یک ابر-مادر فلسطینی با دو رزمنده آیندۀ جنبش مقاومت فلسطین در غزه

 

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: انتفاضه الکترونيک (۲۰ مارس ۲۰۰۸)
نویسنده: رامی المقاری
برگردان: ع. سهند

روز جهانی زن در غزه

 

در چند کيلومتری جايی که ارتش اسرائيل به ساحل غزه حمله کرد، ائتلافی از ۲۷ سازمان زنان بمناسبت روز جهانی زن جشنواره ای را برگزار کرد. اين جشنواره تحت عنوان «زنان غزه با محاصره اسرائيلی مقابله می کنند» از طرف «مرکز امور زنان» واقع در شهر غزه در «هتل ساحل» برگزار شد.

تالار مشرف بر ساحل غزه از ده‌ها شرکت‌کننده و غرفه‌هايی که محصولات مختلف می فروشند پُر است. يک زن لباسی‌های فولکلوريک سنتی را می‌فروشد، زنی ديگر غذاهای فلسطينی را عرضه می‌کند، و در غرفه ديگر لوازم و وسائل خانگی ساخت زنان غزه فروخته می‌شود.

خانم ريم النبراب، برگزارکننده برنامه جشنواره می‌گويد جشنواره امروز «به اين دليل استثنائی است که در جريان محاصره فلج کننده‌ای برگزار می شود» که از ژوئن ۲۰۰۷ از طرف اسرائيل اعمال شده است. او توضيح می‌دهد: «نمايشگاه پيام پايداری زنان غزه را اعلام می‌دارد، اين پيام را که زنان فلسطينی علي‌رغم محاصره و اقدامات اسرائيل، با خلاقيت و توانائی بيش‌تر برای بقا، در صحنه حضور دارند.»

خانم دنيا العمل اسماعيل، يک روزنامه‌نگار محلی و از شرکت‌کنندگان در جشنواره، معتقد است که اين نمايشگاه «به زنان کمک می‌کند، علي‌رغم مصائب کنونی جمعيت، استعداد‌ها و خلاقيت خود را طوری نشان دهند که منعکس‌کننده يک جنبه مهم از جامعه فلسطين در غزه باشد.» او می‌افزايد جشنواره امسال با مشکلات چندی-مانند «فقدان مواد خام و ناتوانی مردم برای خريد در اين شرايط دشوار»- روبه‌رو بود.

احساسات خانم اسماعيل از طرف خانم ذاکر نماينده «انجمن زنان برای هنرهای دستی و پوشاک»، که غرفه‌ای در نمايشگاه دارد تکرار می‌شود. خانم ريم الحداد يکی از فروشندگان می‌گويد او محصولات خود را از لحظه شروع نمايشگاه عرضه کرده است ولی بازديد‌کننده نگاه می‌کنند ولی چيزی نمی‌خرند. او با خنده می‌گويد «هر وقت به چشمان مشتريانم نگاه می‌کنم می‌توانم پی ببرم که آن‌ها می‌خواهند خريد کنند، اما پول آن را ندارند. اوضاع بر قدرت خريد آن‎ها تأثير گذاشته است.»

بعد از آن‌که حماس در ژوئن گذشته قدرت را بدست گرفت، اسرائيل محاصره اقتصادی سختی را بر منطقه ساحلی تحميل کرده است. بنا به گزارش «آژانس سازمان ملل برای آوارگان فلسطينی» بيش از ۸۰ درصد از ۱٫۵ميليون نفر جمعيت غزه کلاً به کمک غذائی آن سازمان وابسته‌اند.

همانطور که خانم الحداد گقت، بسياری از فلسطينی‌ها خواهان شرکت در مراسمی مانند جشنواره روز زن و خريد کارهای دستی عرضه شده هستند، اما آ‌ن‌ها پول خريد آن را ندارند، زيرا محاصره حتا خريد اقلام ضروری مانند نان را دشوار کرده است.

در حال حاضر صنايع محلی غزه بعلت نبود مواد خام و انسداد گذرگاه‌های مرزی از طرف اسرائيل، بالاجبار تعطيل شده‌اند و در نتيجه آن بيش از ۷۰ هزار کارگر محلی کار خود را از دست داده‌اند. در نزديکی محل برگزاری نمايشگاه صناع دستی و غذا، شعبه محلی «کميته برای درهم شکستن محاصره» يک تشيع جنازه نمادين برای کارخانه‌های محلی غزه ترتيب داد. اين مراسم با شرکت صدها تن از مردان در منطقه کَتائب شهر غزه برگزار شد.

شرايط زندگی درغزۀ امروز چنين است: فلسطينی‌ها در غزه، در ميان محاصره و حملات اسرائيل، با يأسِ همراه با عزم راسخ به زندگی خود ادامه می‌دهند

http://electronicintifada.net/v2/article9410.shtml