تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۳۱ مه ۲۰۲۴

نظر آمریکا درباره انتخابات کردستان سوریه (روژاوا): «شرایط مناسب نیست»

 

ایالات متحده آمریکا درباره انتخابات محلی که قرار است در ۱۱ ژوئن در روژاوا برگزار شود، گفت: «شرایط مناسب نیست، ما این پیام را به بازیگران آن‌جا منتقل کردیم»

ایالات متحده در اظهارنظر درباره انتخابات محلی اعلام شده برای ۱۱ ژوئن توسط «اداره خودمختار» روژاوا، منطقه‌ای که در شمال شرق سوریه تحت تسلط «نیروهای دمکراتیک سوریه» است، گفت «شرایط مناسب نیست».

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهارات خود در نشست خبری روزانه گفت که شرایط برای «هیچ» انتخاباتی در سوریه مناسب نیست و آن‌ها این پیام را به بازیگران منطقه رسانده‌اند.

پاتل در پاسخ به پرسشی درباره این موضوع گفت: «هر انتخاباتی که در سوریه برگزار شود، همانطور که در قطع‌نامه ۲۲۵۴شورای امنیت سازمان ملل آمده است، باید آزاد، منصفانه، شفاف و فراگیر باشد. ما فکر نمی‌کنیم در حال حاضر این شرایط برای انتخابات در شمال شرق سوریه فراهم باشد، و ما این نظر را به بازیگران در شمال شرق سوریه رسانده‌ایم.»

علامت عملیات از سوی اردوغان
رجب طیب اردوغان رئیس «حزب عدالت و توسعه» که روز گذشته در رزمایش «افس ۲۰۲۴» در منطقه «سفری‌حصار» ازمیر شرکت کرده بود، گفت: «ما اقدامات تجاوزکارانه این سازمان تروریستی را، که به بهانه همه‌پرسی علیه تمامیت ارضی کشور ما و سوریه انجام می‌شود، از نزدیک دنبال می‌کنیم.»

اردوغان گفت: «ترکیه هرگز اجازه نخواهد داد که سازمان جدایی‌طلب در شمال سوریه و عراق، درست فراتر از مرزهای جنوبی ما، تروریسم ایجاد کند.ما پیش از این هر کاری را که لازم بود انجام داده‌ایم و در صورت مواجهه با شرایط مشابه، از اقدام دوباره دریغ نخواهیم کرد.»

این سخنان چنین تعبیر شد که عملیات نظامی جدید علیه سوریه و عراق در دستور کار آنکارا قرار گرفته است.

در دیدار فیدان و بلینکن درباره آخرین وضعیت سوریه نیز بحث شد
از سوی دیگر اعلام شد که «آخرین تحولات سوریه» یکی از موضوعاتی بود که در دیدار هاکان فیدان وزیر امور خارجه با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در چارچوب نشست غیررسمی وزیران خارجه ناتو در پراگ در روز گذشته مطرح شد.

بیانیه وزارتخانه می‌گوید، در دیدار فیدان و بلینکن در حاشیه نشست وزاری امورخارجه ناتو، درباره «آخرین وضعیت غزه، مذاکرات آتش‌بس و روند راه‌حل دو دولت، و آخرین وضعیت در سوریه، و رویدادها در اوکرائین تبادل نظر شد.» علاوه براین، مسائل مربوط به ائتلاف ناتو مورد بحث و بررسی قرار گرفت، و درباره حل مناقشات و هم‌چنین تنش در برخی از کشورهای آفریقایی تبادل نظر شد.

انتخابات محلی در روژاوا
«اداره خودمختار روژاوا» («اداره خودمختار شمال و شرق سوریه») در شمال سوریه پیش از این اعلام کرده بود که انتخابات محلی در این منطقه در ۳۰ مه برگزار می‌شود، اما این انتخابات به ۱۱ ژوئن موکول شد.

براساس «قانون اداری» که در پایان آوریل تصویب شد، «اداره خودمختار» در مجموع ۶ کلان‌شهر، ۴۰ شهر و ۱۰۵ شهرک، در ۷ کانتون به نام‌های جزیره، دیرالزور، رقه، تبکا، فرات، منبج، عفرین-شهبا را دربرمی‌گیرد.

در حالی که گفته شده بود ۳۰حزب سیاسی، که برخی از آن‌ها در ائتلاف هستند، در انتخابات شرکت خواهند کرد، «شورای ملی کردی سوریه» (که به نزدیکی با بارزانی معروف است، تصمیم به تحریم انتخابات را اعلام کرد.

https://haber.sol.org.tr/haber/abdden-rojavadaki-secimlerle-ilgili-aciklama-kosullar-uygun-degil-393572