تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: «نقطه مرجع» (riktpunkt)، سایت حزب کمونیست سوئد
۱۲ مه ۲۰۲۴

مکلمور رَپر آمریکایی در همبستگی با فلسطین (ویدئو)

 

شهرت مسئولیت می‌آورد. اکثر خوانندگان یا بازیگران ترجیح می‌دهند این‌را نادیده بگیرند و درباره مسائل مهم موضع نگیرند. اما در موارد نادری، شخصی جرأت می‌کند قفل دهان خود را باز کند و موضع بگیرد. مکلمور، رپر آمریکایی اکنون چنین کرده است، که هم افتخارآمیز و هم طراوت‌انگیز است.

این آهنگ «تالار هند» نام دارد. دانشجویان متحصن در دانشگاه کلمبیا در واشنگتن دی سی، نام ساختمان «همیلون هال» دانشگاه را به نام هند رجب، دختر شش ساله فلسطینی، که در حین انتقال در آمبولانس، توسط ارتش اسرائیل به قتل رسید تغییر دادند.

کلام این آهنگ نه تنها با تروریسم اسرائیل در غزه، بلکه با کل تاریخ ظلم و خشونت اسرائیل علیه مردم فلسطین برخورد می‌کند. با این حال، او جبهه داخلی را فراموش نمی‌کند، و از خشونت و ددمنشی پلیس، سیاستمداران آمریکایی و همدستی شرکت‌‌ها و انحصارات می‌گوید، و هم‌چنین مستقیماً هنرمندان دیگر را مورد خطاب قرار می‌دهد.

نفوذی که شهرت با خود همراه دارد، به معنای پذیرش مسئولیت موضع‌گیری است. تعداد کمی از هنرمندان می‌توانند این را انجام دهند، اما مکلمور این بار این کار را انجام داد. این برای او افتخار است. در عین حال، این هم‌چنین نشان می‌دهد که چگونه مردم پویا می‌توانند بر فرهنگ تأثیر بگذارند، و یک فشار مترقی، که نشان‌دهنده جنبش اطراف آن است را بوجود آورند.

در ویدیوی زیر مکلمور برای نخستین‌بار آهنگ خود را بر روی صحنه اجرا می‌کند.

https://riktpunkt.nu/2024/05/den-amerikanska-rapparen-macklemore-i-solidaritet-med-palestina-video/