تارنگاشت عدالت (پیروان سوسیالیسم علمی)

جمعه، ۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

منبع: آپولوت
نویسنده: ولفگانگ بیتنر
۱۷ ژانویه ۲۰۲۴

مجمع جهانی اقتصاد WEF و «خبرگان» جهان

 

آیا WEF واقعاً ترکیبی از یک شرکت مشاوره سرمایه‌داری و یک لابی غول پیکر است؟ از ۱۵ تا ۱۹ ژانویه، نشست دیگری از مجمع جهانی اقتصاد پرنفوذ (WEF) در داووس برگزار می شود که بیش از ۲۸۰۰ شرکت کننده از جمله بیش از ۶۰ رئیس کشور و دولت به آنجا سفر کردند. این بار شعار این مجمع Rebuildung Trust یا اعتمادسازی مجدد بود. نویسنده ولفگانگ بیتنر نگاهی کالبدشکافانه به این ساختار و تلاش‌های آن برای ایجاد یک نظم جهانی جهانی‌شده با حقوق خصوصی و غیردموکراتیک می افکند.

در بین مردم، اطلاعات کمی در مورد برنامه های نگران‌کننده این انجمن برای سازماندهی اساسی مجدد جامعه وجود دارد. آن‌ها با ترویج هرج‌و‌مرج اطلاعاتی در مورد تغییرات اقلیمی و جنگ در اوکراین و خاورمیانه که مردم را گیج می‌کند، خود را پنهان می‌کنند. WEF، یک بنیاد و سازمان لابی‌گر دارای یک شبکه جهانی، که مقر آن در سوئیس در نزدیکی ژنو است،  نشست‌های سالانه، عمدتاً در داووس، با حضور «نخبگان» جهان برگزار می‌کند.این انجمن دفاتری در نیویورک، توکیو و پکن دارد. قدرت این سازمان – مانند “گروه بیلدربرگ” (۱) – اغلب دست کم گرفته می‌شود. زیرا WEF یک انجمن بی‌آزار، متشکل از افراد سرشناس نیست که در کوه‌های سوئیس ملاقات می‌کنند تا با یک دیگر فقط گپ بزنند.

به گفته WEF، هدف یک فوروم باز، که به موازات نشست سالانه این انجمن برگزار می‌شود، «اجازه دادن به عموم مردم برای مشارکت در بحث‌ها بین تصمیم‌گیرندگان در سیاست، تجارت، علم و جامعه مدنی است». در ادامه آمده: «شرکت‌کنندگان ما به طور منظم شامل مقامات بلندپایه دولتی، رهبران تجاری، دانشمندان، هنرمندان و فعالان می‌شود که روایات و دیدگاه‌های خود را با مخاطبان به اشتراک می‌گذارند. در انطباق با روح داووس “Sprit of Davos”، فوروم باز باید گفت‌و‌گو بین تصمیم گیرندگان بخش‌ها و اقشار مختلف جامعه را به منظور جستجوی راه حل‌هایی برای فوری‌ترین چالش‌های جهانی زمان ما ترویج کند.(۲)

به ظاهر همه اینها اصلاً شباهتی به توطئه ندارد. اما اگر گزارش «بازطراحی جهانی» WEF  در سال ۲۰۱۰ را مورد توجه قرار دهیم، هدف تا حدودی واضح‌تر و در نتیجه مشکل‌ساز می‌شود. در این گزارش WEF اعلام می‌کند که «یک جهان جهانی‌شده به بهترین وجه می‌تواند توسط ائتلافی از شرکت‌های چندملیتی، دولت‌ها (هم‌چنین از طریق سیستم سازمان ملل و سازمان‌های جامعه مدنی منتخب هدایت شود… دولت‌ها دیگر بازیگر غالب در صحنه جهانی نخواهند بود،… و اکنون وقت  یک پارادایم جدیدذینفع برای دولت بین‌المللی فرا رسیده است.»(۳)

به عبارت دیگر WEF قصد دارد شکل‌های دموکراتیک سازمان‌دهی را که در آن قدرت دولت ناشی از مردم از طریق نمایندگان منتخب آن‌ها است، توسط یک سیستم حکومتی جایگزین کند که در آن گروهی از «ذینفعان» یعنی «شخصیت‌های پیشرو» مجمع تصمیم‌گیری جهانی را تشکیل می‌دهند. اگر مثبت بنگریم، در بهترین حالت می‌توان آن را حکومت خردمندان نامید، حال هرکس که باشند. ولی اگر از نظر انتقادی نگاه کنیم، این به معنای دیکتاتوری پلوتوکراتیک در جهانی بدون مرز و فراملی است. گروهی از “نخبگان” خودخوانده قدرت را در دست می‌گیرد و نوعی حکومت جهانی تشکیل می‌دهد. از این نظر، WEF خود را به عنوان یک سازمان شبه مافیایی بسیار با نفوذ به نمایش می‌گذارد که در حال تدارک به دست گرفتن قدرت جهانی توسط «شخصیت‌های برجسته»ای که دارای مشروعیت دمکراتیک نیستند، است. برای اجرای این برنامه می‌توان از فازهای بی‌ثباتی در جهان ، به عنوان مثال همه‌گیری کرونا، قحطی یا اثرات جنگ در اوکراین استفاده کرد. نیک باکستون، محقق و نویسنده امور ارتباطات، که اهداف WEF را عمیقاً مطالعه کرده است، نتیجه می‌گیرد که «ما به طور فزاینده وارد دنیایی می‌شویم که در آن گردهمایی‌هایی مانند داووس، دیگر زمین‌بازی میلیاردرهای مسخره نیست، بلکه آینده دولت جهانی می‌باشد» و  این “چیزی کم‌تر از یک کودتای آرام” نیست.(۴)

اهداف و قدرت WEF زمانی مشخص می‌شود که ببینید چه کسی و به چه روشی درنشست  WEF  شرکت می‌کند. حدوداً ۱۰۰۰ شرکت عضو وجود دارد که هر کدام دارای گردش مالی بیش از پنج میلیارد دلار آمریکا در سال می‌باشند،(۵) که مهم‌ترین شرکت‌های صنعتی که نقش سیاسی نیز ایفاء می‌کنند نیز در بین آن‌ها حضور دارند. حق عضویت پایه ۴۲۰۰۰ فرانک سوئیس و هم‌چنین هزینه ۱۸۰۰۰ فرانک سوئیس برای شرکت رئیس‌جمهور مربوطه در نشست سالانه است.  اعضای صنایع و شرکای استراتژیک به ترتیب ۲۵۰ هزار فرانک سوئیس و ۵۰۰ هزار فرانک سوئیس پرداخت می‌کنند تا بتوانند نقشی کلیدی در طرح‌های انجمن ایفا کنند.(۶) شرکای استراتژیک عبارتند از BlackRock، بنیاد گیتس، گلدمن ساکس، گوگل، شرکت کوکا کولا، آلیانس، بانک آمریکا، BP Amoco، Credit Suisse، Deutsche Bank، Deutsche Post DHL، فیس‌بوک، و شرکت داروسازی جانسون و جانسون ، Mastercard، Mitsubishi Corporation، Paypal، SAP، Saudi Aramco، Siemens و گروه رسانه‌ای Thomson Reuter.(۷)

اعضای صنایع و شرکای استراتژیک WEF به ترتیب ۲۵۰ هزار فرانک سوئیس و ۵۰۰ هزار فرانک سوئیس پرداخت می‌کنند تا بتوانند نقشی کلیدی در طرح‌های انجمن ایفا کنند.
در سال ۱۹۹۲، WEF برنامه‌ای را برای «رهبران جهانی فردا» که از سال ۲۰۰۴ «رهبران جهانی جوان» نامیده می‌شود، فراهم کرد. هدف این برنامه ترغیب و تقویت رهبران مناسب آینده بود. از این طریق یک شبکه جهانی پدید آمد که رهبران مهمی از سیاست، تجارت، رسانه، هنر و فرهنگ، اشرافیت و غیره که به برنامه‌های WEF متعهد هستند را در بر می‌گرفت. در مصاحبه‌ای، موسس این مجمع کلاوس شواب خاطرنشان کرد: «چیزی که ما به آن بسیار افتخار می‌کنیم… این است که با رهبران جوان جهانی خود در کابینه‌ها نفوذ می‌کنیم.»(۸) و به این ترتیب، WEF  بر زندگی عمومی در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد.

در سال ۱۹۹۲ شخصیت‌های شناخته شده‌ای مانند آنگلا مرکل، تونی بلر، نیکلا سارکوزی، مانوئل باروسو و بیل گیتس در اولین برنامه شرکت کردند. در سال‌های بعد، صدها نفر اضافه شدند و به تدریج در سمت‌های مهمی قرار گرفتند: امانوئل ماکرون، دیوید کامرون، سباستین کورز، آنالنا بئربوک، مارک زاکربرگ (موسس فیس‌بوک)، خاسیندا آردرن (نخست‌وزیر نیوزیلند)، سنا مارین (نخست‌وزیر فنلاند)، ایدا اوکن (وزیر محیط زیست سابق دانمارک)، ولیعهد نروژ هاکون ، لری پیج (از بنیانگذاران گوگل)، لئوناردو دی کاپریو (بازیگر)، نیکلاس زنستروم (همکار برنامه ریز اسکایپ) و جیمی ولز (از بنیانگذاران ویکی پدیا).

در سال ۲۰۱۹، بیش از ۴۰۰ سازمان جامعه مدنی و ۴۰ شبکه بین‌المللی با توافقنامه مشارکت بین WEF و سازمان ملل متحد مخالفت کردند. از دبیرکل سازمان ملل خواسته شد تا به این توافق پایان دهد و تاکید شد که این یک «تسخیر نگران‌کننده» سازمان ملل است که «جهان را به‌طور خطرناکی به سوی حکومت‌ جهانی خصوصی‌شده و غیردموکراتیک سوق می‌دهد».(۹)

دیانا جانستون، روزنامه‌نگار آمریکایی، WEF  را «ترکیبی از یک شرکت مشاوره سرمایه‌داری و یک لابی غول‌پیکر» می‌داند که بر «نوآوری دیجیتال، اتوماسیون عظیم از طریق «هوش مصنوعی» و در نهایت حتی بر «بهبود» انسان‌ها به کمک تجهیز مصنوعی آن‌ها با برخی از ویژگی‌های روبات‌ها به عنوان مثال حل مسئله بدون درنظر گرفتن «تردیدهای اخلاقی» تمرکز دارد. او نسبت به «ندای حکومت جهانی از خود متشکر» هشدار می‌دهد و می‌نویسد: «از بالا، کارشناسان تصمیم می‌گیرند که توده‌ها چه چیزی بخواهند و خواسته‌های فرضی مردم را تغییر می‌دهند تا در چارچوب طرح‌های سودی که تبلیغ می‌کنند بگنجد.(۱۰)

در سال ۲۰۲۱، کاردینال گرهارد لودویگ مولر، ناظم سابق جماعت آموزه ایمان، طی سخنانی از این واقعیت انتقاد کرد که افرادی مانند کلاوس شواب «بر تخت ثروت خود» نشسته‌اند و نسبت به مشکلات روزمره و رنج مردم ناشی از همه‌گیری کرونا بی‌تفاوتند در عوض، آن‌ها چنین بحران‌هایی را فرصتی برای اجرای برنامه شایسته‌سالارانه جهانی، «بازآرایی بزرگ» Great Reset با کنترل فزاینده بر جامعه می‌دانند.(۱۱) مولر علاوه بر مسایل دیگر، از حمایت حوزه‌های فراانسانی انتقاد کرد.(۱۲)  او به یهودستیزی متهم شد!

کلاوس شواب و تیری مالر، اقتصاددان و «استراتژیست جهانی» فرانسوی در کتاب پرفروش خود «بازآرایی بزرگ» Great Reset که با هم در سال ۲۰۲۰ منتشر کردند، در مورد نیات WEF نوشتند: «مسئله این است که در جهان نفاق، آلودگی، تخریب، کم‌تر، و عدل و انصاف بیشتر از آن‌چه در دوره قبل از همه‌گیری وجود داشت، گسترده گردد.» ممکن است تغییراتی پدیدآید که «قبل از شیوع همه‌گیری غیرقابل تصور به نظر می‌رسید»، نوعی «عادی بودن» جدید پدید خواهد آمد.(۱۳)

شواب در مصاحبه‌ای در روز ۱۹ نوامبر ۲۰۲۰ در مورد ایده‌های خود برای «آغاز جهانی جدید » گفت: «من فکر می‌کنم کلمه «بازآرایی» مناسب است… زیرا یک چیز واضح است: ما نمی‌توانیم به گذشته برگردیم.» در رابطه با مبارزه علیه همه‌گیری کرونا، وی بر این عقیده بود: «آنچه ما در جهان به آن نیاز داریم، رویکردی سیستماتیک‌تر، … یعنی اصلاح نظم بین‌المللی است.»(۱۴)

درنتیجه، مرحله همه‌گیری کرونا به‌عنوان یک تغییر دوران تلقی می‌شود که در آن جهان مطابق با دستور کار ارائه‌شده WEF تغییر اساسی می‌یابد. این که چگونه این اتفاق پس از پایان جنگ در اوکراین رخ خواهد داد، باید منتظر شد و دید. در این بین، دولت‌ها همگی مقروضند، اقتصاد و امور مالی در هم شکسته است و بسیاری از مردم را به یاس و سرگشتگی دچار کرده است، به طوری که ایده‌های مباشران مجمع جهانی اقتصاد فارغ از این که آیا «جنگ بزرگ» صورت بگیرد یا خیر، اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند.

WEF که دارای شبکه منظم بسیار خوبی است، به دنبال استقرار نظم بین‌المللی جهانی شده‌ای است که بر اساس قوانین خصوصی و نه دموکراتیک اداره شود. به گفته محافل آگاه، ایده ها در راستای دیجیتالی کردن، متمرکزکردن و نظارت همه جانبه است.(۱۵) باید از تحقق یافتن این طرح‌ها جلوگیری کرد و تمرکز را بر شکل‌های انسانی و مناسب‌تر همزیستی انسانی معطوف نمود.

[۱] Die „Bilderberger“ sind eine ebenfalls außerordentlich einflussreiche, informell zusammentreffende Gruppierung, die global agiert und deren Leitung dem Vorsitzenden eines Lenkungsausschusses obliegt.‎ Der Teilnehmerkreis ist ähnlich dem beim WEF;‎ vgl.‎ Wikipedia, Bilderberg-Konferenz, https:‎//de.wikipedia.org/wiki/Bilderberg-Konferenz#Organisation (۲.۱۰.۲۰۲۲)
[۲] Zit.‎ wie www.weforum.org/de/open-forum/pages/about
[۳] Zit.‎ wie https:‎//de.wikipedia.org/wiki/Weltwirtschaftsforum (۱۸.۸.۲۰۲۱); kritisch hierzu:‎ Springer Link, 29.‎11.‎2019:‎ The Role of Public and Private Actors and Means in Implementing the SDGs:‎ Reclaiming the Public Policy Space for Sustainable Development and Human Rights;‎ https:‎//link.springer.com/chapter/10.‎1007/978-3-030-30469-0_12
[۴] Zit.‎ wie Transnational Institute:‎ Davos and its danger to Democracy, 18.‎1.‎2016;‎ www.tni.org/es/node/22742
[۵] Vgl.‎ https:‎//de.wikipedia.org/wiki/Weltwirtschaftsforum (۲۶.۱.۲۰۲۲)
[۶] Vgl.‎ Geoffrey Allen Pigman:‎ The World Economic Forum.‎ A multi-stakeholder approach to global governance.‎ London 2007
[۷] Vgl.‎ World Economic Forum:‎ Strategische Partner;‎ www.weforum.org/communities/strategic-partnership-b5337725-fac7-4f8a-9a… (۲۰.۱۰.۲۰۲۰)
[۸] Zit.‎ wie BITCHUTE, 25.‎1.‎2022;‎ www.bitchute.com/video/Md4l9RsMwxr5/ (۲۶.۱.۲۰۲۲)
[۹] Zit.‎ wie Transnational Institute:‎ Hunderte zivilgesellschaftliche Organisationen weltweit verurteilen die Übernahme der UN durch das Weltwirtschaftsforum, 17.‎1.‎2020;‎ www.tni.org/en/node/24855?content_language=es (۲۰.۹.۲۰۲۲)
[۱۰] Zit.‎ wie apolut:‎ The Great Pretext – Der große Vorwand für eine Dystopie, 5.‎12.‎2020;‎ https:‎//apolut.net/the-great-pretext-der-grosse-vorwand-fuer-eine-dysto…
[۱۱] Zit.‎ wie Süddeutsche Zeitung, 15.‎12.‎2021;‎ www.sueddeutsche.de/politik/antisemitismus-kritik-an-kardinal-mueller-1…
[۱۲] Transhumanismus = Ideologie zur Erweiterung der physischen, psychischen und intellektuellen menschlichen Möglichkeiten durch technologische Verfahren
[۱۳] Zit.‎ wie Klaus Schwab/Thierry Malleret:‎ Covid-19.‎ Der große Umbruch.‎ Cologny/Genf 2020, S.‎ 293
[۱۴] Zit.‎ wie YouTube:‎ Klaus Schwab:‎ „Wir können nicht zur alten Normalität zurückkehren“, 19.‎11.‎2020;‎ www.youtube.com/watch?v=q3M2CjHn5N8 (۲۱.۱۰.۲۰۲۲)
[۱۵] Dazu:‎ Wolfgang Bittner:‎ Deutschland – verraten und verkauft, S.‎ 252, 253 ff.‎, 260 ff.‎