تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۶ ژوئن ۲۰۲۴

پوتین به خبرگزاری آناتولی: «لطفاً دوست ما رئیس‌جمهور اردوغان را از فاکت‌ها مطلع کنید»

 

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دیروز در حاشیه «همایش اقتصادی بین‌المللی پترزبورگ» ملاقات کرد.

در این نشست که با حضور یوسف اوژان، سردبیر خبرگزاری آناتولی برگزار شد، پوتین درباره مرکز گاز طبیعی در ترکیه صحبت کرد، و گفت در حالی‌که ترکیه در «برخی زمینه‌ها» با اوکرائین همکاری می‌کند، اوکرائین سعی می‌کند در دریای سیاه به خطوط لوله انتقال گاز به ترکیه ضربه بزند. پوتین گفت: «لطفاً دوست ما، رئیس‌جمهور اردوغان را از حقایق این موضوع مطلع کنید.».

پوتین گفت که مرکز برنامه‌ریزی شده گاز طبیعی در ترکیه به مثابه یک پلاتفرم الکترونیکی برای تجارت گاز، به ویژه برای اروپا،برنامه‌ریزی شده است

«نکته‌ای وجود دارد که می‌خواهم به آن اشاره کنم. در حالی‌که ترکیه در برخی زمینه‌ها با اوکرائین همکاری می‌کند، اوکرائین سعی می‌کند به خطوط لوله انتقال گاز به ترکیه ضربه بزند. این به هیچ‌وجه شوخی یا اغراق نیست. دو هواپیمای بدون سرنشین توسط سامانه‌های جنگ الکترونیک ارتش روسیه در نزدیکی ایستگاه پمپاژ گاز در سواحل دریای سیاه سرنگون شدند. لطفاً دوست ما رئیس‌جمهور اردوغان را از حقایق مطلع کنید. کشتی‌هایی که از خطوط حمل‎و‌نقل زیرآبی در زیر دریای سیاه محافظت می‌کنند دائماً توسط کشتی‌های بدون سرنشین مورد حمله قرار می‌گیرند.»

«زیان اقتصاد ترکیه بیش‌تر از سود خواهد بود»
پوتین، که ارتباط وام‌های ترکیه از غرب با تحریم‌ها علیه روسیه را نیز «تهدیدکننده» می‌داند، گفت که در چنین شرایطی زیان اقتصادی ترکیه بیش‌تر از درآمدهای آن خواهد بود.

پوتین با اشاره به این‌که روابط تجاری روسیه و ترکیه و دو کشور بهبود یافته است، گفت: «به نظر من بلوک اقتصادی دولت در ترکیه بر استقراض، سرمایه‌گذاری، دریافت کمک‌های مالی از مؤسسات غربی تمرکز کرده است. این احتمالاً چیز بدی نیست، اما اگر به محدودیت روابط تجاری و اقتصادی با روسیه مرتبط باشد، در آن‌صورت زبان آن برای اقتصاد ترکیه بیس‌تر از سود آن خواهد بود. من فکر می‌کنم این خطر وجود دارد.»

«پنتاگون و انگلیس تصمیم می‌گیرند»
پوتین در این نشست حدوداً سه ساعته به سوالاتی درباره جنگ اوکرائین، حملات اسرائیل به فلسطین در غزه، خطر جنگ هسته‌ای، اجازه استفاده اوکرائین از سلاح‌های آمریکایی و اروپایی برای حمله به خاک روسیه، پاسخ داد.

پوتین گفت اگر به اوکرائین اجازه داده شود با تسلیحات دوربرد خود به خاک روسیه ضربه بزند، موشک‌های متعارف می‌توانند علیه ایالات متحده و متحدان اروپایی آن مستقر شوند.

وی گفت «نقش ارتش اوکرائین در این‌جا چیست؟ آن‌ها اهداف را تعیین می‌کنند. اما آن‌ها تصمیم نمی‌گیرند که آیا به این اهداف شلیک بشود یا نه. پنتاگون برای موشک‌های آتامکس و انگلیس برای موشک‌های سایه‌های توفان تصمیم می‌گیرند.»

پوتین تأکید که روسیه به این حملات به شیوه‌ نامتقارن پاسخ خواهد داد، و افزود: «ما این موضوع را در نظر خواهیم گرفت. البته ما ابتدا سیستم دفاع هوایی خود را توسعه خواهیم داد. روسیه حق دارد برای ضربه زدن به هدف‌های حساس در کشورهای تأمین کننده سلاح‌های اوکرائین، سلاح‌های دوربرد را به مناطق دیگر بفرستد.»

«ما دکترین هسته‌ای داریم»
پوتین گفت که وضعیت در اوکرائین نباید به وضعیتی تبدیل شود که خطر جنگ هسته‌ای را به همراه داشته باشد. کشورهای غربی، به دلایلی بر این باورند که روسیه هرگز از آن (سلاح‌های هسته‌ای) استفاده نخواهد کرد. ما دکترین هسته‌ای داریم. اگر اقدام کسی حاکمیت و تمامیت ارضی ما را تهدید کند، ما فکر می‌کنیم که ممکن است از همه منابعی که در اختیار داریم استفاده کنیم. این نباید ساده گرفته شود.»

پوتین اتهامات مبنی بر حمله روسیه به ناتو را «حماقت» توصیف کرد و گفت: «آیا همه شما عق خود را از دست داده‌اید؟ چه کسی این را ساخته است؟ این مزخرف است، متوجه می‌شوید؟”

اظهارنظر درباره غزه: «ما با روابط خود با اسرائیل آماده هر کاری هستیم»
پوتین گفت: «آنچه اکنون در غزه می‌گذرد شبیه جنگ نیست، این شبیه نابودی کامل جمعیت غیرنظامی است.» وی افزود: «ما معتقدیم که این نتیجه سیاست آمریکا است. آن‌ها همه ابزارهای از پیش ساخته شده برای ابتکارات جمعی برای حل این مشکل بسیار دشوار را کنار گذاشته‌اند.»

پوتین با بیان این‌که طرفدار راه حل دو-دولت است، افزود: «ما مدت‌هاست که دولت فلسطین را از زمان اتحاد شوروی برسمیت می‌شناسیم. در این زمینه رویکرد ما تغییر نکرده است.»

پوتین استدلال کرد که طیب اردوغان، رئیس حزب عدالت و توسعه «تلاش‌های موثری» برای حل این مشکل انجام داد. ما انتظار داریم که نقش اردوغان، با توجه به اقتدار او در منطقه، جهان و جهان اسلام قابل توجه باشد. از نقطه نظر ما، با در نظر گرفتن روابط طولانی مدت خود با اسرائیل، ما آماده‌ انجام هر کاری هستیم که بتواند این مسأله را حل کند.»

در این نشست که با هماهنگی خبرگزاری تاس برگزار شد، نمایندگان خبرگزاری از ۶ کشور حضور داشتند.

https://haber.sol.org.tr/haber/putinden-aaya-erdogana-gerceklerle-ilgili-bilgi-verin-393650