تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: روسیه امروز
۲۲ آوریل ۲۰۲۳

افزایش تعداد میلیاردرهای روسیه در سال ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ بیست نام جدید به فهرست میلیاردرهای روسیه اضافه شد

 

«فوربز» روز جمعه گزارش داد که بسیاری از سرمایه‌داران روسی سال گذشته با وجود فشار تحریم‌های غرب و وضعیت ناپایدار اقتصاد جهانی، شاهد افزایش سود خود بودند.

تازه‌ترین فهرست «فوربز» از میلیاردرهای روسی اکنون شامل ۱۱۰ نام در مقایسه با ۸۸ نام سال پیش است. این نشریه خاطرنشان کرد، تاجرانی که توانستند از آستانه میلیاردر شدن عبور کنند، این کار را از برکت رونق بازار سهام کشور انجام دادند. سهام داخلی در ابتدا مدت کوتاهی پس از شروع عملیات نظامی روسیه در اوکرایین سقوط کرد، اما بعداً با تطبیق تدریجی اقتصاد با تحریم‌های غرب بالا آمد.

کل ثروت روس‌ها در رتبه‌بندی جدید «فوربز» از ۳۵۳ میلیارد دلار در مارس گذشته به ۵۰۵ میلیارد دلار افزایش یافت. ده میلیاردر موفق در مجموع ۷۷٫۴ میلیارد دلار به ثروت خود افزودند. از میان افراد حاضر در رتبه‌بندی سال گذشته و امسال، ثروت ۵۸ نفر مجموعاً ۱۴۰٫۳ میلیارد دلار افزایش یافت.

آندری ملنیچنکو، مالک «EuroChem» و «SUEK» که به ترتیب کود شیمیایی و زغال سنگ تولید می‌کنند، بزرگ‌ترین برنده بود و برای نخستین بار در صدر فهرست «فوربز» روسیه قرار گرفت. ثروت او از مارس گذشته بیش از دو برابر شد و از ۱۱٫۱میلیارد دلار به ۲۵٫۲ میلیارد دلارافزایش یافت.

با این حال، کسانی نیز بودند که ثروت‌شان در طول سال کاهش یافت. سیزده تاجر در سال ۲۰۲۲ مجموعاً ۸٫۵ میلیارد دلار از دست دادند. گرچه تحریم‌ها بر برخی از آن‌ها تأثیر گذاشت، بسیاری از کسانی که دارایی‌های عمده آن‌ها در خارج از کشور واقع شده است نیز با کاهش شاخص‌های «اس‌اند‌پی» (ُS&P) و «نزدک» (Nasdaq) شاهد کاهش ثروت خود بودند. «فوربز» خاطر نشان می‌شود که افزایش نرخ بهره بوسیله بانک مرکزی آمریکا و خالی شدن باد حباب فناوری بالا نیز تأثیر داشته است.

بزرگ‌ترین بازنده در میان میلیاردرهای روسیه، پاول دوروف، صاحب پیام رسان «تلگرام» بود که در مارس ۲۰۲۲ سومین سرمایه‌دار ثروتمند روسیه به حساب می‌آمد. ثروت او از ۱۱٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ به ۳٫۶ میلیارد دلار کاهش یافت.

https://www.rt.com/business/575113-russian-billionaires-ranks-grow/