تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
۲۷ سپتامبر ۲۰۲۱

 

در انتخابات روز یک‌شنبه حزب مرکز – راست سوسیال دمکرات آلمان بیش‌ترین درصد آراء را به دست آورد، و در رقابت نزدیکی که تعیین خواهد چه کسی رهبر دومین اقتصاد بزرگ اروپا خواهد شد، با فاصله کمی از بلوک محافظه‌کار صدراعظم آنگلا مرکل پیشی گرفت.

پس از شمارش آرای ۲۹۹ حوزه انتخاباتی آلمان، حزب سوسیال دمکرات با ۲۵٫۷ درصد آرا، اتحادیه دمکرات مسیحی، حزب راست – مرکز و محافظه‌کار صدراعظم آنگلا مرکل را، که ۲۴٫۱ درصد آراء را کسب کرده است، شکست داد.

با این وجود، هنوز مشخص نیست جه کسی رهبر آینده آلمان خواهد بود. هم حزب سوسیال دمکرات و هم حزب اتحادیه دمکرات مسیحی با شریک ائتلافی خود، اتحادیه سوسیال مسیحی، برای تشکیل یک دولت ائتلافی چدید مذاکره خواهند کرد.

نتیجه نزدیک بدین معنی است که احزاب کوچک‌تر – حزب سبز با ۱۴٬۸ درصد آراء، و حزب دمکرات آزاد با ۱۱٬۵ درصد آراء نقش تعیین‌کننده خواهند داشت.

***

حزب کمونیست یونان: هیچ تغییر مثبتی برای مرم در راه نیست

 

دفتر مطبوعاتی کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان امروز طی بیانیه‌ای گفت:

«برخلاف آنچه که احزاب اتحادیه اروپا در یونان ادعا می‌کنند، نتیجه انتخابات در آلمان هیچ گونه تغییری به نفع مردم آلمان، مردم یونان و مردم اروپا در پی نخواهد داشت. این نتیجه نشان‌دهنده تشدید سیاست ضدمردمی در «لوکوموتیو» اتحادیه اروپا و منطقه یورو، زیر شعار «گذار سبز» است، که به روش‌های گوناگون از کارگران خواسته می‌شود بهای آن‌را بپردازند. در هر حال، حزب سوسیال دموکرات آلمان، که از سنت طولانی اجرای سیاست‌های ضدکارگری و ضدمردمی برخوردار است، ستون فقرات دولت جدید خواهد بود. این فاکت که برای تشکیل یک دولت «همه می‌توانند با هم بروند»، بسیار گویا است. این استراتژی مشترک همه آن‌ها، برای دفاع از سرمایه آلمانی در برابر رقابت‌های شدید آن با ایالات متحده، چین و روسیه، همه چیز را به گروه‌های سرمایه‌داران بزرگ آلمان می‌دهد.

آن‌هایی که به انتظارات دروغین درباره یک «تغییر مردمی در اتحادیه اروپا» یا درباره «تحول مثبت برای مردم یونان» دامن می‌زنند، به زودی با دیوار واقعیت برخورد خواهد کرد.»

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/abf3mpc