جنگ در اوکرائین دو سال است که ادامه دارد. این جنگ با جنگ‌ها و درگیری‌هایی که در سایر نقاط جهان با شدت‌های متفاوت در جریان است، تفاوت چندانی ندارد، در عین حال دارای ویژگی‌های فراوانی است. درگیری‌های مسلحانه در قفقاز، خاورمیانه و آفریقا اگرچه ممکن است شکل‌ها مختلفی داشته باشند، همگی به رقابت‌ها و تضادهای درون نظام امپریالیستی مربوط می‌شوند. حتا بربریت اسرائیل علیه غزه، که می‌توان آن را مرحله جدیدی از تجاوز چند دهه به مردم فلسطین دانست، ناگزیر به بخشی از این تضادها تبدیل می‌شود و رویدادهای غزه را بخشی از مبارزه پیچیده درون نظام امپریالیستی می‌سازد.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: حزب کمونیست ترکیه
شنبه، ۱۷فوریه ۲۰۲۴
برگردان فارسی: یک‌شنبه، ۲۹ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

کنفرانس «اقدام کمونیستی اروپایی» در استانبول: «دو سال پس از جنگ امپریالیستی در اوکرائین: تجربه و استنتاجات کمونیست‌‌ها»

 

«اقدام کمونیستی اروپایی» (ECA) در کنفرانسی که به میزبانی حزب کمونیست ترکیه در دومین سالگرد جنگ امپریالیستی در اوکرائین برگزار شد، در استانبول گردهم آمد. هیأت‌های نمایندگی از «حزب کار اتریش»، «حزب کمونیست کارگران – برای صلح و سوسیالیسم» (فنلاند)، «حزب کمونیست انقلابی فرانسه»، «حزب کمونیست یونان»، «حزب کارگران ایرلند»، «جبهه کمونیستی» (ایتالیا)، «حزب کمونیست جدید هلند»، «حزب کمونیست کارگران اسپانیا»، «حزب کمونیست سوئد»، «حزب کمونیست سوئیس»، «اتحادیه کمونیست‌های اوکرائین» و «حزب کمونیست ترکیه» در کنفرانسی با عنوان «دو سال از جنگ امپریالیستی در اوکرائین: تجربه و استنتاجات کمونیست‌ها» شرکت کردند.

سخنرانی افتتاحیه کنفرانس توسط کمال اوکویان دبیر کل حزب کمونیست ترکیه ابراد شد. اوکویان خاطر نشان شد که درگیری‌هایی جاری در سراسر جهان، از جمله جنگ در اوکرائین، باید با قرار دادن آن‌ها بر پایه طبقاتی بررسی شوند، و گفت:

«جنگ در اوکرائین دو سال است که ادامه دارد. این جنگ با جنگ‌ها و درگیری‌هایی که در سایر نقاط جهان با شدت‌های متفاوت در جریان است، تفاوت چندانی ندارد، در عین حال دارای ویژگی‌های فراوانی است. درگیری‌های مسلحانه در قفقاز، خاورمیانه و آفریقا اگرچه ممکن است شکل‌ها مختلفی داشته باشند، همگی به رقابت‌ها و تضادهای درون نظام امپریالیستی مربوط می‌شوند. حتا بربریت اسرائیل علیه غزه، که می‌توان آن را مرحله جدیدی از تجاوز چند دهه به مردم فلسطین دانست، ناگزیر به بخشی از این تضادها تبدیل می‌شود و رویدادهای غزه را بخشی از مبارزه پیچیده درون نظام امپریالیستی می‌سازد.

برخلاف کسانی که همه این درگیری‌ها را مستقل از یکدیگر و تنها برحسب جوانب آشکار و کنونی آن‌ها ارزیابی می‌کنند، کمونیست‌ها باید با قرار دادن آن‌ها بر پایه طبقاتی آن‌ها را بررسی نمایند. این الزام به معنای نادیده گرفتن ویژگی‌های رویدادها و ریختن همه تنش‌ها در یک کیسه نیست. اما ما باید بدانیم که جنبش طبقه کارگر، در گذشته و حال، با مطلق‌ کردن ویژگی‌های دستور کار مشخصی که با آن روبه‌رو بوده است اشتباهات بی‌شماری را مرتکب شده و دستاویزهایی را که اغلب بسیار درخشان و هوشمندانه تصور می‌شدند برای مواضع رفرمیستی ایجاد کرده است.»

کمال اوکویان توجه را به مواضع احزاب طبقه کارگر در فرانسه و آلمان در اوائل قرن بیستم بسود جنگ اشاره نمود و تأکید کرد که «درست است که ناتو در حال گسترش به سمت شرق است و نئونازی‌ها در نهادهای دولتی اوکرائین مستقر شده‌اند،اما نباید از این فاکت‌ها نتایج سیاسی نادرست گرفت.» وی افزود اگرچه صلابت مفهومی بسیار مهم است، اما امپریالیسم را نمی‌توان به ایالات متحده آمریکا یا یک رویه سیاست خارجی تقلیل داد، شخص هرگز نمی‌تواند از امپریالیسم یکدست و عاری از تضادها و مناقشات صحبت کند، و این واقعیت را که امپریالیسم یک ساختار سلسله مراتبی است، باید پیوسته در دستور کار قرار داد.

اوکویان با تاکید بر این‌که تحریف مفهوم امپریالیسم ناشی از تضعیف ایده فعلیت انقلاب است، تصریح کرد که مبارزه با امپریالیسم آمریکا و ناتو اگر بر اساس استراتژی انقلابی نباشد بی‌معنی خواهد بود. او گفت زمانی که یک جنبش طبقاتی حول یک برنامه منسجم و انقلابی علیه استثمار سازماندهی نشود، مبارزه علیه امپریالیسم آمریکا یا ناتو به مانورهای دولت‌های بورژوازی در جنگ یا میز دادوستد واگذار می‌شود.

نمایندگان احزاب «اقدام کمونیستی اروپایی» به پشتیبانی مادی پنهان و آشکار دولت‌های کشورهای خود به اوکرائین، خطر تبدیل شدن جنگ به یک جنگ منطقه‌ای و وظایف کنونی که با توجه به این فاکت در برابر آن‌هاست را توجه نمودند.

کنفرانس هم‌چنین تأکید نمود که مواضع ضدامپریالیستی فاقد چشم‌انداز طبقاتی نتایج مضری خواهند داشت. کنفرانس خاطر نشان شد که این می‌تواند به موضع‌گیری در کنار بورژوازی برخی از کشورها در درون نظام امپریالیستی بیانجامد.

کنفرانس با تدارکات برای بیانیه مشترکی که قرار است در روزهای آینده منتشر شود به پایان رسید. انتظار می رود کنفرانس که در آن بحث پرباری صورت گرفت، مبارزات احزاب شرکت‌کننده در کشورهای آن‌ها و در سطج بین‌المللی مبارزه طبقه-محور علیه امپریالیسم را تقویت کند.

http://tinyurl.com/24sf9uzp