تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شین‌هوا
۲۵ مارس ۲۰۲۱

 

وانگ یی گفت چین از عربستان در حراست از حاکمیت، امنیت و ثبات، انتخاب راه رشد متناسب با شرایط ملی خود و ایفای نقش بیش‌تر در امور منطقه و جهان حمایت می‌کند، در عین‌حال با دخالت در امور داخلی عربستان به بهانه ایدئولوژی و ارزش‌ها مخالف است. وانگ با اشاره به این‌که چین و عربستان سعودی مشارکت جامع استراتژیک دارند، گفت در شرایطی‌ که تغییرات بزرگی در جهان و در خاورمیانه رخ می‌دهد، اهمیت استراتژیک روابط چین و عربستان سعودی برجسته‌تر شده است و دو طرف به برقراری ارتباط استراتژیک به موقع، حفاظت از منافع مشترک، و کمک به صلح، ثبات و توسعه جهانی نیاز دارند. دو طرف هم‌چنین درباره موضوع هسته‌ای ایران، یمن و دیگر مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای مورد علاقه مشترک تبادل نظر کردند.

 

وزیران امور خارجه چین و عربستان در مورد تقویت روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای گفتگو کردند

 

ریاض، ۲۴ مارس (شین‌هوا) – وانگ یی، مشاور حکومتی و وزیر امور خارجه چین روز چهارشنبه با همتای سعودی خود فیصل بن‌فرحان آل‌سعود درباره تقویت روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای گفتگو کرد.

وانگ با اشاره به این‌که چین و عربستان سعودی مشارکت جامع استراتژیک دارند، گفت که توسعه روابط دوجانبه تحت رهبری سران کشورهایشان شتاب خوبی را حفظ کرده است.

وانگ گفت در شرایطی‌ که تغییرات بزرگی در جهان و در خاورمیانه رخ می‌دهد، اهمیت استراتژیک روابط چین و عربستان سعودی برجسته‌تر شده است و دو طرف به برقراری ارتباط استراتژیک به موقع، حفاظت از منافع مشترک، و کمک به صلح، ثبات و توسعه جهانی نیاز دارند.

وی گفت چین از عربستان در حراست از حاکمیت، امنیت و ثبات، انتخاب راه رشد متناسب با شرایط ملی خود و ایفای نقش بیش‌تر در امور منطقه و جهان حمایت می‌کند، در عین‌حال با دخالت در امور داخلی عربستان به بهانه ایدئولوژی و ارزش‌ها مخالف است.

وانگ گفت که چین از درک و حمایت مستمر عربستان سعودی از چین در موضوعات مربوط با منافع اصلی چین، از جمله سین‌کیانگ، هنگ‌کنگ و تایوان و سایر موضوعات اصلی مورد نظر چین قدردانی می‌کند.

دیپلمات چینی گفت تحریم‌هایی که چند کشور غربی سین‌کیانگ بر اساس دروغ‌های عریان بر سر مسائل مربوط به سین‌کیانگ علیه چین تحمیل کرده‌اند، دخالت آشکار در امور داخلی چین با هدف سرکوب و مهار چین است. وی خاطرنشان کرد: این‌گونه اقدامات باید مشترکاً بوسیله همه کشورها دیگر رد شوند.

وی افزود چین و عربستان سعودی از طریق حراست از حاکمیت، عزت ملی و حقوق توسعه خود، اعتماد استراتژیک خود را بیش‌تر خواهند کرد و راه را برای همکاری گسترده‌تر در همه عرصه‌ها هموار خواهند کرد.

وانگ گفت چین آماده است تا هم‌افزایی بین «ابتکار کمربند و جاده چین» و «چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی» را تعمیق کند و از سازوکار «کمیته مشترک عالی چین – عربستان سعودی» برای ارتقای همکاری در عرصه‌های سنتی مانند تجارت، سرمایه‌گذاری، و زیرساخت، و هم‌چنین در عرصه‌های در حال‌ظهور از جمله هوش مصنوعی، (5G) و داده‌های بزرگ استفاده بهینه بنماید.

وانگ گفت چین مایل است به عربستان سعودی در تلاش‌هایش برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و دستیابی به توسعه پایدار کمک کند.

وزیر امور خارجه چین هم‌چنین از دو کشور خواست تا برای ایجاد آمادگی‌های مناسب برای نشست آتی «چین – اعراب» و تدوین نقشه راه و برنامه‌های مشخص برای ایجاد «جامعه چین – اعراب» با آینده مشترک، همکاری کنند.
وانگ تاکید کرد که چین از این‌که عربستان سعودی به مثابه یک قدرت بزرگ منطقه‌ای نقش مهمی در ارتقای صلح و ثبات منطقه‌ای ایفا می کند خوشحال است، و از ابتکار عربستان سعودی برای حل بحران یمن حمایت می‌کند.

وانگ گفت با توجه به تغییرات جدید در خاورمیانه، چین یک ابتکار پنج ماده‌ای را برای دستیابی به صلح و ثبات در منطقه را، که پاسخی فعال به خواست‌های کشورهای منطقه و بر اساس احترام به اراده آن‌هاست، پیشنهاد کرده است.

وانگ گفت چین آماده همکاری با عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی برای پیشبرد یک ابتکار امنیت داده‌ها است تا اقتصاد دیجیتال را امن‌تر، استاندارد شده‌تر، بازتر و متقابلاً سودمند کند.

وانگ با اشاره به این‌که چین و «شورای همکاری خلیج» سال‌ها پیرامون یک معامله تجارت آزاد مذاکره کرده‌اند گفت امیدوار است دو طرف بتوانند در اسرغ وقت به یک توافق دست یابند.

فیصل به نوبه خود گفت که روابط عربستان سعودی و چین سابقه طولانی دارد و با گذشت زمان مستحکم‌تر می‌شود.

وی گفت که عربستان سعودی به روابط دوستانه خود با چین افتخار می‌کند و تمام تلاش خود را برای پیشبرد روابط به نفع دو ملت به کار می‌گیرد.

فیصل گفت طرف سعودی معتقد است که همه کشورها حق دارند مسیر توسعه خود را انتخاب کنند و باید به جای پیروی از دستورات دیگران، خود را وقف خدمت به مردم خود کنند، و تأکید کرد اصل عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها یک اصل روشن در حقوق بین‌الملل است.

دیپلمات سعودی عربستان سعودی مخالف هرگونه مداخله در امور داخلی چین است و مایل است همکاری با چین را برای حفظ مشترک نظم و ثبات بین‌المللی تقویت کند.

وی هم‌چنین تمایل خود را برای افزایش مبادلات در سطوح بالا، تقویت ارتباطات راهبردی و تشکیل زودتر «نشست کمیته مشترک عالی چین – عربستان سعودی» برای گسترش همکاری‌های دوجانبه در همه عرصه‌ها اعلام کرد.

وی موافق بود که دو کشور با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا مقدمات لازم برای «نشست چین – اعراب» را، برای اطمینان از رسیدن این نشست به نتایج مهم، فرهم نمایند.

فیصل گفت که عربستان سعودی از چین برای ایفای نقش فعال در حفاظت از امنیت در خاورمیانه استقبال می‌کند، و در عین‌حال از ابتکار صلح پنج ماده‌ای چین قدردانی می‌کند.

وی افزود عربستان سعودی مایل است برای پیشبرد مذاکرات پیرامون توافق‌نامه تجارت آزاد بین چین و کشورهای خلیج همگاری کند.

دو طرف هم‌چنین درباره موضوع هسته‌ای ایران، یمن و دیگر مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای مورد علاقه مشترک تبادل نظر کردند.

http://www.xinhuanet.com/english/2021-03/25/c_139833438.htm

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/3wvtef98