تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: الاخبار
نویسنده: اسعد ابوخلیل
۲۳ ژانویه ۲۰۲۴
برگردان فارسی: ۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

سند سیاسی منتشر شده توسط دفتر رسانه‌ای «حماس» با عنوان «این روایت ماست، چرا توفان الاقصی؟» گواه بلوغ و اختمار در اندیشه و عمل

 

نخستین چیزی که نظر خواننده را جلب می‌کند این است که جنبش (مانند حزب‌الله) تحت تأثیر تفکر جهان سوم علیه اشغالگری و استعمار قرار گرفته و از سطح گفتمان ناب دینی در نگاه به جهان کاسته است. هم‌چنین (بر خلاف گذشته) به روشن ساختن حقایق و رد اباطیل دشمن می‌پردازد. احسنت، که پس از بالفور «آتش‌فشان» را بستر آزادی فلسطین قرار دادید.

سند ارقام دقیقی را درباره نرخ مالکیت زمین و نسبت یهودیان در میان جمعیت ارائه می‌کند.

جنبش توضیح می‌دهد که نوار غزه از پنج جنگ ویرانگر، که اسرائیل «آغازگر آن‌ها بود» رنج برده است.

قابل ذکر است که دشمن به اعتراضات مسالمت‌آمیز در «راهپیمایی‌های بازگشت» با آتش پاسخ داد، و ۳۶۰ فلسطینی را شهید و بیش از ۱۹ هزار نفر را زخمی کرد. قابل ذکر است که اسرائیل بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۳ (پیش از ۷ اکتبر) ۱۱۲۹۹ فلسطینی را کشته است.

سند هم‌چنین به سازمان‌های حقوق بشر غربی اشاره می‌کند (هرچند آن‌ها با ما دشمنی نشان می‌دهد). سند می‌گوید که غرب با اسرائیل به عنوان کشوری فراتر از قانون و بالاتر از پاسخگویی برخورد می‌کند.

بخش اول سند مصائب مردم فلسطین را به عنوان بستری که در آن عملیات «توفان الاقصی» متولد شد، خلاصه می‌کند. و این عملیات را «ضروری» و یک «پاسخ طبیعی به آن‌چه که توسط نقشه‌های اسرائیل طراحی شده است» توصیف می‌کند.

سند به طور مشخص می‌گوید که این عملیات منحصراً «محل‌های نظامی اسرائیل» را هدف قرار داده و هدف آن دستگیری سربازان به منظور آزادی هزاران فلسطینی، به عنوان بخشی از یک معامله مبادله است. این سند اخلاقبات جنبش را در «پرهیز از هدف قرار دادن غیرنظامیان»، به عنوان بخشی از یک تعهد مذهبی و اخلاقی یادآوری می‌کند، و می‌گوید کشتن غیرنظامیان اقدامی «ناخواسته» از سوی آن است.

اما سند اذعان می‌کند که، به دلیل «برخی هرج‌و‌مرج‌ها» در اطراف دیوار حائل، «در حین اجرای عملیات اختلالاتی رخ داد». شایان ذکر است که در این سند، با استناد به موضع «موندوویس» [mondoweiss.net-عدالت] ، دوست آمریکایی (سایت حامی مردم فلسطین) و روزنامه‌های اسرائیلی، «تمام جنایات مرتکب شده در فلسطین اشغالی» مورد بررسی قرار گرفته است.

جنبش در تبیین ایدئولوژی خود روشن می‌کند که مبارزه‌اش با پروژه صهیونیستی است و «با یهودیان به خاطر مذهب‌شان مبارزه نمی‌کند، و به دلیل یهودی بودن با یهودیان وارد مبارزه نمی‌شود». روزنامه‌های غربی این‌را نادیده خواهند گرفت.

http://tinyurl.com/d5skjxmt