تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۲۲ فوریه ۲۰۲۴

۱۷۶ سال پس از انتشار مانیفست کمونیست، سوسیالیست‌ها در سراسر جهان «روز کتاب‌های سرخ» را جشن می‌‌گیرند

 

برگزاری جشن «روز کتاب‌های سرخ»، توسط حزب کمونیست هند (مارکسیست) در چنای

۲۱ فوریه ۱۷۶ سال از انتشار مانیفست کمونیست گذشت، و سوسیالیست‌ها در سراسر جهان این روز را با گرامی‌داشت مانیفست و تمام «کتاب‌های سرخ» که به جهان شکل دادند، برگزار کردند.

در سرتاسر هند، سوسیالیست‌ها ۱۷۶-مین سالگرد انتشار مانیفست کمونیست را جشن گرفتند. در تریواندروم، کرالا، ام. و. گوویندان، دبیر ایالتی حزب کمونیست هند (مارکسیست) در کرالا، سخنرانی افتتاحیه‌ای ایراد نمود و بخش‌هایی از کتاب «لنینیسم و رویکرد به انقلاب هند» نوشته ای.ام.اس نامبودیریپاد، وزیر اول کرالا و دبیرکل سابق حزب کمونیست هند (مارکسست) را قرائت کرد. برنامه توسط «انتشارات چینتا» و «انجمن هنرها و ادبیات مترقی» سازماندهی شد.

جشن «روز کتاب‌های سرخ» در تریواندروم، کرالا

«فدراسیون دانشجویی هند» در «دانشگاه زبان انگلیسی و زبان‌های خارجی» در حیدرآباد روز کتاب‌های سرخ را با خواندن مانیفست کمونیست به چند زبان جشن گرفت؛ و هم‌چنین با «انتشارات ناوا تلنگانا» و هنرمندان جوان سوسیالیست برای برپایی غرفه ادبیات و هنر برای دانشجویان همکاری کرد.

ده‌ها رویداد دیگر در سراسر هند توسط جوانان، دانشجویان و اعضای احزاب کمونیست سازماندهی شد. کتابفروشی «اول ماه مه» در دهلی نو، که توسط ناشران «کتاب‌های چپ» (LeftWord Books) اداره می‌شود، نیز جشن روز کتاب‌های سرخ را با خواندن مانیفست به هفت زبان مختلف، شعرخوانی در همبستگی با فلسطین و اجرای موسیقی و رقص برگزار کرد.

«روز کتاب‌های سرخ» در کتابفروشی «اول ماه مه» در دهلی نو جشن گرفته شد

ژوائو پدرو استدیل از «هیأت ملی جنبش کارگران روستایی بی‌زمین برزیل» در «ایکس» [توئیتر سابق] نوشت «روز کتاب‌های سرخ» روزی است که«رزمندگان از سراسر جهان آثاری را گرامی می‌دارند که به ما کمک می‌کنند فکر کنیم و جهان را متحول سازیم.» استدیل در جلسه‌ای با «کمیته‌های مردمی مبارزه» و «هیأت ملی جنبش کارگران روستایی بی‌زمین برزیل»، در مشارکت با انتشارات «نشر نظرات مردم» حضور داشت که در آن نسخه‌های مانیفست کمونیست و «انقلاب چیست» نوشته جامعه‌شناس مارکسیست فلورستان فرناندز، توزیع شد.

در «خانه قاره آمریکا» در هاوانا، کوبا، «اتحادیه بین‌المللی ناشران چپ» گفت‌وگویی را درباره کتاب «آلنده: دولت مردمی»، که دربرگیرنده برنامه ائتلاف اتحاد مردمی آلنده، سخنرانی‌های آلنده و نامه‌ای است که گلادیس مارین، انقلابی شیلیایی در تبعید نوشت، برگزار نمود. نمایندگانی از ناشران چپ، مانند کارلوس بِله از «بیان چپ» در برزیل، آنا مالدونادو از تحریریه «ستاره سرخ» در ونزوئلا، و فرانسسکو فارینا از تحریریه «کالکتیو» در آرژانتین در این برنامه سخنرانی کردند. .

در طول این برنامه، مالدونادو اظهار داشت که «هماهنگی شبکه‌های انتشاراتی بیانی است که بدیل‌هایی را در رویارویی با معضلات بشریت ارائه می‌نماید. این هم‌چنین پیشنهادی است برای ساختمان استراتژی‌های قاره‌ای برای اتحاد، با ارزش‌های اصلی حول پرچم‌های مبارزه مانند ضدامپریالیسم، ضداستعمار، ضدفاشیسم، ضدنژادپرستی و غیره.»

روز کتاب‌های سرخ در «خانه قاره آمریکا» در هاوانا، کوبا

در ایالات متحده، «همایش مردم» در شهر نیویورک جشنی را درباره زندگی و میراث کلودیا جونز، رهبر کمونیست متولد ترینیداد در ایالات متحده و بریتانیا برگزار کرد. در استقبال از روز، انتشارات سوسیالیستی «کتاب‌های ۱۸۰۴»، وابسته به «همایش مردم»، کتاب جدیدی را درباره جونز با عنوان «رویای مبارزه: نوشته‌های سیاسی کلودیا جونز» منتشر کرد.

«همایش مردم» در شهر نیویورک جشنی را بمناسبت «روز کتاب‌های سرخ» برگزار کرد

لوئیس آلبان، چریک سابق «فارک-ایی.پ» («نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا-ارتش مردمی»)، و اکنون نماینده کنونی در کنگره کلمبیا به عنوان بخشی از حزب «مردم» ()، درباره انتشار مانیفست کمونیست گفت: «برای تمام جهان، این تأثیر بزرگی درباره ضرورت پیشرفت در مطالعه جامعه برای دگرگون ساختن آن برجا نهاد.»

https://peoplesdispatch.org/2024/02/22/176-years-since-the-communist-manifesto-was-published-socialists-around-the-world-celebrate-red-books-day/