تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

«درک صحیح و پاسخ به توسعه سرمایه‌داری می‌تواند به ما کمک کند تا یک دید علمی از واقعیت داشته باشیم و سیاست‌های درست اتخاذ کنیم. من فکر می‌کنم که – با توجه به توازن کنونی نیرو، سرمایه‌داری برای یک دوره‌ مشخص نیرومندتر از سوسیالیسم باقی خواهد ماند و کشورهای سوسیالیستی باید با کشورهای سرمایه‌داری هم با مبارزه و هم با همکاری برخورد کنند تا شاخ خود را تیز کنند و فضا برای بقای خود را گسترش دهند.» (بند پایانی سخنرانی نماینده حزب کمونیست چین در یازدهمین اجلاس جهانی احزاب کمونیست و کارگری، ۲۲-۲۰ نوامبر ۲۰۰۹، دهلی نو، موضوع اجلاس: «بحران سرمایه‌داری جهانی، مبارزه کارگران و خلق‌ها، گزینه‌ها و نقش جنبش کمونیستی و طبقه کارگر»)

https://tinyurl.com/2hznzfmf

https://tinyurl.com/yft2ry2r

***

مجله هفته

منبع: گلوبال تایمز
نویسندگان: شن ویدو، چن چینگ چینگ، شیئه ونتینگ، بای یونیی و ژینگ شیائوجینگ در سانفرانسیسکو

 

سفر لابیگرانه شی به آمریکا و خرید فرصت برای رویارویی اجتناب‌ناپذیر بزرگ

رئیس‌جمهور شی: آینده روابط چین و آمریکا توسط مردم دو ملت ایجاد می‌شود

 

رئیس‌جمهور چین، شی جین‌پینگ، در جمعی از نمایندگان جوامع مختلف در ایالات متحده در روز چهارشنبه شب گفت: آینده روابط چین و آمریکا توسط مردم دو ملت ایجاد می‌شود و چین مایل است «شریک و دوست» ایالات متحده باشد.

این اظهارات در یک شام استقبال که توسط سازمان‌های دوستانه در ایالات متحده، از جمله شورای بازرگانی چین و آمریکا و کمیته ملی روابط چین و آمریکا، با حضور مدیران ارشد اجرایی آمریکا مانند ایلان ماسک از تسلا و تیم کوک از اپل برگزار شد، ارائه شد.

شی گفت: «پایه روابط چین و آمریکا توسط مردم ما گذاشته شد، … در روابط چین و آمریکا توسط مردم ما گشوده شد، … داستان‌های روابط چین و آمریکا توسط مردم ما نوشته شده است، … آینده روابط چین و آمریکا توسط مردم ما ایجاد خواهد شد. ما باید پل های بیشتری بسازیم و راه های بیشتری را برای تعاملات مردم با مردم هموار کنیم. ما نباید موانع ایجاد کنیم یا روابطمان را سرد کنیم.»

کارشناسان گفتند که گفتگوهای رو در رو رئیس جمهور شی با حاضران، برخی سوءتفاهم‌های شرکت‌های آمریکایی در مورد سیاست چین را که مدت‌ها توسط برخی رسانه‌های خارجی «تخریب و سوء تعبیر» شده است، برطرف می‌کند و همچنین به بازسازی اعتماد و ایجاد همکاری بیشتر که به نفع هر دو اقتصاد خواهد بود، کمک می‌کند.

گائو لینگ یون، کارشناس در آکادمی علوم اجتماعی چین در پکن، روز پنجشنبه به گلوبال تایمز گفت، علاوه بر این، شام استقبال با حضور بسیاری از اعضای جوامع تجاری ایالات متحده و تنها چند ساعت پس از دیدار شی با رئیس جمهور آمریکا جو بایدن، نشان می دهد که همکاری تجاری با ایالات متحده و همچنین تعهد به باز شدن یکی از مهم‌ترین «دستور کارهای» رهبری چین باقی می ماند.

استقبال گرم
در سخنرانی خود، شی جین پینگ گفت که بنیادی‌ترین سوالی که روابط ایالات متحده و چین را شکل می دهد این است که آیا این کشورها رقیب هستند یا شریک. «اگر ما یکدیگر را بزرگ‌ترین رقیب، مهم‌ترین چالش ژئوپلیتیکی و تهدیدی همیشگی در نظر بگیریم، این امر به طور اجتناب‌ناپذیری به سیاست های نادرست، اقدامات نادرست و نتایج نادرست منجر خواهد شد.» او گفت، «چین مایل است شریک و دوست ایالات متحده باشد.».

شرکت‌کنندگان در جلسه که روز چهارشنبه با گلوبال تایمز تماس گرفتند، گفتند که این سخنرانی بارها مورد تشویق قرار گرفت و نشان می‌دهد که این سخنرانی موفقیت آمیز بوده است و بسیاری در ایالات متحده چین را از طریق رسانه‌ها می‌شناسند، اما تعاملی مانند این به آن‌ها کمک می کند تا چین واقعی را بشناسند – دوستانه و صلح آمیز.

ری دالیو، بنیانگذار Bridgewater Associates که در شام شرکت کرد، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت: «چنین سخنرانی و ارتباط عالی این‌ها بسیار مفید هستند.»

دالیو گفت: «در حال حاضر، مهمترین چیز برای روابط چین و آمریکا » تعصب نداشتن، درک متقابل و همزیستی» است.»

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا که چند ماه پیش به چین سفر کرده بود، پس از شام به خبرگزاری شین هوا گفت: «امیدوارم چین و آمریکا بتوانند برای رونق بیشتر جهان با هم کار کنند.»

دیگران در لیست مهمانان نیز شامل رئیس اجرایی نایک، مدیرعامل فایزر، مدیرعامل کوالکام، رئیس مسترکارت و دیگران بودند.

این شام در بین مدیران شرکت های آمریکایی بسیار پرشور بود. یک گزارش بلومبرگ گفت که مدیران اجرایی برای صندلی ها یا قرار گرفتن در لیست انتظار برای شام با رئیس جمهور چین «دست و پا می‌زدند»، به نقل از افرادی که با این وضعیت آشنایی دارند.

فردی که از ذکر نامش خودداری کرد، گفت: «برخی از افراد در لیست انتظار حتی در خارج از محل شام منتظر بودند تا در آخرین لحظه فرصتی برای شام با رئیس جمهور چین پیدا کنند.»

علاوه بر مدیران تجاری، گروهی از «دوستان قدیمی» رئیس جمهور چین، شی جین‌پینگ نیز در این شام حضور داشتند. به عنوان مثال، گری دورچاک، پسر النور و توماس دورچاک، خانواده ای که در سفر شی در سال ۱۹۸۵ به Muscatine از او میزبانی کردند، نیز در این مراسم حضور داشتند.

گری دورچاک که اکنون در زمینه تجارت بین آمریکا و چین نیز فعالیت می کند، به گلوبال تایمز گفت که شی پیام باز بودن در تجارت و اقتصاد را ارسال کرده است. او گفت که دولت چین قطعاً سیاست تشویق سرمایه گذاری و تجارت را دارد.

به گفته دورچاک، خانواده او پس از سفر شی در سال ۱۹۸۵ با او دوستی صمیمانه ای برقرار کردند. در توصیف او، شی به آن دوستان قدیمی در گفتگوهای خانوادگی خواهد پیوست که سیاسی نیستند اما نشان دهنده اهمیت صادقانه آنها برای آنها است.

راه ناهموار پیش رو
فضای پررونق در این رویداد تصور کردن این واقعیت را که روابط اقتصادی بین دو اقتصاد بزرگ جهان در حال حاضر با چالش های بسیار بزرگی روبرو است، دشوار می کند. تعرفه‌های تلافی‌جویانه اعمال شده توسط دولت ایالات متحده علیه واردات چینی لغو نشده است و تلاش های بیشتری برای اعمال فشار بر شرکت های فناوری پیشرفته چین با استناد به دلایل به اصطلاح امنیت ملی وجود دارد.

کارشناسان همچنین خاطرنشان کردند که اگرچه همکاری و سرمایه گذاری دو جانبه به نفع تمایل شرکت های هر دو طرف است، اما چالش ها همچنان جدی است.

گری هافباور، همکار ارشد غیر مقیم در مؤسسه پترسون برای اقتصاد بین المللی مستقر در واشنگتن، به گلوبال تایمز گفت: «دولت ایالات متحده باید صریح و قاطعانه اعلام کند که از شرکت های آمریکایی که در خارج از حوزه های امنیت ملی با چین تجارت یا سرمایه گذاری می کنند، استقبال می کند.»

هافباور گفت: روابط اقتصادی و تجاری در روابط چین و آمریکا حیاتی است. «بر اساس محاسبات ما، تجارت چین و آمریکا محرک قوی برای رشد اقتصادی در هر دو کشور است. ما تخمین می زنیم که افزایش ۱۰۰ میلیارد دلاری در تجارت دوجانبه منجر به رشد ۳۰ میلیارد دلاری در تولید ناخالص داخلی در هر کشور می شود. سرمایه گذاری مستقیم خارجی دوجانبه سود بیشتری به همراه دارد.«

از سوی دیگر، «شاهین های چین» کنگره آمریکا که به دنبال جدا شدن دو اقتصاد ما هستند، در صورت تحقق اهدافشان، هر دو کشور را فقیرتر خواهند کرد.

سان تای، استاد کمکی علوم سیاسی در دانشگاه کریستوفر نیوپورت، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت: موانع و موانع تجاری ایجاد شده بعید است در کوتاه مدت به طور اساسی تغییر کنند.

البته در این شرایط، هنوز هم زمینه ای برای همکاری وجود دارد که ایالات متحده و چین می توانند به طور مشترک آن را بررسی کنند، به خصوص از آنجایی که اقتصاد یک بازی با مجموع صفر نیست و تثبیت قیمت ها و رشد اهداف مشترکی برای هر دو است، سان گفت.

شی در سخنان خود در ضیافت شام گفت: «ما در عصر چالش ها و تغییرات هستیم. اما این عصر امید نیز هست. جهان نیاز دارد که چین و آمریکا برای آینده ای بهتر با هم کار کنند. ما، بزرگترین کشور در حال توسعه و بزرگترین کشور توسعه یافته، باید روابط خود را به خوبی مدیریت کنیم. در جهانی که دستخوش تغییرات و آشفتگی است، بیش از پیش برای ما مهم است که ذهن، تصور، مسئولیت و نقش خود را که با موقعیت ما به عنوان کشورهای بزرگ همراه است، بر عهده بگیریم.»

https://tinyurl.com/5xdmx4u4