اتحادیه اروپا در تلاش برای کاهش وابستگی به گاز روسیه در پی تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور پس از حمله این کشور به اوکرائین، به دنبال منابع جایگزین برای تامین گاز است

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۶ ژوئن ۲۰۲۲

گروه‌های حقوق بشر قرارداد گازی اتحادیه اروپا با اسرائیل را محکوم می‌کنند

 

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۶ ژوئن از یک قرارداد سه جانبه صادرات گاز طبیعی با اسرائیل و مصر خبر داد و مدعی شد که این قرارداد جایگزینی حیاتی برای واردات گاز روسیه خواهد بود. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفت: سه طرف به دنبال ایجاد زیرساخت‌هایی هستند که برای انرژی‌های تجدیدپذیر مناسب باشد.

طبق این قرارداد، گاز اسرائیل از طریق یک خط لوله به مصر منتقل می‌شود و سپس از طریق کشتی‌ها به صورت مایع به اتحادیه اروپا منتقل می‌شود. اتحادیه اروپا موافقت کرده است که به اسرائیل و مصر در اکتشافات آینده آن‌ها برای افزایش تولید گاز کمک کند.

این قرارداد در جریان کنفرانس انرژی منطقه‌ شرق مدیترانه در قاهره امضا شد. فون در لاین مدعی شد که توافق با اسرائیل به اتحادیه اروپا کمک می‌کند تا وابستگی خود به روسیه را، برای نیازهای انرژی خود، کاهش دهد.

اتحادیه اروپا سال گذشته حدود ۴۰ درصد گاز خود را از روسیه وارد کرد. در سال ۲۰۲۱، در مجموع ۱۵۵ میلیارد متر مکعب گاز توسط کشورهای مختلف اتحادیه اروپا از طریق خطوط لوله و تانکرها از روسیه وارد شده است. با این حال، اتحادیه اروپا تحریم‌های متعددی را علیه روسیه اعمال کرده و تلاش کرده است پس از حمله به اوکرائین در فوریه، واردات از این کشور را ممنوع کند.

توافق با اسرائیل مورد انتقاد شدید گروه‌های حقوق بشر قرار گرفته است. آن‌ها اتحادیه اروپا را به اتخاذ موضعی ریاکارانه در مورد اشغال غیرقانونی و نقض حقوق بشر بین‌المللی متهم می‌کنند.

پس از تحریم‌های اتحادیه اروپا، روسیه خواست که بهای گاز صادراتی خود را به روبل دریافت نماید، عدم توافق با این خواست از جانب کشورهایی مانند لهستان، بلغارستان، فنلاند و غیره، موجب متوقف شدن صدود کاز به آن کشورها شد. تحریم‌ها و توقف عرضه منجر به افزایش تاریخی قیمت گاز در کشورهای اروپایی شده است.

اسرائیل در حال اکتشاف گاز در داخل «منطقه اقتصادی انحصاری» خود بوده و تاکنون توانسته است ۶۹۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در دو میدان گاز دریایی کشف کند. برخی از مناطق در این میادین گازی (کاریش) مورد اختلاف با لبنان است.

با این وجود، کل تولید اسرائیل حدود ۲۰ میلیارد متر مکعب است. اسراییل تلاش می‌کند در چند سال آینده تولید خود را به ۴۰ میلیارد متر مکعب برساند. با این حال، حتی اگر اسرائیل بتواند تولید خود را دوبرابر کند، جبران کمبود گاز روسیه در اروپا به نحو قابل توجهی بسیار دشوار خواهد بود.

در سال ۲۰۲۰، اسرائیل، یونان و قبرس قراردادی به ارزش ۶ میلیارد دلار برای ساخت یک خط لوله زیر دریایی (EastMed) برای انتقال گاز از میادین دریایی اسرائیل به اروپا امضا کردند. با این حال، کارشناسان پرسش‌هایی را درباره عملی بودن آن مطرح کرده‌اند و می‌گویند که این طرح بسیار گران خواهد بود.

گروه‌های مختلف حقوق بشر، از جمله جنبش «بایکوت، تحریم و عدم‌سرمایه‌گذازی» (BDS) فلسطین، معامله اتحادیه اروپا با اسرائیل را محکوم کرده‌اند. آن‌ها استدلال می‌کنند که برای اتحادیه اروپا ریاکارانه است که از یک کشور به خاطر اشغال غیرقانونی (روسیه) انتقاد کند و به اسراییل برای اشغال‌گری پاداش بدهد.

چندین مفسر موضع اتحادیه اروپا در قبال جنگ روسیه و اوکرائین را نشانه‌ای از معیارهای دوگانه آن دانسته‌اند، زیرا این اتحادیه در معامله با اسرائیل که به همسایگان خود سوریه و لبنان حمله کرده، و غزه اشغالی را بمباران کرده است، مشکلی ندارد.

https://peoplesdispatch.org/2022/06/16/human-rights-groups-denounce-eus-gas-deal-with-israel/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/3dyme7n6