تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پایگاه خبری حزب کمونست یونان
۲ آوریل ۲۰۲۴

چند ده کشته در بمباران موشکی کنسولگری ایران در دمشق توسط اسرائیل

 

سه روز پس از حملات مرگبار حکومت قاتل اسرائیل به شرق سوریه در روز جمعه ۲۹ مارس، که به کشته شدن حداقل ۴۲ تن انجامید، در یک تشدید جدید تقابل ژئو-پولیتیک اسرائیل با ایران، حداقل ۱۱ تن در حمله اسرائیل به بخش کنسولگری سفارت ایران در دمشق کشته شدند.

در میان کشته‌شدگان حمله به کنسولگری ایران دست کم هفت تن از نیروهای قدس سپاه پاسداران و دو فرمانده نیروی ویژه قرار دارند.

در حمله موشکی، دفتر کنسولگری واقع در مجاورت ساختمان سفارت ایران را که در نمای آن تصویر عظیمی از سردار سلیمانی، معمار عملیات نظامی ایران در خاورمیانه، که در ژانویه ۲۰۲۰ توسط پهپاد آمریکایی در عراق کشته شد وجود دارد، تقریباً به طور کامل ویران شد.

مقامات سوریه اعلام کردند که افراد داخل و اطراف آن ساختمان، کشته یا به شدت مجروح شده‌اند.

عملیات آتش‌نشانی و امداد برای یافتن اجساد، مداوای مصدومان، و آواربرداری ادامه دارد.

رسانه‌ دولتی ایران با استناد به اظهارات حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در گفت‌و‌گوی تلفنی با همتای سوری خود گزارش داد که تهران اسرائیل را مسئول عواقب حمله به کنسولگری ایران در دمشق می‌داند.

امیرعبداللهیان با بیان این‌که حمله به کنسولگری ایران به منزله «نقض کلیه قوانین بین‌المللی» است، خواستار «پاسخ جدی» جامعه جهانی شد.

حسین اکبری، سفیر ایران در دمشق، اطمینان داد که کشورش «با قاطعیت» به این حمله پاسخ خواهد داد. اکبری به خبرنگاران گفت: «شش موشک شلیک شده توسط جنگنده‌های اف-۳۵ ‌به ساختمان اصابت کرده است.»

بر اساس گزارشی که وب‌سایت خبری «اکسیوس» به نقل از یک منبع دولتی آمریکا منتشر کرده است، ایالات متحده مستقیماً به ایران اطلاع داده است که «هیچ دخالتی» یا اطلاع قبلی درباره حمله هوایی اسرائیل ندارد.

حزب‌الله لبنان امروز هشدار داد که اسرائیل «مجازات» خواهد شد. یک تبعه لبنانی در میان حداقل ۱۱ کشته در این حمله بود.

https://www.902.gr/eidisi/kosmos/360254/dekades-nekroi-apo-ton-israilino-vomvardismo-toy-iranikoy-proxeneioy-gia