ایرنا

۱۸ آذر ۱۴۰۰

 

در ادامه این مطلب آمده است: پس از انجام مراحل مقدماتی نظیر عملیات نقشه‌برداری، پیاده كردن مسیر و برگزاری مناقصه، عملیات عمرانی طرح با حضور دكتر حسن حبیبی معاون اول رئیس‌جمهور وقت در شهریور ۱۳۷۳ آغاز شد. و پس از پیگیری‌های مستمر، سرانجام فاز نخست انتقال آب از زاینده رود به شهر یزد در اسفندماه ۱۳۷۸ توسط حجت الاسلام و المسلمین خاتمی رئیس‌جمهور وقت به بهره‌برداری رسید.

 

اجرای خط اول انتقال آب به یزد چند سال طول كشید؟

 

پایگاه اطلاع رسانی یزدان نیوز در مقاله ای به قلم دكتر محمدرضا عطایی مشاور آب و امور زیربنایی استانداران یزد طی سال‌های ۱۳۶۸ لغایت ۱۳۷۸ استراتژی‌های تامین آب استان در ۳۳ سال گذشته بررسی كرده است.

در ادامه این مطلب آمده است: پس از انجام مراحل مقدماتی نظیر عملیات نقشه‌برداری، پیاده كردن مسیر و برگزاری مناقصه، عملیات عمرانی طرح با حضور دكتر حسن حبیبی معاون اول رئیس‌جمهور وقت در شهریور ۱۳۷۳ آغاز شد. و پس از پیگیری‌های مستمر، سرانجام فاز نخست انتقال آب از زاینده رود به شهر یزد در اسفندماه ۱۳۷۸ توسط حجت الاسلام و المسلمین خاتمی رئیس‌جمهور وقت به بهره برداری رسید.

در این یادداشت كه در شماره چهارم نشریه تدبیر آینده نیز به چاپ رسیده، آمده است: در چند دهه گذشته، آب و تامین آب از موضوعات اصلی جهان بوده است.

چرا كه آب بعنوان یكی از عوامل محدود كننده در امر توسعه و كلیه فعالیت‌های بشر از جمله كشاورزی، صنعت، گسترش شهرنشینی و … نقش بسزایی دارد.

آب استان یزد و كمبود آن به سالیان قبل، حتی پیش از انقلاب بر می‌گردد و مسئله دولتمردان این استان بوده است.

در این یادداشت سعی شده تا استراتژی‌های تامین آب استان در ۳۳ سال گذشته بررسی شود و اقدامات كنونی جهت تامین آب نیز مورد واكاوی قرار گیرد.

پس از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی و در اوایل دهه ۶۰، كمبود آب استان مورد توجه مسئولان استان از جمله شهید محراب آیت ا… صدوقی قرار گرفت.

در آن مقطع پس از بررسی‌های مقدماتی، طرح انتقال آب از مروست به یزد به بحث گذاشته شد و در این راستا تصمیم بر آن شد كه با احداث سدهایی بر روی رودخانه‌های بوانات و خوانسار، آب مورد نیاز تامین شود و مطالعات این پروژه با اعتبار ۹ میلیون تومان از سوی استانداری انجام گرفت.

این طرح در سال ۱۳۶۰ با سفر وزیر وقت نیرو و كارشناسان وزارت نیرو و با بررسی سنجش آبدهی رودخانه های مورد نظر مردود اعلام شد.

در همان اثنا، وزارت نیرو طرح انتقال آب از سرشاخه‌های كارون را بعنوان راهكاری بلند مدت برای مسئله آب استان قابل بررسی دانست.

در جلسات كارشناسی برگزار شده، انتقال آب از مناطق دیگر تنها راه تامین آب استان عنوان شد چرا كه برداشت بیش از حد از آب‌های زیرزمینی استان به مصلحت نبود.

در ادامه این یادداشت آمده : سمینار ملی بررسی مسائل آب استان یزد مهرماه ۱۳۶۲ در رابطه با تامین آب استان یزد، با پیام نخست‌وزیر امام راحل و سخنرانی آیت ا… خاتمی نماینده امام راحل در استان یزد و با حضور كارشناسان وزارت نیرو و سایر مسئولان برگزار شد.

مهندس موسوی در آن پیام تاكید كرده بود در رابطه با تامین آب از مناطق دیگر نبایست به هزینه‌های آن توجه شود چراكه تامین آب برای استان یزد جنبه حیاتی دارد.

مطالبی كه در سخنرانی آیت ا… خاتمی نیز بر آن تاكید شد.

در این رابطه و در مقاطع مختلف نیز آیت ا… خاتمی نماینده امام در استان یزد، حجت الاسلام سید محمد خاتمی وزیر وقت ارشاد، مهندس بیطرف استاندار وقت و مهندس اردكانیان در نامه‌هایی به نخست‌وزیر بر تخصیص اعتبارات به این پروژه تاكید و پیگیری‌های لازم را بعمل آوردند.

مهندس اردكانیان طی سال‌های ۴-۱۳۶۳ پیگیری‌های لازم را برای مطالعات طرح انتقال آب از سرشاخه ‌های كارون به یزد به انجام رساند.

در سال ۱۳۶۶، استان یزد شاهد اتفاق مهمی بود؛ در جلسه‌ای با حضور آیت ا… خاتمی، آیت ا… طاهری، مهندس كرباسچی، مهندس بیطرف، معین و ملك مدنی توافقنامه‌ای مبنی بر انتقال آب از زاینده رود به بالای ورزنه یزد به میزان ثابت سالانه ۱۵۰ میلیون مترمكعب در سال به امضاء رسید و آیت ا… طاهری ده میلیارد ریال از هزینه اجرای طرح را متقبل شد.

(تصویر سند موجود است)

در این سال هم‌چنین مكاتبات لازم با نخست‌وزیری به انجام رسید و مشخصات كلی خط انتقالی از اصفهان معین شد.

در سال ۱۳۶۷ دریافت كمك‌های مردمی برای هزینه خط انتقال آغاز و شركت كوثر نیز در این راستا تاسیس شد. و شركت مهاب قدس مطالعات اجرای این خط را برعهده گرفت.

در سال ۱۳۶۸ نیز جمعی از مسئولین استان نظیر امام جمعه، نمایندگان مجلس، استاندار و … با آیت ا… هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت دیدار كردند و خواستار توجه جدی دولت به مسئله حیاتی استان یزد شدند.

در همین سال، استاندار اصفهان طی نامه‌ای به رئیس جمهور با تاكید بر تشنه بودن دشت‌های اصفهان خواستار انتقال آب از سرشاخه‌های كارون شده بود. وی هم‌چنین بر انتقال آب به استان یزد بمنظور مبارزه با تخلیه نفوس و مبارزه با كویرزایی و امنیت در كویر تاكید كرده بود.

در بهمن ماه ۱۳۶۸ با حضور وزیر وقت نیرو، مسئولان استان یزد و اصفهان انتقال ۵/۲ مترمكعب آب در ثانیه (۷۸ میلیون مترمكعب در سال) تا سقف ۳ مترمكعب در ثانیه مورد توافق قرار گرفت و بر انتقال آب از چشمه لنگان به زاینده رود نیز تاكید شد.

در این بین نیز مكاتبات لازم از سوی مسئولین استان با نخست‌وزیری و رئیس‌جمهوری وقت برای تخصیص اعتبار برای باروری ابرها نیز صورت پذیرفت ولی این طرح توفیقات چندانی در پی نداشت.

پس از انجام مراحل مقدماتی نظیر عملیات نقشه‌برداری، پیاده كردن مسیر و برگزاری مناقصه، عملیات عمرانی طرح با حضور دكتر حسن حبیبی معاون اول رئیس‌جمهور وقت در شهریور ۱۳۷۳ آغاز شد.

پس از پیگیری‌های مستمر از سوی مسئولان استانی و كشوری سرانجام فاز نخست انتقال آب از زاینده رود به شهر یزد در اسفندماه ۱۳۷۸ توسط حجت الاسلام و المسلمین خاتمی رئیس‌جمهور وقت به بهره برداری رسید.

آب زاینده رود پس از طی كردن مسیر ۳۳۳ كیلومتری (در لوله‌های فولادی اسپرال با قطر ۱۴۰۰ و ۱۶۰۰ میلیمتری با پوشش حفاظتی داخلی سیمان) به میزان ۹۰۰ لیتر در ثانیه وارد شبكه شهری یزد شد. این میزان در خرداد ماه ۱۳۷۹ به ۱۲۰۰ لیتر رسید كه ۷۰ درصد مصرف شرب شهروندان را تشكیل می‌داد.

كیفیت آب انتقالی با سختی ۱۳۵ (میلی گرم در لیتر برحسب كربنات كلسیم) در مقایسه با آب تهران با سختی ۱۳۰ و آب قبلی یزد (۴۵۰) در وضعیت مناسبی قرار داشت.

هزینه كلی طرح نیز در سال ۷۹، هفتاد و پنج میلیارد تومان برآورد شد كه از منابع مختلفی نظیر اعتبارات عمومی، بانك‌ها، موسسه كوثر، عوارض استان، منابع داخلی و ریاست جمهوری تامین شد.

در این رابطه نیز در تیرماه ۱۳۷۹ نیز با برگزاری جلسه‌ای در استانداری یزد از زحمات و تلاش های پیمانكاران، مشاوران و مسئولین از جمله آیت ا… شهید صدوقی، آیت ا… خاتمی، آیت ا… هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام دكتر خاتمی و استانداران پیشین یزد از جمله مرحوم حمیدیا و مهندس بیطرف وزیر وقت نیرو، مهندس سفید استاندار وقت، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بویژه دكتر سیدعباس پاكنژاد نماینده مردم درسال‌های منتهی به بهره‌برداری و حجت الاسلام محمدعلی صدوقی نماینده محترم امام دراستان تجلیل بعمل آمد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p97u8ye