تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

بلومبرگ
۱ نوامبر ۲۰۲۱

 

عدالت: در روز یک‌شنبه ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱، در واکنش به نتیجه مثبت آزمایش فردی که در آخر هفته به شانگهای سفر کرده بود، مقامات چینی درهای دیزنی‌لند شانگهای را بستند و حدود ۳۴ هزار نفر گردشگر حاضر در پارک را تا نیمه‌شب برای آزمایش کووید-۱۹ نگه داشتند، و کسی هم جیک نزد! با خواندن و تماشای گزارش‌های این واقعه، یاد برخی هم‌وطنان در ذهن تداعی شد که هم چین را می‌ستایند، و هم حدود دو سال است که علیه ماسک، واکسن، قرنطنیه، در خانه‌ماندن و هر گونه اقدام اجتماعی محدود کننده آزادی‌های فردی لیبرالی برای مهار کووید-۱۹ یا حداقل کاهش زیان‌های جانی و مالی همه‌گیری، قلم‌فرسایی نموده و فضای رسانه‌ای را مسموم می‌کنند.

***

 

قرنطینه دیزنی‌لند شانگهای تاکتیک‌های کوویدی افراطی چین را نشان می‌دهد

 

در حالی که هزاران نفر از بازدیدکنندگان دیزنی‌لند شانگهای در روز یک‌شنبه برای قطارهای وحشت (roller coasters) و تماشای آتش‌بازی بالای قلعه افسانه‌ای صف کشیده بودند، کارکنان بی سر و صدا پارک تفریحی را مهر و موم کردند. سیل افرادی که لباس محافظت در برابر مواد خطرناک را بر تن داشتند، و آماده بودند همه افراد حاضر در پارک را پیش از آن‌که خارج شوند برای کووید-۱۹ آزمایش کنند، به درون پارک سرازیر شد.

آزمایش نزدیک به ۳۴ هزار نفر در دیزنی‌لند تا حوالی نیمه شب، ساعت‌ها پس از پایان جشن‌ها در پارک طول کشید. آن‌ها سپس با ۲۲۰ اتوبوس ویژه به خانه‌هایشان منتقل شدند، روز دوشنبه نتیجه منفی آزمایش آن‌ها معلوم شد، اما هنوز باید دو روز دیگر در انزوا می‌مانند و دو هفته بعد دوباره برای ویروس کرونا دوباره آزمایش شوند.

بستن یکی از پردرآمدترین پارک‌های شرکت والت دیزنی در واکنش به نتیجه مثبت آزمایش زنی بود که درآخر هفته از هانگژو به شانگهای سفر کرده بود. گرچه مقامات هنوز تایید نکرده‌اند که آیا او از دیزنی‌لند بازدید کرده بود یا خیر، اما ابتلای او موجب یک تلاش تهاجمی برای ردیابی تماس در سراسر چین شد، و نهایتاً بازدیدکنندگان پارک، خانواده های آن‌ها و کارکنان دیزنی‌لند را گرفتار کرد.

برای مردم مناطقی از جهان که در آنجا کووید هم‌اکنون همه‌گیر است، واکنش ممکن است شدید به نظر برسد، اما این نماد رویکرد هر چه سخت‌گیرانه‌تر چین برای مهار ویروس کرونا به هر قیمت است.

از زمان مهار شیوع اولیه در ووهان در آوریل گذشته، چین نه فقط به دنبال مهار ویروس بلکه از بین بردن آن است. برای انجام این کار، مجموعه‌ای از اقدامات از محدودیت‌های مرزی و قرنطینه‌های اجباری، تا قرنطینه‌های محلی و آزمایش‌های انبوه، با هدف شناسایی موارد ابتلا پیش از اشاعه – و مقابله با آن موارد، به کار گرفته شده است. این استراتژی بود که در سایر بخش‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه، از سنگاپور و تایوان گرفته تا استرالیا و نیوزلند، پیش از آن که گونه دلتا اجرای آن را تقریباً غیرممکن سازد، با موفقیت بکار گرفته شد.

چین و قلمرو آن هنگ کنگ اکنون آخرین طرفداران واقعی «کووید صفر» محسوب می‌شوند، زیرا سایر کشورها به دنبال باز‌کردن مرزهای خود و زندگی با این ویروس هستند. اما چین به‌جای حرکت تدریجی به سوی بازگشایی، مصرتر است، به ویژه این‌که امواج گونه مسری‌تر دلتا در مجموع با حدود ۴۸۰ مورد، به بیش از نیمی از استان‌های کشور سرایت کرده است.

با ماندگار شدن این تهدید، شدت محدودیت‌ها در چین، که به همان اندازه که در کنترل شیوع ویروس موثر است زندگی مردم را مختل می‌سازد، ادامه می‌یابد.

به دلیل تأثیر قرنطینه‌های فوری و محدودیت‌های موقت سفرهای داخلی بر مصرف و تقاضا، برخی از مقامات تلاش‌های خود را برای مهار کووید-۱۹ تشدید می‌کنند.

شهری کوچک در استان جیانگ‌شی در شرق چین پس از شناسایی یک مورد ابتلا، که رکورد ۶۱۰ روز بدون کووید استان را شکست، همه چراغ‌های راهنمایی خود را قرمز کرد. این اقدام، که مقامات محلی آن‌را یک اقدام اضطراری برای کاهش حرکت توصیف کرد،، در رسانه‌های اجتماعی چین، جایی که مخالفان معمولاً سانسور می‌شوند، مورد انتقاد قرار گرفت. این اقدام زود لغو شد و چراغ‌های راهنمایی به حالت عادی بازگشتند.

محدودیت‌ها در پکن پیامدهای مضحکی دارند. برخی از اهالی که از پایتخت خارج شده‌اند می‌گویند به این دلیل که پس از خروج آن‌ها بخشی از شهر پس از اشاعه محدود ویروس در وضعیت اضطرای قرار دارد، آن‌ها نمی‌توانند به شهر بازگردند. افراد بسیاری که در فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار در سراسر چین ماندگار شده‌اند، در رسانه‌های اجتماعی ضمن طلب کمک از مقررات انتقاد می‌کنند.

شاید در هیچ کجا نیروی کامل – و پوچی فزاینده – تعهد چین به «کووید صفر» به اندازه شهر کوچک رویلی در جنوب شرقی، در نقطه‌ای دورافتاده در مرز میانمار مشهود نباشد. مردم آن‌جا تنها در هفت ماه گذشته چهار بار در قرنطینه (locked down) قرار گرفته‌اند. و با ادامه رسوخ ویروس از میانمار، ۲۶۸ هزار سکنه آن عملاً حبس شده‌اند.

معاون سابق شهردار این شهر هفته گذشته درخواست حمایت بیش‌تر از پکن را مطرح کرد و گفت که این شهر به تنهایی نمی‌تواند ویروس را کنترل کند و محدودیت‌های مستمر باعث مرگ کسب‌ و کارهای کوچک شده است. رسانه‌های محلی در آخر هفته از نوزادی خبر دادند که از سپتامبر سال گذشته تاکنون ۷۴ بار برای کووید آزمایش شده است، زیرا آزمایش انبوه کل شهرها و جمعیت‌ها بخش مهمی از ابزار چین است.

با توجه به یک کنفرانس مهم درباره واردات که آخر هفته در شانگهای برگزار خواهد و رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ قرار است در آن سخنرانی کند، و بازی‌های المپیک زمستانی در نزدیکی پکن که کم‌تر از ۱۰۰ روز دیگر برگزار می‌شود، بعید به نظر می‌رسد که چین، حتا در زمانی که باقی جهان باز می‌شود، به زودی تاکتیک‌ها را تغییر دهد. این رویکرد شی را نیز در برمی‌گیرد؛ او از زمان شروع همه‌گیری، کشور را ترک نکرده است، او از شرکت حضوری در نشست گروه ۲۰ در آخر هفته گذشته در رم، و مذاکرات تعییرات اقلیمی که هم‌اکنون در اسکاتلند در جریان است، خودداری کرد.

ژنگ گوانگ، کارشناس ارشد پیشین اپیدمیولوژی در «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» در چین، در ماه اوت به رسانه‌های محلی گفت که تعهد این کشور به استراتژی کنترل کامل ویروس کرونا تا حدی به مایه‌کوبی ناکافی و نیاز به واکسن‌های «به روز شده» کووید مربوط می‌شود. تا کنون، این کشور بیش از ۷۵ درصد از از ۱٫۴ میلیارد نفر جمعیت خود را به طور کامل با واکسن‌های داخلی مایه‌کوبی کرده است، و در حال تزریق واکسن‌های تقویت‌کننده به بزرگسالان است.

ژنگ گفت: «با تغییر وضعیت بین‌المللی، چین قطعاً تغییر خواهد کرد. زمانی که سیاست “کووید صفر” دیگر سودمند نباشد، ما آن‌ را انجام نخواهیم داد.»

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/r486cukd