تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

شنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۲

سفر رسمی نتانیاهو به آنکارا در ۲۸ ژوئیه

 

خبرگزاری‌های دو کشور اسراییل و ترکیه روز پنج‌شنبه ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۳ اعلام کردند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز جمعه ۲۸ ژوئیه در ترکیه با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دیدار خواهد کرد. این دیدار بخشی از تلاش ترکیه عضو ناتو برای عادی‌سازی روابط خود را با اسراییل است.

در بیانیه مطبوعاتی رئیس دولت ترکیه، تصریح شده است که نخست‌وزیر اسرائیل چند روز پس از سفر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که قرار است روز سه شنبه ۲۵ ژوئیه به ترکیه سفر کند، به ترکیه خواهد رفت.

این بیانیه می‌گوید اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه «در طول یک هفته بطور جداگانه میزبان محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل خواهد بود.» در این بیانیه آمده است که وی درباره «روابط ترکیه و فلسطین»، «آخرین تحولات در مناقشه اسرائیل و فلسطین» و همچنین «سایر مسائل بین‌المللی» گفتگو خواهد کرد.

دفتر نتانیاهو، سفر رسمی نتانیاهو به ترکیه را، که اولین سفر یک رئیس دولت اسرائیل به این کشور پس از ایهود اولمرت در سال ۲۰۰۸ است، تأیید کرد.

پس از سال‌ها بحران، روابط دیپلماتیک بین ترکیه و اسرائیل طی یک سال گذشته، با سفرهای سطح بالا، به ویژه سفر اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل به آنکارا، به تدریج گرم شده است.

سفر عباس و نتانیاهو در حالی انجام می‌شود که روند صلح اسرائیل و فلسطین برای نزدیک به یک دهه، و در بستر تشدید درگیری‌ها در کرانه باختری اشغالی، متوقف شده است.