مطلب دریافتی

منبع: سایت المیادین
۱۳ سپتامبر ۲۰۲۳
برگردان: احمد مزارعی

نیویورک تایمز: روسیه بر تحریم‌ها غلبه کرده است تولید مهمات این کشور ۷ برابر بیش‌تر از غرب

 

بنا به گفته مقامات آمریکایی با روزنامه نیویورک تایمز که نخواستند نام‌شان فاش شود، صنایع نظامی روسیه دوباره سلامت وموقعیت سابق خودرا بدست آورده‌اند. به گفته مقامات آمریکایی، اروپایی و اوکراینی، روسیه موفق شده است بر تحریم‌ها و کنترل صادرات اعمال شده توسط غرب بر علیه خود غلبه کند، هم‌اکنون تولید موشک در روسیه فراتر از سطح دوره قبل از جنگ است.


سیزدهم سپتامبر، بازدید ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه از یک کارخانه تسلیحات پیشرفته

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت گسترش تولید انبوه موشک در روسیه، اوکرایین را به ویژه در برابرحملات شدید ماه‌های آینده آسیب‌پذیر می‌کند. مقامات آمریکائی تخمین می‌زنند که در نتیجه تحریم‌ها، روسیه مجبور شد در آغاز عملیات نظامی خود دراوکرایین در فوریه ۲۰۲۲، حداقل تا شش ماه تولید موشک‌ها و سایر تسلیحات خود را کاهش دهد.

به گفته مقامات آمریکایی که خواستند نام‌شان فاش نشود، تا پایان سال ۲۰۲۲، تولید صنعتی نظامی در مسکو دوباره سلامت کامل خود را به دست آورده است. نیویورک تایمز آمریکایی خاطرنشان کرد که روسیه در کم‌تر از یک سال از آغاز عملیات نظامی، تجارت در بخش‌های حیاتی صنایع نظامی خودرا با هدایت آن از طریق کشورهایی مانند ارمنستان و ترکیه بازسازی کرد.

برنامه‌ریزان امریکائی و اروپائی در تلاش هستند تا با همکاری یکدیگر صادرات چیپس [تراشه‌ها] به روسیه را محدود کنند، اما آن‌ها در تلاش هستند تا جریان عبور از کشورهایی که با مسکو رابطه ترانزیتی دارند را متوقف کنند به نوشته این روزنامه، مقامات روسی اقتصاد خود را به گونه‌ای تغییر دادند که بر تولیدات دفاعی متمرکز شد و در نتیجه تولید نظامی نه تنها بهبود یافت، بلکه افزایش یافت. قبل از جنگ، یک مقام ارشد دفاعی غربی گفت، روسیه می‌تواند سالانه تعداد یکصد تانک بسازد، اما آن‌ها اکنون سالانه دویست تانک تولید می‌کنند.

مقامات غربی همچنین بر این باورند که روسیه درمسیر ساختن سالانه دو میلیون گلوله توپ قراردارد که دو برابر میزان تخمین‌زده شده توسط سرویس‌های اطلاعاتی غربی قبل از عملیات در اوکرایین می‌باشد. به نوشته این روزنامه، روسیه امروز بیش‌تر از آمریکا و اروپا مهمات تولید می‌کند. کوستی سلیم، یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع استونی، تخمین زد که تولید مهمات فعلی روسیه ۷ برابر بیش‌تر از تولیدات غرب است. سالم گفت که هزینه‌های تولید در روسیه نیز بسیار کم‌تر از هزینه‌های تولید در غرب است. برای مثال، ساخت یک گلوله توپ ۱۵۵ میلی‌متری برای یک کشور غربی بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار هزینه دارد، در حالی‌که برای روسیه حدود ۶۰۰ دلار برای تولید گلوله توپ ۱۵۲ میلی‌متری مشابه هزینه دارد.

دیروز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوراعلام کرد که روسیه در حال تلاش برای ساخت سلاحی «بی سابقه» با ویژگی‌های فیزیکی متمایز است که می‌تواند امنیت را در هر کشوری تضمین کند، این سلاح‌ها شامل لیزر، اولتراسونیک، فرکانس رادیویی و غیره است. پیش‌تر سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه با اشاره به این‌که در نتیجه تحریم‌های غرب، تولید سلاح‌های موشکی، توپخانه ، تانک، خودروهای زرهی و پهپادها در روسیه در حال توسعه است، گفت: «نیاز به افزایش تولید تجهیزات و مهمات نظامی در نتیجه تحریم‌های غرب است که انگیزه بیش‌تری به توسعه جایگزینی واردات در شرکت‌های مجتمع نظامی- صنعتی در روسیه داده است.»