تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: نیوزکلیک
۳۱ مارس ۲۰۱۸

 

«ما می‌خواهیم به سرزمین خود بازگردیم»: هزاران فلسطینی در «مارش بزرگ بازگشت» دلاورانه به مصاف تک ‌تیراندازان اسراییلی رفتند
یکی از کشته‌شدگان با یک گلوله تانک اسراییل منفجر شد

 

مصاف خونین بود، اما این همیشه خونین بوده است – برای ارتش اسراییل ارزش جان یک فلسطینی بیش‌ از بهای یک گلوله نیست. با پراکنده شدن دیوار دود ناشی از گاز اشک‌آور پرتاب شده توسط نیروهای اسراییلی، روشن شد ۱۶ فلسطینی به قتل رسیدند. یکی از آن‌ها توسط یک گلوله تانک اسراییلی منفجر شد، در حالی‌که دیگران توسط تک‌ تیراندازان اسراییلی به قتل رسیدند. اسراییل همچنین از پهپادهای هوایی برای پرتاب گلوله گاز اشک‌آور به میان تظاهرکنندگان غیرمسلح استفاده کرد.

هفتاد سال پیش، در پی تأسیس اسراییل، دیوبد بن گوریون نخست‌وزیر وقت اسراییل به ارتش اسراییل دستور داد هر فلسطینی را که جرأت کند از مرز عبور نماید بکشد. و امروز، هفتاد سال بعد، ارتش اسراییل به همان سیاست نسبت به «مارش بزرگ بازگشت» در غزه ادامه می‌دهد.

در حالی‌که هزاران فلسطینی در «مارش بزرگ بازگشت» در حرکت بودند، تک تیراندازان اسراییلی به روی اعتراض کنندگان گردآمده در حصار مرزی غزه-اسراییل آتش گشودند. مارش سالانه «روز زمین» از یک‌سری مراسم و اعتراضات تشکیل می‌شود که اوج آن در روز ۱۵ مه- روز نکبت است. روز نکبت، یا روز فاجعه، سالگرد اخراج گسترده فلسطینی‌ها است که پیش و پس از اعلام تشکیل حکومت اسراییل در سال ۱۹۴۸ صورت گرفت.

احمد ابو ارتیمه سخنگوی «مارش بزرگ بازگشت» تخمین زد که ۱۵۰ هزار نفر در اعتراضات شرکت کرده «پیام قدرت خلق را به اشغالگران رساندند.» براساس بیانیه وزارت بهداشت فلسطین، نیمی از مجروحین توسط تک تیراندازان اسراییل هدف قرار گرفتند…

مارش، که امسال یکی از بزرگ‌ترین‌ها است، در گرامی داشت فلسطینی‌هایی که در سال ۱۹۶۷ در منطقه در اعتصاب و اعتراض سراسری علیه الحاق اراضی در جلیل بدست نیروهای اسراییلی کشته شدند، برگزار می‌شود. از آن پس هر سال، مراسمی که توسط فلسطینی‌ها در اراضی اشغالی و خارج برگزار می‌گردد نمادی از مقاومت در برابر اشغال و استعمار اسراییلی، و برای حق بازگشت فلسطینی‌ها می‌باشد.

مارش روز زمین امسال در بستر تصمیم ایالات متحده برای برسمیت شناختن بیت‌المقدس بعنوان پایتخت اسراییل برگزار می شود.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/f4tyb34d