همکاری نظامی رو به رشد بین هند و اسرائیل نه تنها منجر به تبدیل شدن اسرائیل به دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات به هند شده است، بلکه بخش دفاعی خصوصی هند با شرکت‌های اسلحه‌سازی اسرائیلی قراردادهای تولید مشترک منعقد کرده است. «سامانه‌های پیشرفته آدانی-البیت» یکی از این شرکت‌ها است. دیگری «سامانه پیشرفته گالیانی-رافائل» و برخی دیگر است.

از زمان روی کار آمدن دولت مودی در سال ۲۰۱۴ [سال تأسیس بریکس- عدالت]، ۴۲درصد از کل صادرات تسلیحات اسرائیل وارد هند شده است. از هند، میلیون‌ها دلار اسلحه به اسرائیل صادر شده است. اگر دولت مودی حتا ذره‌ای از کشتار زنان و کودکان فلسطینی نگران است، باید فوراً صادرات تسلیحات، از جمله پهپادهای مسلح به اسرائیل را متوقف کند. هند یکی از تامین‌کنندگان مالی ماشین جنگی اسرائیل است و همکاری نظامی با اسرائیل باید متوقف شود.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: دمکراسی مردم، نشریه حزب کمونیست هند (مارکسیست)
۲۵ فوریه ۲۰۲۴

موضع ریاکارانه در مورد جنگ غزه

 

ایالات متحده در ۲۰ فوریه ۲۰۲۴ در شورای امنیت سازمان ملل متحد قطع‌نامه دیگری را که خواستار آتش‌بس فوری بود وتو کرده است. این سومین‌باری است که ایالات متحده قطع‌نامه‌هایی را که در شورای امنیت خواستار آتش‌بس است وتو می‌کند – نخستین در اکتبر و دومین در دسامبر۲۰۲۳ بود.

وتوی اخیر در زمانی است که جنگ نسل‌کشی اسرائیل علیه غزه از ۷ اکتبر به کشته شدن بیش از ۲۹۵۰۰ تن فلسطینی و زخمی شدن بیش از ۶۹ هزار تن منجر شده است. از میان کشته‌شدگان، ۱۲۵۰۰ تن کودک هستند.

نخست‌وزیر نتانیاهو اعلام کرده است که حمله زمینی به رفح، آخرین شهر باقیمانده، به زودی آغاز خواهد شد. رفح در جنوبی‌ترین نقطه غزه است و منطقه از ۱٫۴میلیون نفر متراکم است، که اکثر آن‌ها پس از فرار از شمال و مرکز غزه مجبور شدند به آنجا پناه ببرند. سازمان ملل متحد هشدار داده است که حمله به رفح فاجعه‌بار خواهد بود و عواقب ویرانگری برای جمعیت غیرنظامی خواهد داشت.

ایالات متحده اخیراً نسبت به تلفات فزاینده فلسطینی‌ها ابراز نگرانی کرده و از اسرائیل خواسته است که حمله به غزه را آغاز نکند. با این حال، زمانی که قطع‌نامه‌ای که می‌تواند به توقف جنگ کمک کند، در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح می‌شود، ایالات متحده چنین حرکتی را خنثی می‌کند. این منطبق با صحبت‌های دوگانه‌ای است که بایدن و دولتش در چند هفته گذشته به آن پرداخته‌اند – در مورد تلفات جانی غیرنظامیان در غزه سر و صدا می‌کنند و در عین حال سپری برای اسرائیل فراهم می‌کنند تا به جنایات خود علیه بشریت ادامه بدهد.

عمده تسلیحات و مهمات مورد استفاده نیروهای مسلح اسرائیل در غزه توسط آمریکا تامین شده است. تمام دیپلماسی که با سفرهای مکرر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به اسرائیل و کشورهای عربی همسایه انجام می‌شود، به جای پایان دادن به درگیری‌ها، هدف بیرون آوردن گروگان‌های اسرائیلی که هنوز در دست حماس هستند را دنبال می‌کند. نهایتاً، ایالات متحده رویاروی با خشم روزافزون بین‌المللی علیه نسل‌کشی غزه، قطع‌نامه دیگری را در شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرد که برای نخستین‌بار از واژه «آتش‌بس» نام می‌برد، اما سپس می‌گوید که باید «در صورت امکان»، یعنی، زمانی که اسرائیل فکر می‌کند که می‌توان آن را انجام داد، اجراء شود.

دو ماه است که جیشانکار، وزیر امور خارجه، گفته است که «اسرائیل باید در واکنش به حمله حماس در ۷ اکتبر بسیار مراقب تلفات غیرنظامی باشد». وی افزود: «اسرائیل موظف به رعایت قوانین بین‌المللی بشردوستانه است.» این در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در ۱۷ فوریه گفته شد.

اما تا کنون، دولت هند به طور علنی از اسرائیل نخواسته که به شهر رفح حمله نکند، چیزی که نخست‌وزیران استرالیا، کانادا و نیوزلند در یک بیانیه‌ مشترک گفتند که درباره عملیات نظامی بالقوه «فاجعه‌بار» اسرائیل در رفح «به شدت نگران» هستند، و خواستار آتش‌بس فوری شدند. هر سه کشور متحدین نزدیک ایالات متحده هستند و استرالیا مانند هند عضو «کواد» (Quad) است.

نشست سران «کوآد»

موضع جانبدار-اسرائیل هند در تضاد شدید با موضع آفریقای جنوبی و برزیل، شرکای آن در بریکس است. آفریقای جنوبی با درخواست از دیوان کیفری بین‌المللی برای اعلام اسرائیل به نقض کنوانسیون علیه‌نسل کشی، احترام و قدردانی جنوب جهانی را به دست آورده است. در نتیجه، دیوان کیفری بین‌المللی تدابیر موقتی را اتخاذ کرد که به اسرائیل دستور می‌دهد هیچ گامی که منجر به نسل‌کشی می‌شود برندارد. لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل، جنگ نسل‌کشی اسرائیل در غزه را قاطعانه محکوم کرده و آن را با هولوکاست مقایسه کرده است. نتیجه یک گسست دیپلماتیک بین اسرائیل و برزیل است و دو کشور سفرای خود فراخوانده‌اند.

توصیه جیشانکار وزیر امور خارجه به اسرائیل مبنی بر این‌که مراقب تلفات غیرنظامی باشد، چیزی ریاکارانه است. این در زمانی است که هند بیش از ۲۰ پهپاد نظامی هرمس ساخت هند را به اسرائیل صادر کرده است. یک سرمایه‌گذاری مشترک بین گروه آدانی و «سامانه‌های البیت» اسرائیل برای تولید پهپاد در یک کارخانه‌ در حیدرآباد انجام شده شد. از پهپادهای مسلح هرمس توسط ارتش اسرائیل در غزه برای پرتاب بمب‌های هدایت شونده لیزری استفاده می‌شود. بنابراین هند نیز مانند ایالات متحده در کشتار غیرنظامیان فلسطینی شریک است.

همکاری نظامی رو به رشد بین هند و اسرائیل نه تنها منجر به تبدیل شدن اسرائیل به دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات به هند شده است، بلکه بخش دفاعی خصوصی هند با شرکت‌های اسلحه‌سازی اسرائیلی قراردادهای تولید مشترک منعقد کرده است. «سامانه‌های پیشرفته آدانی-البیت» یکی از این شرکت‌ها است. دیگری «سامانه پیشرفته گالیانی-رافائل» و برخی دیگر است.

از زمان روی کار آمدن دولت مودی در سال ۲۰۱۴ [سال تأسیس بریکس- عدالت]، ۴۲درصد از کل صادرات تسلیحات اسرائیل وارد هند شده است. از هند، میلیون‌ها دلار اسلحه به اسرائیل صادر شده است. اگر دولت مودی حتا ذره‌ای از کشتار زنان و کودکان فلسطینی نگران است، باید فوراً صادرات تسلیحات، از جمله پهپادهای مسلح» به اسرائیل را متوقف کند. هند یکی از تامین‌کنندگان مالی ماشین جنگی اسرائیل است و همکاری نظامی با اسرائیل باید متوقف شود.

در این رابطه، باید تصمیم اتخاذ شده توسط «فدراسیون حمل و نقل آبی هند» را، که نماینده ۳۵۰۰ کارگر در یازده بندر اصلی هند است، و اعلام کرده‌اند محموله‌های تسلیحاتی را که ممکن است توسط اسرائیل در جنگ آن علیه مردم فلسطین استفاده شود، بارگیری یا تخلیه نخواهند کرد، ستود. این موضع، برخلاف موضع دولت مودی، چیزی است که با احساسات ضد-امپریالیستی و صلح‌طلبانه مردم هند همخوانی دارد.

https://peoplesdemocracy.in/2024/0225_pd/hypocritical-stance-over-gaza-war