اعتماد آنلاین
جمعه، ۷ خرداد ۱۴۰۰

مرتضی آقاتهرانی، نماینده مجلس
افراد رد صلاحیت شده خود را اصلاح کنند / نظام شما را تحمل و بعد جمعتان می کند/ارتباطم با آقای جلیلی فوق العاده راحت است با یک تلفن می گویم بیا فلان جا/ در روایت هم از پیامبر اسلام آمده که می فرمایند که اگر دو نفر کاندیدا شوند و یکی ببیند که دیگری از او بهتر است ولی در صحنه بماند او یک خائن است

 

یک نماینده مجلس گفت: باید ببینیم این کار شورای نگهبان قانونی است یا خیر؟ اگر قانونی نیست بفرمایید، اگر هم قانونی است باید قاعده را پذیرفت. افراد رد صلاحیت شده باید بروند خود را اصلاح کنند اگر نقاط ضعفی دارند از طریق قانون آن را برطرف کنند.

«مرتضی آقا تهرانی»، نماینده مردم تهران و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، در رابطه با لیست کاندیداهای ریاست جمهوری که توسط شورای نگهبان اعلام شد، گفت: شورای نگهبان طبق شرایطی که در نظر دارد باید لیستی از کاندیداهای دارای صلاحیت را از بین تعداد زیاد ثبت نامی ها، ارائه دهد. افراد برای حضور در عرصه شرایط خود را ارائه می دهند حال یا قبول می شوند یا رد. در هر جای دنیا، هر مدرسه، هر دانشگاه و یا اداره ای که پرونده فرد مورد قبول قرار نمیگیرد که نمی توان کافه را بهم زد! افراد باید بروند ایرادات خود را رفع کنند البته اگر دلایل رد شدن بی منطق و بی اساس باشد باید از حق خود دفاع کنند آن هم از راه قانونی، نه انکه یکدفعه بگوییم که تحریم می کنیم، یا بگوییم یک عده بچه هایمان را به خیابان ها می کشانیم، تا حقمان را بگیریم. دریک دوره شورای نگهبان ما را رد می کند در مقطعی هم شما را رد می کند، نباید که هر روز وسط خیابان با یکدیگر بجنگیم کجای دنیا به این صورت است؟

به گزارش برنا، او ادامه داد: باید ببینیم این کار شورای نگهبان قانونی است یا خیر؟ اگر قانونی نیست بفرمایید، اگر هم قانونی است باید قاعده را پذیرفت. افراد رد صلاحیت شده باید بروند خود را اصلاح کنند اگر نقاط ضعفی دارند از طریق قانون آن را برطرف کنند. در سیاست، هدف وسیله را توجیه نمی کند برای اینکه به یک هدف مشخصی برسیم مثلا برای رئیس جمهور شدن، نمی توان به هر طریقی متوسل شد مثلاً برای رسیدن به هدف ریاست جمهوری اسلحه دست بگیرم و همه را بکشیم، این که نمی شود. یکی از ایرادهای ما به براداران و خواهران مجاهد خلقی که رد شدند این بود که در این کشور می گفتند هدف وسیله را توجیه می کند. نباید مردم را بترسانیم برای اینکه نظام زیر سوال برود، اینها راهش نیست، نظام به شما چنین اجازه ای نمی دهد، کمی تحملتان می کنند بعد هم جمعتان می کنند.
آقا تهرانی گفت: باید طبق قانون عمل کنیم، طبیعی است که برخی دوستان را شورای نگهبانی رد کند، خود شما هم اگر شورای نگهبان بودید همین کار را می کردید و می گفتید که قانون می گوید این آقا تابعیت آمریکایی دارد! حالا شما اگر اصلاح طلب باشید و یا اصولگرا باشید یا آدم مومنی باشید چه فرقی می کند این ایراد را دارید اینها باید بروند ایراداتشان را حل کنند. اگر مردم ما به اینجا برسند مخصوصا تیپ جوان و بچه ها که قانون مدار باشیم همه چیز درست شود.

این عضو جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که آیا آقای جلیلی به نفع آقای رئیسی کنار می‌کشند و یا تا پایان انتخابات بنای رقابت با آقای رییسی را دارند، گفت: آقای جلیلی محترم هستند البته آقای رئیسی و بقیه دوستان همه محترم هستند. فردی احساس کرده که کشورش را دوست دارد و کاندیدا ریاست جمهوری میشود باید به این ها علاقه نشان داد، افراد یکسان نیستند. آقای جهانگیری در دور قبل گفتند من می آیم تا کاندیدا پوششی برای آقای روحانی باشم تا آخر هم ماندند و در مصاحبه ها حاضر شدند و چند روز مانده به انتخابات به نفع روحانی کنار رفتند، برخی اینگونه وارد میدان میشوند، بعضی هم یکدفعه کاندیدا میشوند و تاپایان میمانند و به نیت رییس جمهور شدن هم آمده اند، زمانی که شرایط جلو می رود خیلی ملاحظات انجام می شود. گاهی افراد به نسبت تخصص شان به دیگری برتری دارند. مثلاً من کاندیدا میشوم و میدانم که تخصص من در برابر فرد مقابلم در این رشته بهتر است و اگر بیایم به خوبی می توانم از حق دفاع کنم یا نگاه می کنم که اگر رای من وطرف مقابل شکسته شود به نفع نظام نیست خب در این صورت از عرصه بیرون می روم، در روایت هم از پیامبر اسلام آمده که می فرمایند که اگر دو نفر کاندیدا شوند و یکی ببیند که دیگری از او بهتر است ولی در صحنه بماند او یک خائن است، وقتی می داند که نفر دیگر از او بهتر است و در جمع برای مردم بهتر خدمت می کند در صحنه ماندنش برای کشور جایز نیست. هم آقای جلیلی و هم آقای رئیسی این احساس را دارند که خدمت کنند قاعدتا هم نگاه می کنند که ببینند کدام بهتر هستند، امیدوارم تجمیع و وحدتی ایجاد بشود.

او در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر آقای جلیلی تا آخر می مانند و یا همان کاندیدا پوششی هستند؟ بیان کرد: این به دیدگاه افراد برمیگردد، اتفاقا آقای جلیلی و آقای رئیسی آدمهایی هستند که با مردم زندگی می کنند. من خودم ارتباطم با آقای جلیلی فوق العاده راحت است با یک تلفن می گویم بیا فلان جا. وقتی که اینگونه است من هیچ احساس خطری برای آینده نمی کنم. این آقایان بیایند، بایستند و کارشان را کنند و بعد هر کدام دیدند که بهتر هستند در عرصه بمانند.

آقا تهرانی در پاسخ به این سوال که با این رابطه نزدیک که گفتید با آقای جلیلی دارید آیا ایشان قصد رییس جمهور شدن دارند یا به نفع آقای رییسی کنار می‌روند، گفت: من واقعا نمی دانم. من کلی نگاه می کنم و می گویم که بیایند و حرف هایشان را به هم بزنند و بروند جلو، در این شرایط بهتر میتوان می فهمید که مردم به چه کسی رای دهند. آیا او بهتر می تواند کار را سامان بدهد یا شما؟ خوب به هر جا که رسیدید با هم یک توافق می کنند تمام می شو‌د

*****

اعتماد آنلاین
جمعه، ۷ خرداد ۱۴۰۰

معنای انتخابات این است که مردم اعلام می‌کنند که ما فرمانبر این نظام تشکیلاتی هستیم/ مخالفت با شورای نگهبان مخالفت با جمهوریت و اسلامیت نظام است

 

آیت‌الله محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری: معنای انتخابات این است که مردم اعلام می‌کنند ما فرمانبر این نظام تشکیلاتی هستیم/ مخالفت با شورای نگهبان مخالفت با جمهوریت و اسلامیت نظام است

یک عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: تضعیف قانون به نفع دشمن است و شورای نگهبان تضمین قانونی بودن نهاد هاست؛ این نهاد تضمین کننده سلامت مجری و قانون گذاری است و افراد شورای نگهبان افتخارات کشور هستند. بعد از تصمیم‌گیری شورای نگهبان دیگر مخالفت با آن مخالفت با جمهوریت و اسلامیت نظام است.
اعتمادآنلاین| عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: بعد از تصمیم‌گیری شورای نگهبان دیگر مخالفت با آن مخالفت با جمهوریت و اسلامیت نظام است.

به گزارش جماران، آیت الله محسن اراکی امروز در جمع دانشجویان افسری و پاسداری سپاه علویون قم، با بیان اینکه معنای اصلی انتخابات اعلام فرمانبرداری از نظام تشکیلات الهی است اظهار کرد: در رأس این تشکیلات رسول اکرم محمد مصطفی (ص) و بعد از رسول خدا در عصر ما امام زمان (عج) که از سوی حضرت ولی عصر (عج) هم ولی فقیه قرار دارد.

وی با اذعان به اینکه معنای انتخابات این است که مردم اعلام می‌کنند که ما فرمانبر این نظام تشکیلاتی هستیم و برای کمک به آن فرمانروای فعلی ما که ولی فقیه است یک بازوی اجرایی خوبی می خواهیم انتخاب کنیم تصریح کرد: ان‌شاءالله یک انتخابات سالم با حضور حداکثری مردم داشته باشیم چراکه یک رئیس جمهور تحولگرا و جهادی و مخلص و میدانی می خواهیم و امیدواریم مردم یک «مرد میدان» را انتخاب کنند.

آیت الله اراکی با اشاره به تفاوت نظام های الهی و غیرالهی گفت: یکی از تفاوت های دولت الهی با دولت های غربی و سکولار این است که در نظام غیر الهی کار حاکم و فرمانروا این است که مردم با همان وضعیت موجود اداره و مدیریت می‌کند اما در نظام الهی علاوه بر این آنچه وظیفه مدیریت جامعه بوده بالا بردن جامعه است؛ یعنی باید جامعه را رشد و ترقی بدهد و تربیت کند و وظیفه تربیت جامعه بر عهده اوست؛ با این فرض ما فرمانروایان الهی را هادیان به سوی پیشرفت و مقامات بالا می دانیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به معیارهای انتخاب رئیس جمهور در انتخابات پیش رو تصریح کرد: ما امروز در انتخابات پیش‌رو نیاز به یک بازوی اجرائی توانمند در مدیریت کشور و رفع نیاز مردم ومشکلات مردم داریم و هم یک بازوی اجرائی برای رهبری می خواهیم که هادی باشد و مردم از او اخلاق یاد بگیرند، عامه مردم از او سبک زندگی بیاموزند و خود رئیس جمهور باید در رأس اخلاق های خوب باشد و مردم از او تواضع ببینند.

وی در خصوص حاشیه های ایجاد شده در راستای تضعیف نهادهای رسمی و قانونی کشور گفت: اگر حرفی نهادهای مقدس این جامعه را تضعیف کند مثل نهاد بسیج و سپاه، این خیانت به ملت و خلاف شرع است؛ کسی که می خواهد رئیس جمهور باشد نباید کسی باشد که این نهاد ها را تضعیف کند.

آیت الله اراکی در ادامه با اشاره به نقش قوه قضائیه در جلوگیری از فساد و تخلف خاطرنشان کرد: اگر قوه قضائیه مقتدری نداشته باشیم عناصر فاسد جامعه را می خورند و نابود می کنند، جامعه باید از قوه قضائیه بترسد و ما باید قوه قضائیه ای داشته باشیم که در سایه آن متخلفان ترس داشته باشند و در کنار آن مردم عادی احساس امنیت کنند. اگر کسی قوه قضائیه را تضعیف کند این صد در صد خواسته دشمن ملت ماست.

وی در پایان سخنان خود به نقش و اهمیت شورای نگهبان پرداخته و افزود: شورای نگهبان یک نهاد قانونی است ومخالفت با قانون به ضرر جامعه بوده واگر قانون تضعیف شد مجرمین زیاد می شوند و یقین بدانید کسانی که قانون را تضعیف می کنند در تقویت مجرمان و تبهکاران تأثیر دارند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: تضعیف قانون به نفع دشمن است و شورای نگهبان تضمین قانونی بودن نهاد هاست؛ این نهاد تضمین کننده سلامت مجری و قانون گذاری است و افراد شورای نگهبان افتخارات کشور هستند. بعد از تصمیم‌گیری شورای نگهبان دیگر مخالفت با آن مخالفت با جمهوریت و اسلامیت نظام است.

*****

اعتماد آنلاین
جمعه، ۷ خرداد ۱۴۰۰

شرکت در انتخابات یک واجب شرعی استکسانی که نسبت به حضور در انتخابات بی‌تفاوت‌اند، مسلمان نیستند / اگر شورای نگهبان کسی را احراز صلاحیت نکرد، به معنای عدم صلاحیت او نیست

 

امام جمعه مشهد گفت: طبق سخن پیامبر کسانی که نسبت به حضور در انتخابات بی‌تفاوت‌اند، مسلمان نیستند. وقتی موقع انتخابات مراجع تقلید و رهبری بیان می‌کنند شرکت در انتخابات یک واجب شرعی است.

اعتمادآنلاین| امام جمعه مشهد گفت: کسانی که می‌گویند چون فرد دلخواهشان برای حضور در انتخابات احراز صلاحیت نشده، رای نمی‌دهند، مثل این است که بگویند ما نماز هم نمی‌خوانیم. افرادی که بی‌دین هستند و خداباور نیستند و مزدور آمریکا و رسانه‌های صهیونیستی هستند، هر چه می‌خواهند بگویند. اما شما مسلمان و خداباور هستید. مگر می‌توانید بگویید من در انتخابات شرکت نمی‌کنم.

به گزارش ایسنا آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم‌ مطهر رضوی(ع) با بیان اینکه انقلاب مقدس ما، انقلاب اسلامی و دینی است، اظهار کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی هم مولود همین انقلاب است و لذا در همه تکالیف و مسائل اجتماعی و سیاسی ما، دین دخالت دارد و همه فعالیت‌هایی که در عرصه سیاست نظام انجام می‌دهیم نیز باید مستند به دستورات دینی باشد.

وی با تاکید بر اینکه ما نمی‌توانیم در عرصه‌های این نظام دین را به حاشیه ببریم، عنوان کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم که ما باید بر اساس نظریات خودمان عمل کنیم. ما وظیفه دینی داریم، لذا در این نظام‌ مقدس برآمده از انقلاب اسلامی، افراد جامعه ما به عنوان افراد مسلمان مکلف‌اند تمام فعالیت‌هایشان بر اساس دستورات شرع مقدس باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از تکالیف بزرگ اجتماعی ما، مسئله مشارکت سیاسی است، خاطرنشان کرد: در اندیشه سیاسی اسلام، مشارکت سیاسی یک تکلیف است و فقط یک حقی نیست که هر کس خواست از آن استفاده کند و هر کس نخواست استفاده نکند. اندیشه سیاسی لیبرال-دموکراسی با همه جهات مردم‌سالاری که دارد، مشارکت سیاسی را حق می‌داند و ممکن است کسی بخواهد از این حق خود استفاده کند و کسی بخواهد استفاده نکند.

علم‌الهدی با تاکید بر اینکه مشارکت سیاسی حقی مولود تکلیف است، اضافه کرد: در روایتی که از پیغمبر اکرم(ص) به صورت متواتر رسیده و مرحوم کلینی آن را در کتابش آورده است، پیامبر فرموده‌اند هر کس که صبح از خواب برخیرد اما به امور مسلمین اهتمام نداشته باشد، مسلمان نیست‌.

وی با بیان اینکه امور مسلمین یعنی مسائل اجتماعی و سیاسی مسلمانان، گفت: طبق این حدیث، کسی که واجبات و مستحبات دینی را انجام می‌دهد اما کاری به مسائل اجتماعی و سیاسی مسلمانان و سرنوشت جامعه اسلام ندارد، از نظر پیامبر مسلمان نیست و همه اعمال او نیز باطل است.

امام جمعه مشهد بیان کرد: افرادی که با یک جمله من، در فضای مجازی شروع به استهزاء می‌کنند، بیایند و به جای اینکه در مقابل یکی از کلمات من حرف بزنند، در برابر دلیل صحبت‌های من، حرف بزنند و به دلیلی که در صحبت‌های من وجود دارد، توجه کنند. من از خودم حرفی نمی‌زنم. پیامبر فرموده‌اند کسی که به فکر مسائل اجتماعی مسلمین نیست، مسلمان نیست.

علم‌الهدی با بیان اینکه طبق سخن پیامبر کسانی که نسبت به حضور در انتخابات بی‌تفاوت‌اند، مسلمان نیستند، ادامه داد: پیغمبر برای ما تکلیف مشخص کرده است. وقتی موقع انتخابات مراجع تقلید و رهبری بیان می‌کنند شرکت در انتخابات یک واجب شرعی است، با استناد به حدیث پیامبر(ص) این فتوا را می‌دهند. پیامبر(ص) مشارکت سیاسی را یک تکلیف برای ما تعیین کرده است.

وی تصریح کرد: کسانی که می‌گویند چون فرد دلخواهشان برای حضور در انتخابات احراز صلاحیت نشده است، رای نمی‌دهند، مثل این است که بگویند ما نماز هم نمی‌خوانیم و روزه هم نمی‌گیریم. افرادی که بی‌دین هستند و خداباور و معادباور نیستند و مزدور آمریکا و رسانه‌های صهیونیستی هستند، هر چه می‌خواهند بگویند. اما شما مسلمان و خداباور هستید. مگر می‌توانید بگویید من در انتخابات شرکت نمی‌کنم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: دشمنان ما همین را می‌خواهند، آنان می‌خواهند شما مردم برای خودتان تصمیم نگیرید تا آنان برایتان تصمیم‌گیری کنند. اگر آنان برای شما تصمیم بگیرند، منافع خودشان را مدنظر قرار می‌دهند نه منافع شما را. آمریکا نماینده معین کرده است که برود و با انقلابیون یمن صحبت کند. اولین حرفی که آن نماینده گفته است، این بوده که ما هر چه که گفتیم شما باید گوش دهید.

علم‌الهدی اضافه کرد: دشمنان می‌خواهند شما مردم در انتخابات شرکت نکنید تا آنان برای شما تصمیم بگیرند و برایتان رئیس جمهور تعیین کنند و زمام زندگی اجتماعی شما را در دست بگیرند. پیامبر فرمودند اگر این کار را نکنید و نسبت به حضور در انتخابات بی‌تفاوت باشید، مسلمان نیستید. بنابراین شرکت در انتخابات یک تکلیف شرعی است.

وی با تاکید بر اینکه سخنان روز گذشته رهبری در خصوص انتخابات، برای همه ما فصل‌الخطاب بود، اظهار کرد: شورای نگهبان یک نهاد قانونی است و باید از قانون اساسی نگهبانی کند. در قانون اساسی گفته شده است شورای نگهبان باید احراز صلاحیت کند و این به معنای تعیین صلاحیت نیست. اگر شورای نگهبان کسی را احراز صلاحیت نکرد، به معنای عدم صلاحیت او نیست.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه احراز صلاحیت‌ها بر اساس اطلاعات رسیده از مراجع رسمی کشور صورت می‌گیرد، افزود: شش مرجع برای دادن اطلاعات به شورای نگهبان در خصوص داوطلبین وجود دارد. این شش مرجع عبارت‌اند از: قوه قضائیه، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نود مجلس، دستگاه اطلاعاتی وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و اطلاعات نیروی انتظامی.

علم‌الهدی ادامه داد: شورای نگهبان بر اساس اطلاعات رسیده از این شش منبع باید احراز صلاحیت کند و حق افشای این اطلاعات را هم ندارد و فقط می‌تواند موارد را به خود آن فرد اعلام کند. اگر آن فرد با موارد اعلام‌شده موافق نبود، می‌تواند به آن مراجع اطلاعاتی مراجعه کند.

وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان، نگهبان قانون اساسی است و نه نگهبان مصلحت، بیان کرد: در راس نظام، ولی فقیه وجود دارد و هرچه مصلحت باشد ایشان دستور می‌دهند. بنابراین ما نباید بگوییم چون آن فردی که از جریان سیاسی ما بود احراز صلاحیت نشد، پس سرنوشت خودمان و کشورمان را به دست دشمنان می‌سپاریم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: همان طور که رهبری دیروز فرمودند، برخی از اعتراضات به شورای نگهبان، از روی دلسوزی بوده است‌ و ممکن است درست هم بوده باشد، اما عده‌ای دیگر که اعتراض کردند، دانسته یا ندانسته دارند با دشمن همدستی می‌کنند. تمام سعی دشمن این است که در نظام جمهوری اسلامی، یا جمهوریت و یا اسلامیت را از بین ببرد.

علم‌الهدی گفت: رسانه‌های صهیونیستی انتخابات ما را، انتخاباتی فرمایشی عنوان می‌کنند. ۴۲ سال است هر موقع ما انتخابات داشتیم، دشمنان ما این گونه گفته‌اند و کسی هم که این حرف‌ها را تکرار می‌کند، با دشمن همصدا شده است. برخی به خاطر اینکه فرد مورد نظرشان احراز صلاحیت نشده است، می‌گویند دیگر در این نظام جمهوریت وجود ندارد، در حالیکه جمهوریت هست.

وی عنوان کرد: مردم ما ۴۲ سال پای این نظام ایستاده‌اند و برایش هزینه کرده‌اند و این نظام جمهوری اسلامی را قبول دارند. مردم ما در میدان مقاومت یک شهید دادند و همه کشور در شهادت حاج قاسم سلیمانی جوشید. مردم ما این گونه به پای این نظام ایستاده‌اند. حالا شما فکر کردید چون برخی از افراد برای حضور در انتخابات احراز صلاحیت نشدند، مردم ما از نظام دست برمی‌دارند؟ چرا با این حرف‌ها دارید با دشمنان همصدا می‌شوید؟

امام جمعه مشهد بیان کرد: امیدواریم که همه مردم متدین کشور، به منظور ادای واحب شرعی مشارکت حداکثری در انتخابات داشته باشند و انتخاباتی باعزت برگزار شود و مسئولی مجاهد و فداکار برای اجرائیات این کشور انتخاب کنند چراکه در تمام دنیا مردم ما از نظر رشد سیاسی و انقلابی بی‌نظیرند.