ایرنا

۱۲ خرداد ۱۴۰۲

تحلیلگر اقتصادی: دیدار فرزین و رئیس صندوق بین‌المللی پول اتفاق کم‌سابقه‌ای است

 

کارشناس اقتصادی معتقد است دیدار رئیس کل بانک مرکزی کشورمان با رئیس صندوق بین المللی پول رویداد بزرگ و کم سابقه‌ای در این عرصه بود.

به گزارش مشرق، «سید عزیز آرمن» استاد دانشکده اقتصاد در خصوص دیدار «محمدرضا فرزین» رئیس کل بانک مرکزی با رئیس صندوق بین المللی پول در واشنگتن و همچنین امکان دسترسی سریع به ۶.۷ میلیارد دلار از منابع موجود ایران در این صندوق، گفت: هر خبر مثبتی در این خصوص با توجه به شرایط کنونی ما اتفاقی بزرگ، اثرگذار و آرامش بخش است. به ویژه تاثیر آن بر روابط اقتصادی، سیاسی و تجاری ما در عرصه بین‌المللی و حتی بازار و کسب و کارهای داخلی که می‌تواند امیدواری زیادی را در این بخش ایجاد کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر می‌توان این دیدار را در گسترش روابط مسئولان کشورمان با مقامات و مجامع بین‌المللی بزرگ دنیا و همچنین آرام و باثبات شدن شرایط در اقتصاد ایران بسیار تاثیرگذار خواند. این رویداد کم‌سابقه را به نوعی می‌توان فتح الباب آغاز دیدارهای رسمی مسئولان بلند پایه ایران و با همتایان خود در عرصه بین‌المللی در آینده دانست.

این استاد اقتصاد به دسترسی سریع به ۶.۷ میلیارد دلار از منابع موجود ایران در صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد و گفت: هر چند این مبلغ در مقایسه با دارایی ما در خارج از کشور، مبلغ زیادی نیست، ولی اصل موضوع بسیار ارزشمند و امیدوارکننده است.

وی تاکید کرد: بی‌تردید این دیدارهای مهم و تاریخی اگر استمرار داشته باشد موج مثبتی را در اقتصاد ایران به وجود خواهد آورد و زمینه ساز روابط بعدی ما در عرصه بین‌المللی خواهد بود. همچنین این دیدار افق مثبت و روشنی برای کارگزاران و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران تلقی می‌شود که با وجود نوسانات نرخ ارز و تورم، نیاز به اطمینان و آرامش بیشتری در بازار دارند.

آرمن در پایان گفت: برای تحلیل سفر رئیس کل بانک مرکزی کشورمان به واشنگتن و دیدارهای او با مقامات صندوق بین‌المللی پول باید منتظر جزئیات بیشتر باشیم تا بتوانیم این اتفاق امیدبخش را به خوبی ارزیابی کنیم.

***

مشرق

۱۲ خرداد ۱۴۰۲

جزییات دیدار رئیس‌کل بانک مرکزی با رئیس صندوق بین‌المللی پول
فرزین: برای کاهش تورم به کانال ۲۰ تا ۳۰ درصد برنامه داریم

 

در دیدار رئیس‌کل بانک مرکزی با رئیس صندوق بین‌المللی پول بر تداوم اجرای سیاست‌ تثبیت اقتصادی به رغم تحریم‌های آمریکا تاکید شد.

به گزارش مشرق،‌ به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان با خانم کریستالینا جورجیِوا ( Kristalina Georgieva ) رئیس صندوق بین‌المللی پول در محل این صندوق در واشنگتن دیدار و بر افزایش تعاملات با این نهاد مالی بین‌المللی با رعایت منافع ملی بالاخص در شرایط تحریم‌های غیرقانونی آمریکا تاکید کرد.

در این دیدار برخی از معاونان و مدیران ارشد صندوق بین‌المللی پول از جمله جهاد آزئور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق حضور داشتند.

خانم کریستالینا جورجیِوا در این نشست که بعد از چند دهه اولین نشست رسمی صندوق بین‌المللی پول با ریاست‌کل بانک مرکزی ج.ا. ایران بود، ضمن تبریک بابت انتصاب دکتر فرزین از ملاقات با ایشان ابراز خشنودی نموده و از تلاشهای ایران به عنوان ریاست کرسی جمهوری اسلامی ایران در صندوق شامل کشورهای پاکستان، مراکش، الجزایر، تونس،‌ لیبی، غنا و افغانستان در حمایت از اعضا تشکر کرد.

وی همچنین تاکید کرد: این نشست شروع مجدد از سرگیری تعاملات بانک مرکزی ج.ا.ا با صندوق بین‌المللی پول میباشد و می‌تواند به ارائه تصویری مثبت از اقتصاد ایران بیانجامد.

فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی ج.ا.ایران نیز در این دیدار ضمن اشاره به جلسات سازنده با آقای جیهاد آزور مدیر بخش خاورمیانه صندوق، از تقویت ارتباطات با این نهاد پس از یک دوره توقف، ابراز خشنودی کرد و اظهار داشت: در خصوص موضوع مشاوره ماده ۴ صندوق و تهیه گزارشی از وضعیت اقتصادی و کارآمدی سیاستهای پولی و مالی کشور، پس از انجام هماهنگی‌های داخلی به اطلاع مقامات صندوق رسانده خواهد شد. همچنین درخصوص ارایه داده‌های اقتصادی به صندوق به منظور تکمیل گزارش ماده ۴ نیز این اطلاعات به طور منظم توسط بانک مرکزی ایران و مرکز آمار ایران منتشر می‌شود ولی درخصوص برخی از اطلاعات اقتصادی به دلیل تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، طبقه‌بندی محرمانه وجود دارد که قابل دسترس نخواهد بود.

وی در ادامه به درخواست تامین مالی سریع ایران در دوران کرونا از صندوق که توسط دولت وقت مطرح شده بود اشاره کرد و گفت: با وجود عدم پذیرش این درخواست از سوی صندوق بین‌المللی پول و درحالی‌ که این مهم، در اختیار عموم کشورهای متقاضی قرار گرفته بود، ایران توانست همزمان با تعاملات خارجی و اتکا به ساخت واکسن در داخل، با این ضایعه به خوبی مقابله کرده و واکسیناسیون عمومی در ایران را انجام دهد.

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: در سال ۱۴۰۱ با اعمال سیاست های پولی، اعتباری و ارزی موثر توسط بانک مرکزی میزان رشد نقدینگی کشور با کاهش ۹ واحد درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ به محدوده ۳۰ درصدی رسید.

فرزین ابراز امیدواری کرد که با تداوم برنامه‌های اصلاح سیاست‌ها تثبیت اقتصادی، کاهش قابل توجه تورم و قرار گرفتن در کانال ۳۰ درصد در سال جاری تحقق یابد.

رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان همچنین در ادامه به سیاست‌های موفق ایران در مورد بازار کار و ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش نرخ بیکاری به حدود ۹ درصد اشاره کرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین با تاکید بر اهداف صندوق بین‌المللی پول از جمله ارتقای میزان همکاری مالی،‌ کمک به رشد اقتصادی و ایجاد تسهیلات مالی برای کشورهایی که خواستار تنظیم تراز پرداخت‌هایشان هستند، به افزایش تعاملات با این نهاد مالی بین‌المللی با رعایت منافع ملی بالاخص در شرایط تحریم‌های غیرقانونی تاکید کر