تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: گرانما
۵ سپتامبر ۲۰۲۳

کوبا با عملیات قاچاق انسان با هدف استخدام نظامی مقابله می‌کند

 

وزارت کشور یک شبکه قاچاق انسان را که از روسیه برای داخل کردن شهروندان کوبایی ساکن در آن‌جا و حتا برخی که در کوبا زندگی می‌کنند، در نیروهای نظامی که در عملیات نظامی در اوکرایین شرکت دارند، شناسایی نموده و برای خنثا و متلاشی کردن آن کار می‌کند. این‌گونه تلاش‌ها خنثا شده‌اند و علیه کسانی که در این فعالیت‌ها درگیرند پرونده‌های کیفری تشکیل شده است.

دشمنان کوبا اطلاعات تحریف شده‌ای را تبلیغ می‌کنند که می‌خواهد وجهه کشور را خدشه‌دار سازد و آن را به عنوان شریک در اقداماتی که ما قاطعانه رد می‌کنیم، معرفی کند.

کوبا موضع تاریخی قاطع و روشنی در برابر مزدورگرایی دارد و نقش فعالی در سازمان ملل متحد در رد رویه فوق‌الذکر ایفا می‌کند، و نویسنده چندین طرح از ابتکارات تصویب شده در آن مجمع است.

کوبا بخشی از جنگ در اوکرایین نیست. کوبا علیه کسانی که در داخل قلمرو ملی در هر شکلی از قاچاق انسان برای اهداف مزدوری یا برای مقاصد استخدامی برای این‌‌که شهروندان کوبایی علیه هر کشوری سلاح بدست گیرند، عمل می‌کند و قاطعانه عمل خواهد کرد.

هاوانا، ۴ سپتامبر ۲۰۲۳

https://en.granma.cu/cuba/2023-09-05/cuba-counters-human-trafficking-operations-aimed-for-military-recruitment-purposes

***

منبع: ۹۰۲، پایگاه خبری حزب کمونیست یونان
۸ سپتامبر ۲۰۲۳

 

مقامات ۱۷ نفر را که تلاش می‌کردند از طرف مسکو شهروندان کوبایی را به خدمت بگیرند دستگیر کردند

 

وزارت کشور کوبا روز پنج‌شنبه اعلام کرد هفده نفر در کوبا به اتهام ارتباط با یک باند قاچاق انسان که از روسیه برای استخدام مردان برای جنگ در اوکرایین فعالیت می‌کرد، دستگیر شدند.

وزارت امور خارجه کوبا در بیانیه‌ای این شبکه را افشا و محکوم کرد و به صراحت اعلام کرد که کوبا موضعی قاطع در برابر نیروهای مزدور دارد و بخشی از جنگ اوکرایین نیست.

سرهنگ دوم فرانک هرناندز استرادا، رئیس اداره کل تحقیقات کیفری وزارت کشور در اظهارات خود خاطرنشان کرد: «پس از طی مراحل تحقیقاتی، ۱۷ نفر به مشارکت در عملیات قاچاق انسان برای مقاصد استخدام نظامی اعتراف کردند.»

تحقیقات بر اساس مدارک به دست آمده از اظهارات، پیام‌ها و شبکه‌های ایجاد شده توسط این افراد، که سه نفر از آن‌ها ارتباط مستقیم (یعنی نقش رهبری) در هماهنگی با گروهی دارند که قرار بود مستقیماً به درگیری‌های اوکراین بپیوندند، ادامه دارد.

بر اساس انتشار گسترده روزنامه «گرانما» و اطلاعات مقامات ذیربط وزارت کشور، مابقی دستگیرشدگان در ازای وعده مزایای مادی مانند پرداخت حقوق، مدارک قانونی مهاجرت، بلیط هواپیما، و اقامت در یک کشور خارجی جذب شدند.

پدرو روبرتو کاموزا هووا، پدر یکی از دستگیرشدگان، علناً از وزارت کشور به دلیل شناسایی دخالت پسرش و جلوگیری از فرار او به خارج از کشور، که – همانطور که تاکید کرد – جانش به خطر می‌افتد و او به بخشی از یک درگیری نظامی خارجی تبدیل می‌شد، تشکر کرد. وی افزود که یکی دیگر از پسرهای او که قربانی این فریب شده بود، به خدمت سربازی فرستاده شد و در خارج از کوبا به سر می‌برد، بدون این‌که خانواده اش از او حبر داشته‌باشند..

با اطلاعات از روزنامه «ریزوسپاستیس»

https://www.902.gr/eidisi/kosmos/340188/oi-arhes-synelavan-17-atoma-poy-epiheiroysan-na-stratologisoyn-koyvanoys