری را نسبت به برخی از مقامات کنونی ایالات متحده به دست آورد، ابراز تأسف کرد، و برخی از تحلیلگران و رسانه‌ها می‌گویند پکن با کارت «دوست قدیمی» بازی می‌کند و کسانی را که ممکن است به تغییر مواضع در واشنگتن کمک کنند، جلب می‌کند، و حتا برخی ادعا می‌کنند که این «خیلی زیاد به یک استراتژی حساب‌شده چین شباهت دارد.»

از دید چینی‌ها، این ادعاها به شدت ساده لوحانه و مضحک است. چرا «یک شهروند» می‌تواند از مقامات مستقر در واشنگتن پیشی بگیرد و تکریم و احترام بیش‌تری دریافت کند؟ آیا واشنگتن پاسخی ندارد؟ در سال‌های اخیر، در ایالات متحده پراگماتیسم و عقلانیت نسبت به چین به شدت به حاشیه رفته است. سیاست واشنگتن در برابر چین اغلب تحت تأثیر جریان ناهمسوی حمایت‌گرایی افراطی و همه نوع تنفر قرار گرفته و فضای مانور در روابط چین-ایالات متحده بسیار کاهش یافته است. کیسینجر در سن ۱۰۰ سالگی هنوز نقش برجسته‌ای در ارتقای ثبات در روابط چین-ایالات متحده و در اجتناب از درگیری دارد. این نشان می‌دهد که برای خرد دیپلماتیک ایالات متحده هیچ جانشینی وجود ندارد، و فقدان کانال‌های ارتباطی سالم بین چین و ایالات متحده وجود دارد.

کیسینجر دوست قدیمی مردم چین است. کلمه «قدیمی» اولاً، به تاریخ طولانی روابط چین- ایالات متحده، که او یکی از شرکت‌کنندگان و شاهدان آن بوده است، ادای احترام می کند. ثانیاً، این نشان‌دهنده احترام به توجه و نگرانی مستمر او نسبت به روابط چین-ایالات متحده، و امید او به همزیستی مسالمت‌آمیز بین دو کشور است. از دید مردم چین، مادام که شخصی منطقی باشد و نسبت به چین حسن‌نیت و صمیمیت داشته باشد، دوست محسوب می‌شود، و اگر این رابطه طولانی باشد، به یک دوست قدیمی تبدیل می‌شود. کیسینجر در طول چند دهه گذشته، بیش از ۱۰۰ بار از چین بازدید کرده است، و بدون توجه به نقش‌ها و موقعیت‌های متغیرش، همیشه با دوستی با او رفتار شده است. استقبال چین از او تجلی مداوم احساسات عمیق، تأکید بر درستکاری و احترام به عقلانیت است.

با این حال، برخی در ایالات متحده عمداً اصطلاح «دوست قدیمی» را اشتباه تفسیر می‌کنند و برخی حتا آن را یک تله می‌نامند. این نشان‌دهنده طرز فکر ناسالم جامعه آمریکا نسبت به چین و نبود اعتماد متقابل بین چین و ایالات متحده است. تاکید بر این نکته ضروری است که دوستانه بودن و دوستی چین با کیسینجر نه تنها برای او بمثابه یک فرد، بلکه برای همه افراد با بصیرتی است که نقش سازنده‌ای در روابط چین-ایالات متحده داشته‌اند. ما امیدواریم که حسن‌نیت و همکاری صمیمانه را بیش از پیش گسترش دهیم و هم‌چنین امیدواریم که عقلانیت بتواند به عامل غالب در روند تصمیم‌گیری ایالات متحده تبدیل شود، و از طریق این دوستان قدیمی حسن‌نیت و صمیمیت همکاری را به مردم آمریکا منتقل کنیم.

اهمیت ارتباطات در روابط چین-ایالات متحده جایگزین ناپذیر است. ارتباطات واقعی مستلزم احترام به واقعیت و منافع یکدیگر است، نه این‌که یک طرف را به پذیرش بدون قید‌و‌شرط هژمونی مجبور نماییم. کیسینجر مدافع سرسخت منافع آمریکاست، اما می‌داند که ایالات متحده نمی‌تواند منافع ایالات متحده را صرفاً با منافع جهانی یکسان بداند. دهه‌ها تعامل او با چین به‌طور کامل نشان داده است که احترام متقابل، همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برد-برد نه تنها امکان‌پذیر است، بلکه تنها راه صحیح است. در سال‌های اخیر، کیسینجر بارها درباره روند خطرناک روابط دو کشور هشدار داده است. این مبتنی بر بصیرت سیاسی او است که از بیش از نیم قرن تجربه و تحقیقات نظری به دست آمده است و شایسته توجه واشنگتن است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، روز پنج‌شنبه گفت که مقامات دولت «در انتظار شنیدن سخنان کیسینجر پس از بازگشت او، درباره آن‌چه که شنید، آموخت و دید می‌باشند بشنوند.» ما امیدواریم که واشنگتن متواضعانه و صمیمانه به توصیه‌هایی که این پیر صدساله با خود بازگردانده گوش دهد.

https://www.globaltimes.cn/page/202307/1294854.shtml