حزب کمونیست ترکیه تصمیم رییس‌جمهور ایالات متحده را برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتحت اسرائیل قویاً محکوم نموده و تأکید می‌کند که این اقدامی کاملاً تحریک‌آمیز است. تحریکات را فقط از طريق اقدام مشترک خلق‌ها می‌توان خنثا کرد. حزب کمونیست ترکیه اعلام می‌کند که تصمیم تحریک‌آمیز درباره بیت‌المقدس نمی‌تواند در مواجهه با اراده خلق‌ها اعتبار کسب کند، و خواستار آن است که این تلاش کور فوراً لغو شود. ما همبستگی خود را با توده‌های زحمتکش فلسطین، با نیروهای صلح در اسرائیل، و خلق‌های ستمدیده و میهن‌دوست منطقه ما تکرار نموده، و به طبقه کارگر اسرائیل و فلسطین و نیروهای انقلابی، کمونیست و صلح‌دوست مقاومت که آن‌ها را نمایندگی می‌کنند، درود می‌فرسیتم.

 

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی
۷ نوامبر ۲۰۱۷

بیانیه حزب کمونیست ترکیه: برای صلح، با امپریالیسم، صهیونیسم و ارتجاع مبارزه کنیم

بیت‌المقدس تنها تحت سوسیالیسم می‌تواند پایتخت صلح باشد

 

اين بی‌فایده است که پی تصمیم رییس‌جمهور ایالات متحده در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل به دنبال یک استراتژی بگرديم. امپریالیسم ایالات متحده یک سری «طرح»، از اشغال آشکار گرفته تا «اسلام مدرن»، از به اصطلاح «بهار عربی» گرفته تا «جنگ با ترور» آفریده، که همگی شکست خورده و موجب عقب‌گرد قدرت امپریالیستی اصلی شده اند. بر روی این نزول غیرقابل مهار، درگیری‌های جاری میان محافل قدرت در ایالات متحده نمک بر زخم افزوده است. تصمیم ترامپ تلاش برای زدن دو هدف با یک تیر است: در یک‌سو، امکان دادن به ایالات متحده برای به دست گرفتن ابتکار در منطقه، و در سوی دیگر، تحریک منطقه برای نجات خود و دیگران.

این تلاش محکوم به شکست است؛ این به چیزی غیر از یک رسوایی دیگر منجر نخواهد شد.

***

بیت‌المقدس موقعیتی دارد که با معاهدات بین‌المللی و اسناد سازمان ملل متحد مشخص شده است. «راه‌حل دو دولت» برای مسأله فلسطین، بیت‌المقدس شرقی را به عنوان پایتخت یک دولت مستقل فلسطینی مشخص می‌کند.

ایالات متحده و اسرائیل طی سال‌ها در همه تلاش‌ها برای حرکت در این مسیر خرابکاری کرده اند. این خرابکاری‌ها به مثابه بمب‌گذاری در مسیر رسیدن به یک راه‌حل بود. اکنون، این بمب‌ها در دست کسانی که آن‌ها را کار گذاشتند منفجر خواهند شد.

پیش از هر چیز، اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل تصمیمی نیست که بتواند در شرایط کنونی امور جهان رسمیت به دست آورد. گرد ‌آوردن یک ائتلاف با دیگر قدرت‌های امپریالیستی، قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای برای مشروعیت بخشیدن به این تصمیم، غیرممکن است.

دوماً، نیروهای صلح آن‌طور که تصور می‌شود، ضعیف نیستند. امپریالیسم، که در سال‌های اخیر مقاومت در برابر اشغال در خاورمیانه، پیشینه سکولار و میهنی منطقه را دست‌کم گرفته بود، درگیر تلاشی شده که باز هم محکوم به شکست است. خلق فلسطین مقاومت خواهد کرد. نیروهای صلح در اسرائیل مقاومت خواهند کرد. خلق‌های منطقه در کشورهایی که با اسرائیل دوست و مُهره و دنباله‌رو ایالات متحده هستند، در کنار مقاومت خواهند ایستاد.

تخیل ترامپ برای زدن چند هدف یا یک تیر مطمئناً نتیجه معکوس به بار خواهد آورد؛ سیاست‌های نامشروع حکومت اسرائیل با واکنش و نفرت کل بشریت روبه‌رو خواهد شد.

***

حزب کمونیست ترکیه تصمیم رییس‌جمهور ایالات متحده را برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتحت اسرائیل قویاً محکوم نموده و تأکید می‌کند که این اقدامی کاملاً تحریک‌آمیز است. تحریکات را فقط از طريق اقدام مشترک خلق‌ها می‌توان خنثا کرد.

دشمنان خلق در این نبرد جایی ندارند. قدرت‌های سیاسی ارتجاعی در منطقه، در رأس آن‌ها حزب عدالت و توسعه، هیچ مشروعیتی برای شرکت در این ندارند. امروز نخستین‌بار نیست که طیب اردوغان عوام‌فریبانه ظاهر ضداسرائیلی به خود می‌گیرد. مبارزه‌طلبی اردوغان چیزی جز یک تهدید توحالی نیست. همان‌طور که سال‌ها پیش در جریان محاصره غزه در داووس بود.

ادامه همکاری نظامی بین ترکیه و اسرائیل ثابت کرد که این عوام‌فریبی چیزی جز حرف‌های توخالی نیست. این عوام‌فریبی زمانی آشکار شد که امپریالیسم ترکیه و اسرائیل را به جان سوریه انداخت. این عوام‌فریبی با کشتارهای «دولت اسلامی در عراق و شام» که منطقه را ویران کرد و از حمایت این کشورها برخوردار شد، آشکار گردید. این واقعيت که ارتجاع در ترکیه از کوته‌بینی اسلامی و در اسرائیل از کوته‌بینی یهودی استفاده می‌کند، هیچ فرقی نمی‌کند.

واکنش‌های دروغین حزب عدالت و توسعه و رژیم‌های مشابه در منطقه، تلاش اهریمنی ترامپ را تکمیل می‌کند. با تحریک بیش‌تر از تحریک استقبال می‌شود، و فریاد جنگ در اطراف بلند است. ارتجاع تصور می‌کند با تحریک خلق‌ها علیه یکدیگر می‌تواند قدرت خود را نگه دارد.

حزب کمونیست ترکیه، همین امروز لازم می‌داند بر این فاکت تأکید کند که ارتجاع نه در سمت خلق فلسطین است، و نه در سمت صلح.

تبدیل بیت‌المقدس به مرکزی که در آن خلق‌های دارای فرهنگ‌ها، مذاهب و زبان‌های گوناگون بتوانند در کنار هم در صلح زندگی کنند، غیرممکن است. با این وصف، اکنون زمان آن است که به خود یادآور شویم که این هدف فقط تحت سوسیالیسم می‌تواند تحقق یابد. تهاجم اخیر امپریالیسم و صهیونیسم نباید دست‌آویزی برای قرار دادن خواست‌های دیگر به جای نبرد برای صلح و سوسیالسم بشود. بالعکس، این واقعیت که خطر جنگ را نمی‌توان نادیده گرفت ثابت می‌کند که کنار نهادن نبرد برای سوسیالیسم یک اشتباه بزرگ است.

***

حزب کمونیست ترکیه اعلام می‌کند که تصمیم تحریک‌آمیز درباره بیت‌المقدس نمی‌تواند در مواجهه با اراده خلق‌ها اعتبار کسب کند، و خواستار آن است که این تلاش کور فوراً لغو شود.

در این هنگام، ما یک‌بار دیگر خواهان پایان دادن به اشغال، تشکیل یک دولت مستقل و حاکم فلسطین در درون مرزهای ۱۹۶۷ با بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن، پذیرش دولت فلسطین به مثابه یک عضو کامل به سازمان ملل متحد، متوقف ساختن تجاوز ارتش اسرائیل به قلمرو سوریه و لبنان، رفع بی قیدو‌شرط و فوری محاصره غزه، برچیدن فوری شهرک‌های یهود‌ی‌نشین غیرقانونی در اراضی فلسطینی، خروج سکنه یهودی شهرک‌ها از فلسطین، پایین آوردن دیوار شرم‌آوری که فلسطین را محاصره کرده، بازگشت آوارگانی که با زور مجبور به ترک خانه‌های خود شدند به زمین‌هایشان، و آزادی همه زندانیان سیاسی از زندان‌های اسرائیل هستیم.

ما همبستگی خود را با توده‌های زحمتکش فلسطین، با نیروهای صلح در اسرائیل، و خلق‌های ستمدیده و میهن‌دوست منطقه ما تکرار نموده، و به طبقه کارگر اسرائیل و فلسطین و نیروهای انقلابی، کمونیست و صلح‌دوست مقاومت که آن‌ها را نمایندگی می‌کنند، درود می‌فرسیتم.

http://icp.sol.org.tr/europe/cp-turkey-fight-imperialism-zionism-and-reactionism-peace