تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۲۶ ژانویه ۲۰۲۳

نیروهای اشغالگر اسرائیل ۹ فلسطینی را در اردوگاه آوارگان جنین قتل‌عام کردند

 

این کشتار به عنوان «بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین کشتار از سال ۲۰۰۲» نامیده شده است. براساس گزارش‌ها نیروهای اشغالگر اسرائیل مانع رسیدن آمبولانس به مجروحان شدند.

نیروهای اشغالگر اسرائیل صبح روز ۲۶ ژانویه به اردوگاه آوارگان جنین حمله کردند و حداقل ۹ نفر را کشتند و حداقل ۲۰ نفر را زخمی کردند. در این حمله علاوه بر عزالدین صلاحات ۲۶ ساله، صائب ازریقی، ۲۴ ساله، و مقدا عبید، ۶۰ساله، دو کودک نیز بدست نیروهای اشغالگر کشته شدند. شش تن از قربانیان به ضرب گلوله کشته شدند، یک نفر پس از له شدن جمجمه وی توسط جیپ نظامی جان باخت و دو نفر با راکت زنده زنده سوزانده شدند.

به گفته «تئاتر آزادی»، که یک مرکز تئاتر اجتماعی مستقر در اردوگاه پناهندگان جنین است، نیروهای اشغالگر اسرائیل «مرکز جوانان جنین» و هم‌چنین بنای یادبود شهید داوود زبیدی را تخریب کردند.

ویسام بیکر، رئیس بیمارستان دولتی جنین، به الجزیره گفت که نیروهای اشغالگر اسرائیل از رسیدن آمبولانس‌ها به قربانیان جلوگیری کردند. بیکر گفت: «راننده آمبولانس سعی کرد خود را به یکی از شهدا که روی زمین افتاده بود برساند، اما نیروهای اشغالگر اسرائیل مستقیماً به آمبولانس شلیک کردند و مانع از نزدیک شدن آن‌ها به او شدند». بیکر هم‌چنین گفت که نیروهای اشغالگر اسرائیل گاز اشک‌آور به بخش کودکان بیمارستان شلیک کردند، که باعث تنگی نفس کودکان و دیگران شد. نیروهای اشغالگر اسرائیل شلیک عمدی گاز اشک‌آور به بیمارستان را انکار می‌کنند، اما می‌پذیرند که ممکن است گاز اشک‌آور از طریق یک پنجره باز وارد ساختمان شده باشد.

حماس این کشتار را محکوم کرد و از مردم غزه خواست که در اعتراض به خیابان‌ها بیایند و گفت که «پاسخ مقاومت به تاخیر نخواهد افتاد.» اسرائیل سعی کرده است قتل‌ها را با این ادعا که تلاشی برای بازداشت افراد مظنون به توطئه و انجام «حملات تروریستی بزرگ متعدد» بود، و این‌که به برخی از قربانیان تنها پس از اقدام آن‌ها به تیراندازی شلیک شده است، توجیه کند.

الفتح و دیگر سازمان‌های فلسطینی، فلسطینی‌ها را به یک اعتصاب عمومی فراخوانده‌اند.

«تئاتر آزادی» این حمله را «بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین حمله از سال ۲۰۲۲» ، زمانی که نیروهای اسرائیلی در نبرد جنین در جریان انتفاضه دوم به اردوگاه حمله کردند، توصیف کرد. اردوگاه آوارگان جنین از زمان ایجاد آن در بیش از ۷۰ سال پیش، هدف حملات مکرر نیروهای اشغالگر اسرائیل قرار گرفته است. شیرین ابو عاقله، روزنامه‌نگار مشهور فلسطینی- آمریکایی، در ماه مه گذشته هنگام پوشش خبری از حمله به جنین، بدست نیروهای اشغاگر اسرائیل کشته شد. در سال ۲۰۲۲ سراسر فلسطین، بیش از ۱۷۰ نفر در حملات کشته شدند که بیش‌تر آن‌ها غیرنظامیان بودند. تنها در ژانویه ۲۰۲۳، نیروهای اسرائیلی ۲۹ فلسطینی را، که ۱۵ نفر از آن‌ها اهل جنین بودند طی حملات به قتل رسانده‌اند.

تور ونسلند، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای «روند صلح خاورمیانه» اظهار داشت: «من عمیقاً از ادامه چرخه خشونت در کرانه باختری اشغالی نگران و متأسفم… از ابتدای سال جاری، ما هم‌چنان سطوح بالای خشونت و دیگر روندهای منفی را که مشخصه سال ۲۰۲۲ بود، شاهد هستیم. کاهش تنش‌ها و جلوگیری از تلفات بیش‌تر حیاتی است.»

https://peoplesdispatch.org/2023/01/26/israeli-occupation-forces-massacre-nine-palestinians-in-jenin-refugee-camp/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/yc3tyawb