تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منابع: ریا نووستی، خبرگزاری تاس، خبرگزاری فرانسه
۲۵ ژوئن ۲۰۲۳

نیروهای واگنر از روستوف عقب‌نشینی کردند – فردا در مسکو تعطیل است

 

واسیلی گلوبف فرماندار منطقه امروز به خبرگزاری تاس روسیه گفت که نیروهای واگنر از روستوف-آن-دون عقب‌نشینی کردند و شب گذشته در حال بازگشت به اردوگاه های خود بودند. فرماندار منطقه در تلگرام بدون اشاره به جزئیات گفت: «کاروان گروه واگنر روستوف را ترک کرده و به سمت پایگاه‌های خود می‌روند.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اواخر شب گذشته گفت که تحقیقات جنایی علیه آقای پریگوژین لغو خواهد شد و به وی اجازه داده خواهد شد در خاک بلاروس مستقر شود. افراد واگنر نیز تا حدی به دلیل خدمت در جبهه‌های اوکرایین تحت پیگرد قانونی قرار نخواهند گرفت، اما او نگفت که آیا این معامله شامل امتیازات دیگری نیز می‌شود یا خیر.

در همین حال، بر اساس اظهارات سرگئی سابیانین، شهردار پایتخت روسیه، در اوایل صبح امروز به خبرگزاری ریا، روز دوشنبه در مسکو تعطیل خواهد بود.

در ساعات اولیه صبح شنبه، زمانی که افراد یوگنی پریگوژین وارد روسیه شده و به سمت پایتخت در حرکت بودند، شهردار اعلام کرد که دوشنبه برای اکثر مردم مسکو تعطیل خواهد بود و از آن‌ها خواست به دلایل ایمنی در خانه بمانند. امروز صبح او تایید کرد که تصمیم تعطیلات به قوت خود باقی است.

سرویس شبکه جاده‌ای فدرال طی پیامی در تلگرام اعلام کرد که امروز هم محدودیت‌ها در بزرگراه ام-۴ در مناطق مسکو و تولا روسیهاعمل خواهد شد.

 

عقب‌نشینی نیروهای واگنر از شهر ورونژ نیز کامل شد

 

الکساندر گوسف، فرماندار منطقه در یک پیام در تلگرام گفت که واحدهای سازمان واگنر در حال تکمیل عقب ‌خود از منطقه ورونژ هستند و اطمینان دادند که عقب‌نشینی «به طور عادی بدون حادثه» انجام می‌شود.

پوتین: اعتماد به عملیات نظامی ویژه
در همین حال، خبرگزاری‌های روسیه گزارش دادند، وزارت دفاع روسیه امروز اعلام کرد که نیروهای این کشور تلاش‌های نیروهای اوکراینی برای ضدحمله در مناطق دونتسک و زاپوریژیا اوکرایین را دفع کردند.

به گزارش خبرگزاری‌های روسی، همان وزارتخانه اعلام کرد که نیروهای روسیه ۱۰ حمله را در منطقه باخموت دفع کردند.

رئیس‌جمهور روسیه امروز در تلویزیون دولتی روسیه گفت که در ارتباط مستمر با وزارت دفاع است و کشورش همچنان به برنامه‌های خود در ارتباط با «عملیات ویژه نظامی» در اوکرایین اعتماد دارد.

تلویزیون دولتی روسیه امروز گزارش داد که پوتین هفته آینده در نشست شورای امنیت روسیه شرکت خواهد کرد.

علاوه بر این، وزارت امور خارجه روسیه امروز اعلام کرد که چین حمایت خود را از رهبری روسیه در تلاش‌های کرملین برای ایجاد ثبات در اوضاع داخلی اعلام کرده است. آندری رودنکو معاون وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر خود به پکن با وزیر امور خارجه چین، کوین گانگ دیدار و درباره «مسائل بین‌المللی» گفتگو کرد.